Diyarbakır’da taşımalı eğitim gören 66 bin öğrencinin yemeği meslek liselilerden

MEHMET SIDDIK KAYAÇ/AZİZ ASLAN – Diyarbakır’da taşımalı sistemle eğitim veren okullardaki öğrencilerin gün ortası yemeği, çığır liselilerce şeb saatlerine büyüklüğünde süren mesaiyle hazırlanıyor.

Bağcılar Mesleki ve Ustalık Rum Lisesi, Üçkuyu Mesleksel ve Beceri Rum Lisesi ve Yenişehir Dicle Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesinin araç-içecek hizmetleri bölümünde okuyan 92 mektepli, okullarında ve Diyarbakır Öğretmenevinde oluşturulan mutfakta haftanın 5 günü öğretmenlerin kontrolünde, taşımalı sistemle eğitim bilimi veren ilkokul, ortaokul ve liseler üzere öğle vakti yemeği hazırlıyor.

Gündüz hazırlıklara başlayan çığır lisesi öğrencileri, okullara zihayat ve yunak bire bir şekilde yemeklerin ulaştırılması amacıyla şeb da say yapıyor. Iri bir emek ve özenle hazırlanan yemekler, termoslarla sabah alın okullara ulaştırılıyor.

“Öğrencilerimiz balaban benzeri cansiparane bu yemekleri yapıyor”

İl Mili Eğitim Müdürü Tasavvur Küçükali, AA muhabirine, serencam dönemde meslek liselerinde büyük tıpkısı aksiyon ve transformasyon yaşandığını belirterek, meslek liselerinin yaptığı üretimlerle adından meze ettirdiğini söyledi.

Küçükali, yıpranmamış nev koronavirüs salgını döneminde çığır liselerinde maske ve dezenfektan üretildiğini anımsatarak, çığır liselerinin ayrımsız zamanda kırsalda okuyan öğrencilere üstelik yemek hizmeti sunduğunu belirtti.

Taşımalı eğitim bilimi veren okullardaki yemeğin kalitesini yükseltmek üzere Milli Terbiye Bakanlığınca 2 kamer ilk gönderilen ödenekle patika liseleri ve öğretmenevinde mutfak oluşturduklarını anlatan Küçükali, bu mutfaklarda hazırlanan yemeklerin termosların ortamında minibüslerle kırsaldaki okullara gönderildiğini anlatım etti.

Küçükali, “İl genelinde 66 bin taşımalı öğrencimizin yemeğini iz liselerimiz üretiyor. Gecenin geç saatlerinde okullarına mevrut meslek lisesi öğrencilerimiz nazik bire bir özveriyle bu yemekleri yapıyor.” dedi.

Öğrencilerin bu yemekleri yaparken tıpkı zamanda mesleği üstelik umum manasıyla öğrendiğini dile getiren Küçükali, öğrencilerin ortalık için aranan elaman olarak okullardan çıkışlı olduğunu, rahatlıkla otellerde, lokantalarda hisse senedi bulabildiklerini rapor etti.

Küçükali, öğrencilerin eş ve mutluluk ekonomisine katkı sağladığını, mezun olduklarında alanlarında umum anlamıyla bilgili olduğunu kaydetti.

“Öğrencilerimize arz kaliteli yemeği ulaştırıyoruz”

Yenişehir Dicle Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesi Müdürü Gürkan Parafin ise okullarına bu yıl kazandırılan kestirmece 200 metrekarelik alana topluluk endüstriyel mutfakta öğrencilerin nazari olarak aldığı eğitimi pratiğe dönüştürdüğünü belirtti.

Yiyecek ve içecek alanında terbiye gören 40 öğrencinin Sur ilçesinde taşımalı eğitim gören tahminî 6 bin 800 öğrenciye kemirmek hazırladığını anlatan Parafin, öğrencilerin bu emekleri karşılığında nakdi bindi aldıklarını anlatım etti.

Parafin, şunları söyledi:

“Öğrenciler ev ekonomisine ulama sağlıyor, mesleğe da kendilerini henüz ferah hazırlıyorlar. Öğrencilerimize en birinci sınıf yemeği ulaştırıyoruz. Büyük ayrımsız özenle hazırlanan yemekleri köydeki öğrencilere ulaştırdığımız amacıyla mutluyuz.”

“Annemin yaptığı yemeklerin aynısı”

Yenişehir Dicle Mesleksel ve Maharet Rum Lisesi 11. derslik öğrencisi Aleyna Eroğlu, öğretmenlerinin gözetiminde arkadaşlarıyla taşımalı sistemle eğitim gören öğrencilere kemirmek hazırladıklarını belirtti.

Okulu bitirdikten sonra gür bir aşçıbaşı olmayı hedeflediğini dile getiren Eroğlu, şunları söyledi:

“Köydeki kardeşlerimize, arkadaşlarımıza aşındırmak hazırlamaktan çokça memnunuz. Benzeri otelde çıkabilecek genişlik dolgunca ve sağlıklı yemeği yapmaya çalışıyoruz. Köydeki kardeşlerimiz yaptığımız yemekleri beğeniyor. Bunun üzere çokça mutluyuz.”

Yemek ulaştırılan Sur ilçesinin Küçükkadı İlkokulu/Ortaokulu’nda okuyan Semanur Zehir birlikte ablalarının kendileri üzere hazırladığı yemekleri haddinden fazla beğendiklerini belirterek, “Evdeki yemekler kadar içimli. Annemin yaptığı yemeklerin aynı. Bakanımıza, İl Milli Terbiye Müdürümüze teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: