Diyarbakır’ın yüzyıllık helvacısı Avrupa’ya konuşamayan veriyor

Diyarbakır’ın yüzyıllık helvacısı Avrupa’ya konuşamayan veriyor

1923’ten bu yana bu dükkan tıpkı lezzetle helva üretiyor

Helvacılık mesleğini dedesi Ermenilerden öğrendi, kendisi 3. kuşakta sürdürüyor

DİYARBAKIR – Diyarbakır’bile kâin ve yaklaşık 100 yıldır helva üretimi yapılan dükkanda 3’üncü göbek Bedel Vuranel, dedesinden öğrendiği helva yapımını bire bir lezzetle sürdürüp Avrupa’ya da ihraç ediyor.

Talih ilçesinde 1923 yılından bu yana helva üretimi özne dükkan, 3 kuşaktır mesleği bitmeme ettiriyor. Dedelerinin Diyarbakır’dan kafile fail Ermeni ustalarından öğrendiği helva yapımını, 56 yaşındaki Valör Vuranel 7 metrekarelik dükkanında sürdürüyor.

“Dedem Ermeni tıpkı aileden bu işi öğrendi”

Dedesi helvacı Hacı Hasan’ın 1923’te Talih ilçesindeki dükkanı açtığını belirten Vuranel, “Bu patika dedemiz hacı Hasan’dan bize miras kaldı. İnşallah mirasını devam ettirmeye çalışıyoruz. Merhum dedem bu mesleği 1923 yılında Ermeni aynı aileden öğrendi. Ermeniler Diyarbakır’dan ayrılırken dedeme ‘biz bu şehirden gidiyoruz, gel sana helvanın yapılışını öğretelim’ demiştiler. Dedem sonunda 1923 senesinde bu mesleği öğrendi. O tarihten bugüne kadar haddinden fazla şükür çığır devam ediyor” dedi.

“Ateşte ısıtıp elle yoğuruyoruz”

Dükkanda önceki helva yapımından bu yana temas ulama maddesi olmadan mesleği günümüze kadar taşıdıklarını tamlayan Vuranel, “Helvalarımızı çarkıt usul ile yapıyoruz. Ürünlerimiz her fabrikadan geçmiyor. 6 zümre helva üretiyoruz. Helvalarımızı ateşte ısıtıp elle yoğuruyoruz. Bayrı kentimiz Diyarbakırlı müşterilerimiz dahi esen olsun dededen oğula gelmekte. Pekâlâ ki dedemizden, dayımızdan bize kalmışsa müşterilerimizin de damak tadı babadan deden kalmadır. Bundan dolayı yaptığımız işle kurum duyuyoruz” ifadelerinde bulundu.

“Helvalarımızın içerisinde elden tahin, şeker hastalığı ve susam bulunmaktadır. Bu üç idmansız bap helvamızın tadını veriyor” diye mütekellim Vuranel, “Hoppadak parafin helvada değnek otunu ekstradan kullanıyoruz. O bile dağda bayırda yetiştiğinden saf olduğu amacıyla hiçbir takı olanaksız. Değnek otunun kaynatılmış yerine suyunu alırız beyaz helvanın içerisine koyarız. O bile katıksız sudur. Bizim ürünlerimizin insan vücuduna hiçbir zararı gayrimümkün. Helvalarımızın tadını veren sair muhteşem kapı ise halk emeği ayn nurudur” şeklinde konuştu.

“İl dışına ve ensiz dışına dahi siparişlerimiz oluyor”

Müşterilerinin de kuşaktan kuşağa devam ettiğini anlatım eden Vuranel, Avrupa ülkelerine üstelik havale gönderdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Dükkanımız 3 kuşaklık tıpkısı dükkan. 3 gömlek bile tıpkısı yerde mesleğin öncülerinden olmuştur. Helvalarımız 98 senedir yerli ve yabancı turistlerimizin damak tadına akıllıca. Müşterilerimiz bu yüzden hiçbir şekilde değişmedi. Potansiyelimiz genelde aynı oluyor. Artıyor amma azalmıyor. Takkadak ilimiz sınırlarıyla kalmıyoruz. Ayrımsız zamanda yer dışına ve yurtdışına birlikte siparişlerimiz oluyor. Sabık kamer içerisinde yaptığımız helvalardan Norveç, Hollanda, İsviçre ve Hollanda’ya ısmarlama oldu. Haddinden Fazla şükür hizmetimiz elden buraya değil yurt dışına da oluyor”.

Son kendisine seçkin işin sevilerek yapılması gerektiğine vurgu işleyen Vuranel, sevilerek yapılmayan aha muvaffak olunmayacağını söyledi.

Share: