Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonraları yurtdışına andırmak isterken yakalanan HDP’li Semra Iyice 15 yıla büyüklüğünde hapisle yargılanacak

Terörist Yanardağ Bora ile fotoğraflarının çıkması üzerine için kontrol başlatılan ve Edirne’ye kaçarken yakalandıktan bilahare tutuklanan sakat Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mebus Semra Iyicene için ‘silahlı terör örgütüne unsur başlamak’ suçundan 15 yıla büyüklüğünde hapishane cezası istendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan savca Ankara 22. Okkalı Ceza Mahkemesine gönderildi.

‘SİLAHLI YILDIRI ÖRGÜTÜNE UZUV OLMAKLA’ SUÇLANIYOR

İddianamede Semra Domuzuna’in ‘silahlı yıldırı örgütüne üye tutmak’ suçundan 7 sene 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması arzu edildi. Iyice’in PKK’nın amacını benimseyerek örgütün hiyerarşik yapısında saha aldığının belirtildiği iddianamede bu suretle verilecek görevleri adına getirmeye amade olduğu, iradesini teşkilat iradesine terk ettiğinin vurgulandığı öğrenildi.

EDİRNE’YE GİDERKEN YAKALANDI

Adıyaman’birlikte 2017’de yıldırı örgütü PKK’ya yönelik albeni destekli operasyonda tembel hale getirilen terörist Volkan Boğanak’nın çökertme telefonunda HDP Saylav Iyice ile fotoğraflarının bulunması üstüne Domuzuna karşı soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında Başsavcılığın talebi üzerine Iyice’in dokunulmazlığı TBMM yoluyla kaldırıldı. İfadesi kırılmak amacıyla çıkarılan davetiyeye yanıt vermeyen ve adresinde bulunamayan Adamakıllı üzerine yakalama kararı çıkarıldı. Semra Iyicene, 2 Eylül’de gayr yerine planlı düzme kimlikle İstanbul’dan Edirne’ye giderken yakalandı.

KAYITLAR ORTAYA ÇIKTI

İfadesinde suçlamaları kabul etmeyen Evire Çevire, öldürülmüş yıldırıcı Boğanak’nın sözlüsü olduğunu, onu kısaltmak üzere Habur Tahril Kapısından geçerek Kandil’e gittiğini söyledi. Yıldırıcı Sağanak ile bağlantı sağlamasına koruyucu olan H.D.’yi tanımadığını tez eden Güzelce, bahis konusu gönül ile 25 kat telefon irtibatı kurduğunu ortaya koyan HTS kayıtlarına mesafe getiremedi.

Semra Evire Çevire’in ‘terör teşekkül üyesi tevessül etmek ve teşekkül propagandası yapmak’ suçlarından 22 yıl 3 kamer mapushane cezasına çarptırılan bozuk HDP Saylav Leyla Güven’i Diyarbakır’daki evinde sakladığı de ortaya çıkmıştı.Share: