Döner Kebap çeşitlerine bire bir yenisi henüz eklendi: kaşar döneri

Döner Kebap çeşitlerine bire bir yenisi elan eklendi: kaşar döneri

İZMİR Veli Bölgesi Kars-Ardahan- Iğdır Dernekler Federasyonu (KAIDER), İzmir’de ayrımsız ilki gerçekleştirerek, tamamen kaşar peynirinden oluşan döner yaptı. Tanıtım günleri çerçevesinde düzenlenen etkinlikte vatandaşlar, kaşar peynirinden yapılan dönere ciddi bağlam gösterdi.

Ege Bölgesi Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu (KAIDER), alışılmışın dışına çıkıp, vücut ve tavuk dönerin hesabına aynı ilki gerçekleştirerek tamamen kaşar peynirinden oluşan döner kebap yaptı. Kahvaltı sofralarında görmeye alıştıkları kaşar peyniri peynirini döner tezgahında gören yurttaş, şaşkınlığını gizleyemedi. Kültürpark Fuar alanında, 3- 6 Son Teşrin tarihlerinde düzenlenecek Kars-Ardahan-Iğdır Lansman Günleri çerçevesinde takılan kaşar peyniri döner kebap, vatandaşlardan güç bandaj gördü. Kaşar döneri fark etmek isteyen vatandaşlar, döner sermaye tezgahı uğrunda deniz oluşturdu. Angın Kars kaşarından hazırlanan döneri tadan vatandaşlar, kaşar döneri beğendiklerini ve tadının değişik olduğunu söyledi.

“Amacımız; bölgemizi İzmir halkına lanse etmek, onlara sevdirmek”

İzmir’de ilk defa düzenlenecek Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleriyle ilişkin ön lansman programında konuşan Dernekler Federasyonu Başkanı Ağırbaşlı Çipo, “Tığ İzmir’de 30 derneğimiz ile birlikte bir değişmeyen aldık. İzmir’de ilk kez düzenleyeceğimiz Veli Bölgesi Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleriyle ilgilendiren bire bir izlence hazırladık. Fuar merkezinde düzenlenecek olan lansman günleri üzere tıpkısı civar muarefe olarak bu programı düzenlemek istedik. Perşembe günü bizim Kültürpark Fuar Alanında dört çevrim bitmeme edecek olan benzeri etkinliğimiz olacak. Bu program içerisinde tarihimiz, kültürümüz, örfümüz, adetimiz, ozanlarımız, Kafkas ve halk bilimi ekibimiz ile alay malay, bu kararları alıp hemşerilerimize en bol şekilde etkinlik ayırmak istedik. Bizler bölgemizi biliyoruz. Amacımız; bölgemizi İzmir halkına öncelemek onlara sevdirmek” dedi.

kaşar döneri ilk kez İzmir’de yapıldı

kaşar peyniri dönerini ilk defa İzmir’de yaptıklarını söyleyen Çıpa, şöyle devam etti: “Burada 50 ila 100 kilo arası Kars kaşarı döneri ikramı yapıldı. Bizler İzmir’de bire bir ilki gerçekleştiriyoruz. Sucuklu dönerimiz var, tavuk dönerimiz var, et dönerimiz var sebep kaşar dönerimiz olmasın? Fuar merkezinde bunların henüz dahası ve devasa kaşar peyniri döneri olacak. Vatandaşımız doyasıya kaşar dönerini yiyebilir. Yöremize ilişkin mahsulat ve sanatçılarımız üstelik etkinliğimizde bizlerle alay malay olacak. Yekpare halkımızı orada elde etmek istiyoruz. İnşallah bu organizasyonların devamı sağlık.”

Share: