DSİ’nin Tımarlı Sulaması’ndaki çalışmaları sürüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Şevket Su İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğünce Tımarlı Sulaması’ndaki çalışmalara bitmeme ediliyor.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, DSİ’nin Çankırı ve Çorum’un tarım arazilerinde yetiştirilen ürünlerin elan iyi sulanması, verimin artırılması ve toprak halkının suya ulaşımının kolaylaştırılması amacıyla var olan imkanları daha bile iyiye söylemek üzere dev projelere imza attığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, projenin tamamlanmasıyla gelişigüzel Çankırı ve Çorum illerinde mevcut toplamda 77 bin 50 dekar ekincilik arazisinde gündeş borulu dizge ile sulama yapılacağını ifade etti.

İş kapsamında Çankırı’birlikte 13 bin 350, Çorum’birlikte 49 bin 400 dekar oluşmak için bütün 62 bin 750 dekar alanda çalışmaların tamamlanarak sulamaya açıldığını nâkil Akca, şunları kaydetti:

“Bölgede yapılacak sulu tarım ile 2022 yılı ünite fiyatları ile devlet ekonomisine yıllık kısaca 125 milyon lira ulama sağlanması hedeflenmektedir. Projenin tamamlanmasıyla 2022 yılı ünite fiyatları ile mevki ekonomisine yıllık kestirmece 150 milyon liralık yardım sağlanması hedeflenmektedir. Gündeş sulama ile tarımda sağlanan mahsul artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, fellah gelirlerinde aracısız ve bilvasıta artışa bozukluk oluyor. Bu durum benzeri yandan rustik kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, diğer yandan da hayat standardını yükseltiyor. Tımarlı Projesi ile sulamaya açılan arazilerde yetişen iz çeşitliliğinin ve verimin arttığını gözlemliyoruz. Kamu araziler sulamaya açıldığında, tarıma dayalı sanayinin artması ile kesim halkının sosyo-hesaplı yerine iş göstermesine ulama sağlanacaktır.”

Share: