Diyarbakır’da elem dert şikayetiyle hastaneye revan çocuğun midesinden 1 metrelik şarj kablosu ve saç tokası bundan sonra

Diyarbakır’da gaseyan ve bulantı şikayetiyle ailesi yoluyla hastaneye götürülen eş çocuğunun çekilen röntgeninde, midesinde şarj kablosu ve toka olduğu belirleme edildi. Bunun üstüne çocuk, cankurtaran ile Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne gönderme edildi. Üniversitenin Yavru Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Bili Dalı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Doğan ve ekibi vasıtasıyla yapılan endoskopik işlemle çocuğun midesindeki kablo ve toka başarıyla çıkarıldı. Tedavisinin ardından sağlığına kavuşan çocuk taburcu edildi.

“KABLOYU ÇIKARIRKEN ZORLANDIK”

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Yaşar Doğan, kablonun aynı ucunun teferruatlı bağırsağa geçmesi dolayısıyla zorlandıklarını tabir ederek, “Hastanın kusma ve kanı ağrısı şikayetleri olması üstüne esenlik kuruluşuna başvurulmuş. Orada yapılan incelemelerde hastanın midesinde kablo belirleme edilmesi üstüne bize danışıldı. 112 yoluyla hastaya lüzumlu işlemi yapıp yapmayacaklarını bize sordular. Biz de hastayı bize gönderebileceklerini kendilerine ilettik. Züğürt bize geldikten sonra yöre tedbir yapıldı ve mukteza olan kıtlık süresinin ardından hastaya endoskopik iş yapıldı. Endoskopik işlemle midedeki kablo çıkarıldı. Kabloyu çıkarırken düpedüz zorlandık, çünkü kablonun benzeri ucu detaylı bağırsağa geçmişti. İşlem kalburüstü aynı şekilde sonlandırıldıktan sonraları züğürt zinde tıpkı şekilde evine gönderildi” dedi.

Share: