Dolandırıcıların oyununu bozdu

Ordu’nun Altınordu ilçesinde hayat dolu 49 yaşındaki Saniye Yılmayan’ın vezneci hesabı dolandırıcıların eline geçti.

Son anda durumu fark fail Saniye Yılmayan, yaptığı etap ile dolandırıcıların oyununu bozdu.

Altınordu ilçesinde işlek Saniye Yılmayan, müteharrik bankacılık hesabı üzerinden kendi hesabına bilgisi dışında 15 bin teklik değerinde ekleme öndelik hesabı açıldığını görünce şüphelendi. Vezneci hesabında işlem iptali yapan ancak sistemdeki dava yüzünden iptali gerçekleştiremeyen Yılmayan, açılan banka adına 15 bin liranın yattığını, bilahare dolandırıcılar aracılığıyla 2 bin lirasının çekildiğini gördükten sonra kamera hizmetlerini arayarak hesabını fesih ettirdi. Banka hesabını kapattıran Yılmaz, yaptığı kadem ile kendi kullandığı değerli hesabındaki birikimini ve 15 bin lira avans hesabında mütezayit 13 bin lirayı üstelik dolandırıcıların eline geçmeden kurtarmış oldu.

“Hesabıma 15 bin lira yatırılmış, bunun 2 bin lirası fariğ”

Başından geçen olayı anlatan Saniye Yılmaz, 19 Ağustos tarihinde kendisinin bilgisi dışında vezneci adına 15 bin liralık mülhak öndelik hesabı açıldığını belirterek, “Bu şahıslar benim telefonumu kopyalamışlar. Bana tıpkısı yerden dört haneli benzeri harf geliyor. Bu harf geldiği için ben şüphelendim lahzada vezneci hesabıma bakmaya çalıştım ama hesabıma giremedim. Bankanın dinamik uygulaması açıldığında benden neymiş ilk defa giriyormuşum kabilinden bilgilerimi istedi. Şüphelendim, telefonun virüs kaptığını düşündüm. Telefonumu sıfırladım ve esasen telefonu açtığımda vezneci hesabıma antre yaptım. Girişi yaptığımda hesabımda 13 bin teklik olduğunu gördüm. Benim bu büyüklüğünde param olmadığını biliyorum. Tıpkı baktım bana 15 bin teklik öndelik hesabı açılmış, bunun 2 bin lirası fariğ. Yani ben erken davranmasaydım bunlar 10-15 dakika içerisinde benim sıfır paramı ve benim birikimimi alacaklardı. Çokça şükür 2 bin teklik ile kurtuldum” dedi.

“Uyanıklığım sebebiyle kendi paramı korudum”

Kimsenin kendisinin düştüğü duruma düşmesini istemediğinin altını çizen Yılmayan, kişi uyanıklığı ile tekaütlük amacıyla biriktirdiği parayı koruyabildiğini söyleyerek, “Bu kadar olayları bildiğim için telefonuma gelen linklere tıklamıyorum amma kuşkusuz oldu elbet yaptılar bilemiyorum. Benim düştüğüm duruma düşmesinler. Ben şimdi kullanmadığım hesaplarımın hepsini kapatacağım. Zira benim emeğim çalındı. Mütekait olabilmek amacıyla biriktirdiğim parayı birlikte haddinden fazla şükür korudum” diye konuştu. – KALABAShare: