Diyarbakır’da 2 öğrenci “dünyada gelecek vadeden 100 mektepli” arasına girdi

Diyarbakır’üstelik lise öğrencisi Ağa Sakarya ve Adanur Nas, hazırladıkları projelerle, Schmidt Futures ile merkezi Oxford Üniversitesi’nde kâin Rhodes Vakfı’nın belirlediği “100 Rise Küresel” listesine girmeye adalet kazandı.

Diyarbakır Bahçeşehir Koleji Selen ve Uygulayım Bilimi Lisesi’nde 11. derslik öğrencisi Adanur Nas, sem engellilerin iletişimini kolaylaştırmak için tasarladığı ve yevmi hayatta koca beğenilen diyalogların seslendirildiği 3 dilde web sitesi ve uygulamayla, Efe Sakarya ise alg sistemi ile hidrojen sülfitin sebep olduğu zehirlilik düzeyini ölçmeye ve azaltmaya yarayan cihazla “100 Rise Toptan” listesine koparmak için başvurdu.

Google’ın eski CEO’akarsu Eric Schmidt ve eşi Wendy Schmidt yoluyla kurulan Schmidt Futures ve Oxford Üniversitesi bünyesindeki Rhodes Trust vakıfları marifetiyle desteklenen, Rise for the World inisiyatifi eliyle her sene acun genelinde düzenlenen “Toptan Rise Winner” için, toplumun sorunlarına duyarlı projelerle ati vadeden 100 dinç seçiliyor.

Bu sene 170 ülkeden yaklaşık 120 bin kişinin referans yaptığı listeye girmeye adalet kazanan öğrenciler, avlu boyu burs imkanına kavuştu.

“Akarsu kirliliği günümüzde haddinden fazla büyük bire bir maslahat”

Ede Sakarya, AA muhabirine, “Küresel Rise Winner” programına müracaat muktedir olmak amacıyla dolgunca bire bir projeye sahip olmak gerektiğini söyledi.

“Diyarbakır’ı ve ülkemi böylesi uluslararası tıpkı platformda hile ettiğim amacıyla çok mutluyum ve gururluyum.” diyen Sakarya, projesinin saf su kaynaklarının kirlenmesinin önlenmesine müteveccih olduğunu belirtti.

Kanalizasyon sistemlerinde havasızlıktan ortalık oluşan hidrojen sülfür gazının bulunduğunu tabir fail Sakarya, şöyle konuştu:

“Bunun müvellidülhumuza gazı oranını arttırarak toksikliğini azalttım. Bu gaz insanlarda ve sudaki canlılarda çokça şişman zararlara kere açabiliyor. Su kirliliği günümüzde çok iri tıpkı sıkıntı. Bunu çalmak eksiksiz dünyaya ve canlılara iri bire bir katkı sağlayacak.”

Sağlanacak bursun ve fonun kariyer planlamalarının yanında projenin geliştirilmesi ve gündelik hayata entegrasyonuna katkı sağlayacağını anlatan Sakarya, projenin hanay geçmesiyle bile hidrojen sülfür gazının ortadan kalkmasının insanlığı ve doğayı rahata kavuşturacağını aktardı.

“Projeler sayesinde bizi elan mebzul tanıdılar”

Adanur Dogma ise müracaat ve gürlük sürecinin 2021 yılının antrakt ayında başladığını ve lansman sunumlarının ardından proje geliştirme aşamasına geçtiklerini anlattı.

Projelerin herhangi bir şekilde topluma bindi sağlayan içerikli olması gerektiğini rapor fail Nas, “Dünyamız üzere oluşturduğumuz projeler sayesinde bizi daha ongun tanıdılar. İlk olarak 120 bin proje içerisinde önce 500’ü belirlediler. Sonra birlikte 100 proje seçildi.” dedi.

İşitme engellilerin toplumsal hayatta elan rahat bildirişim kurmalarını uydurmak amacıyla proje geliştirdiğini bildiren Inak, sem engellilerle fiilen bire bir web sitesi ve işlek aplikasyon oluşturduğunu bildirdi.

Projesiyle sema engellilerin sem cihazına ulaşabilecekleri süreye büyüklüğünde oluşan boşlukta kullanacakları aynı iletişim uzlaştırıcı sağladığını dile getiren Dogma, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu sitem hiçbir sevap kâm etmediği üzere gelişigüzel sema mânialı duygusal bu hizmetten yararlanabilecek. Web siteye ve cıvıl cıvıl uygulamaya girdiklerinde karşılarına 3 dilde ve gelişigüzel alanda kullandıkları bayram öbekleri çıkıyor. Tek yapmaları gereken bu söz öbeklerine tıklamaları. Bu söz öbekleri seslendirilecek ve iletişim sağlamış olacaklar.”

Dogma, toplumda hususi bireylere hazırladığı projeyle düş ışığı olabildiği üzere mutluluk duyduğunu anlattı.

Okul kurucusu Zeki Esen ise ölçülü burs programı kapsamında insanlığa, çevreye hassas, sorunları çözen öğrencilerin seçildiğini ve Diyarbakır’dan 2 öğrencinin da dirim boyu burs almaya doğruluk kazandığını bildirdi.

Sağ, “Sıra olarak haddinden fazla tüvana olan Diyarbakır, eğitimde de zinde. Türkiye ve dünyadaki hatırlı okullarda ne yapılıyorsa bizim okullarımızda üstelik aynısı yapılıyor.” dedi.

Share: