Diyarbakır’da “Talih Firez Yolu Festivali”nin lansman toplantısı yapıldı

Ekin ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Diyarbakır’ın minval Talih ilçesinde düzenlenecek “Uğur Kültür Yolu Festivali”ne ilişik, “302 başlıkta 600 değişik etkinlikte 2 bin 150 sanatçıyla 9 dolaşma süren tıpkı festivale tedbir yaptık.” dedi.

Demircan, 8-16 Ekim’de gerçekleştirilecek festivalin tanıtımı amacıyla tarz Sur ilçesinde düzenlenen programda, ölçülü çalışmalar için bilgi aldı.

Hz. Süleyman Camisi önünde gazetecilere izah işleyen Demircan, Diyarbakır’ın Türkiye Firez Yolu Festivallerine bu sene ilk kez karışma edildiğini söyledi.

Diyarbakır’ın peygamberler, sahabeler, alimler, krallar ve sultanlar diyarı olduğunu belirten Demircan, kentin arz pir tarihi ve kültürel mekanlarını rotaya karışma ederek düzenleyecekleri festivalde, çokça hususi etkinliklerle sanatçıların vatandaşlara firez ve konferans kırcı günler yaşatacaklarını vurguladı.

Bütün tarihi mekan ve şehirlerde kültürü ve sanatı yöre plana çıkarmanın sunma asli vazifeleri olduğunu anlatım fail Demircan, şöyle devam etti:

“Diyarbakırsız medeniyet, dinler ve gastronomi tarihi yazılamaz. Medeniyetlerin emekleye, yürümeye ve koşmaya başladığı bu topraklar, kültürün doğduğu, lezzetin harmanlandığı, topraklardır. Bu toprak, beslendiği bu kaynaklar bakımından bile kamu insanlığın şehridir. Hakeza tıpkısı şehirde sonuç 20 yılda hükümetimizin, bakanlığımızın ve diğer bakanlıkların kültürel yenileme içerikli projelerinden bahsettiğimizde 67 proje çalışılmış, tekmil 149 yenileme projesi yapılmış. Bunlardan hoppadak 8 tanesi kısa ve akıbet 20 yılın ortalamalarıyla 1 katrilyon servet harcanmıştır. Konkre mirasımızı hakkıyla destek olmak vazifemizdir.”

Demircan, curcuna kapsamında ücretli etkinliklerin bile bulunduğunu fakat programların çoğunun ücretsiz olduğunu belirtti.

Ahmet Misbah Demircan, “Festival kapsamında, 302 başlıkta 600 farklı etkinlikte 2 bin 150 sanatçıyla 9 dönem süren tıpkı festivale tedarik yaptık. Hazreti Süleyman Camisi’nden Saint George Kilisesi’ne, Dengbej Evi’nden Mesudiye Medresesi’hangi, Kervansaray’dan Ahmed Arif Edebiyat Müzesi’ne büyüklüğünde Diyarbakır’ın yer fena hâlde tarihi ve kültürel mekanlarını rotasına dahil fail festivalde çokça özel etkinliklerimiz ve sanatçılarımız kültür ve konuşma komple günleri inşallah yaşatacak. Kapadokya’nın balonları Diyarbakır’bile pervaz yapacak.” ifadelerini kullandı.

Vali Mehabetli İhsan Su ise Diyarbakır’ın tanıtımı için çok yetişkin olan festivalin, herkese dokunacak etkinliklerle komple olacağını kaydetti.

Demircan ve beraberindekiler, açıklamanın arkası sıra üstü kilitsiz küreksiz otobüsle tarihi ilçeyi gezdi, festival kapsamında düzenlenecek etkinlik noktalarında incelemelerde bulundu.

???????Toplantıya, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat ile Ebubekir Bal, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, SELIM Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Mukaddes Aydınlık ve festival paydaşları katıldı.Share: