Diyarbakır’da vatandaşlar, Sur ilçesinde kâin tarihi Anzele suyunun turizme kazandırılmasını istiyor

Sur ilçesinde mevcut ve Ermiş Çelebi’nin Seyahatname’sine laf olan tarihi Anzele suyunda, ayrımlı balık türleri ortaya çıkmaya başladı. Alelhusus Diyarbakır’ın yaz aylarındaki kavurucu sıcağından ayrılmak üzere çocukların serinleme ‘havuzu’ kendisine aşina tarihi Anzele suyunda balıkların ortaya çıkması çevredeki vatandaşları heyecanlandırdı. Şanlıurfa’dahi mevcut Balıklıgöl’ü andırmaya başlayan Anzele’ye gelen belde halkı, burada balıkları savsaklamak atarak beslemeye başladı.

15. YÜZYILDA YAPTIRILMIŞ

Konu ile ilişik İhlas Bilgelik Ajansı muhabirlerine açıklamalarda kâin Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Katarakt, yapının 15. yüzyılda dönemin Akkoyunlu hükümdarı Detaylı Hasan vasıtasıyla yaptırıldığını söyledi. Aksu içtima, “Hasan hükümdar tekkesi”, “Derviş tekkesi” ve “Balık Tekkesi ile zaviyesi” yerine birlikte bilindiğini belirterek, bir zamanlar alanda mescit, mahpus ve külliyelerin olduğunu kaydetti.

TEDAVİ AMAÇLI KULLANILIYORMUŞ

“Külliyelerde fırın, kesilmek amacıyla yerler ve perestiş amacıyla mescit varmış” diyen Aksu, “Esasen o dönemde Duayen Çelebi’nin Seyahatnamesinde buranın alaten ve humma hastalığında otama gayeli kullanıldığı söylenmektedir. Suyun içindeki balıklar tedavi gayeli hamiş, o yüzden ‘Balıklı Tekkesi’ veya ‘Balıklı Göl’ adına dahi bilinmektedir. O dönemden bugüne kadar on paralık kesilmeyen töz suyu, nereden geldiği mahsus olmayan tıpkısı yerdeyiz. Çocuklarımız, gençlerimiz gökçe yazın yüzme gayeli bu ziynet havuzunda faydalanmaktadırlar. Aldığımız bilgiye göre, buranın Balıklı Göl kabilinden haddinden fazla sunturlu benzeri tesisle süsleneceğini ve bizim verdiğimiz projelerde suyun şehrin zarfında gezebilecek kadar kıvrak bir suyu olduğunu söyledik. İçinde temelli etken balıkların olduğu ve insanların buraya turizm gayeli geleceği tıpkı meydan namına tutum ediyoruz” dedi.

“DİYARBAKIR’DA 130 NÜSHA PINAR VAR”

Düz için kamulaştırma kararı alındığı bilgisi olduğunu tamlayan Aksu, “Etraftaki gecekondular kamulaştırılıp buraya haddinden fazla adamakıllı benzeri Balıklı Göl şeklinde kasılma adına kazandırılması düşünülüyor. Aksakal Çelebi’nin Seyahatnamesinde yazdığı, Diyarbakır’daki kaynaklar kenttin zarfında doğduğu üzere bu şehir düşmanlar tarafından obstrüksiyon edilemedi. Eğer kim, akarsu kaynakları dışarı olsaydı keserlerdi ve şehir acele alınırdı. Yine Ermiş Çelebi Seyahatnamesinde buranın önemini anlatır ve Diyarbakır’de 130 nüsha çeşmenin olduğunu, bizde çocukken gelişigüzel mahallede ayrımsız kastal vardı. Bunlarda tamamen akman suydu. Şu suda pırıl pırıl ve içilebilir ayrımsız su. Bunun değerlendirilmesini istiyoruz. Bunun kabilinden Diyarbakır’üstelik kaynaklar sular var. Küppeli, Dingilava havuzu ve şu an üstleri kapalı. Sesleniyoruz, onların üstünü bile açın. O büyüklüğünde domuzuna sular boşa gidiyor ve dünyada böyle bir im bulunmayan. Maalesef kullanamıyoruz ve yapılmıyor” şeklinde konuştu.

Share: