DİYARBAKIR – Taşımalı terbiye gören 66 bin öğrencinin yemeği meslek liselilerden

MEHMET SIDDIK KAYAÇ/AZİZ ARSLAN – Diyarbakır’da taşımalı sistemle eğitim bilimi veren okullardaki öğrencilerin öğle vakti yemeği, patika liselilerce gece saatlerine kadar süren mesaiyle hazırlanıyor.

Bağcılar Mesleki ve Ustalık Anadolu Lisesi, Üçkuyu Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ve Yenişehir Dicle Mesleki ve Teknik Küçük Asya Lisesinin şart-meşrubat hizmetleri bölümünde okuyan 92 öğrenci, okullarında ve Diyarbakır Öğretmenevinde oluşturulan mutfakta haftanın 5 haset öğretmenlerin kontrolünde, taşımalı sistemle yetişek veren ilkokul, ortaokul ve liseler için öğle yemeği hazırlıyor.

Gündüz hazırlıklara başlayan çığır lisesi öğrencileri, okullara güre ve yunak tıpkı şekilde yemeklerin ulaştırılması üzere geceleyin bile çalışma yapıyor. Büyük aynı düzentileme ve özenle hazırlanan yemekler, termoslarla sabahleyin cebin okullara ulaştırılıyor.

“Öğrencilerimiz nazik bire bir cansiparane bu yemekleri yapıyor”

İl Mili Eğitim Müdürü Tasavvur Küçükali, AA muhabirine, serencam dönemde meslek liselerinde balaban benzeri aksiyon ve inkılap yaşandığını belirterek, patika liselerinin yaptığı üretimlerle adından kortej ettirdiğini söyledi.

Küçükali, yıpranmamış tür koronavirüs salgını döneminde çığır liselerinde maske ve dezenfektan üretildiğini anımsatarak, patika liselerinin tıpkısı zamanda kırsalda okuyan öğrencilere bile yemek hizmeti sunduğunu belirtti.

Taşımalı eğitim bilimi veren okullardaki yemeğin kalitesini yükseltmek üzere Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca 2 kamer geçmiş gönderilen ödenekle patika liseleri ve öğretmenevinde aş damı oluşturduklarını anlatan Küçükali, bu mutfaklarda hazırlanan yemeklerin termosların zarfında minibüslerle kırsaldaki okullara gönderildiğini rapor etti.

Küçükali, “İl genelinde 66 bin taşımalı öğrencimizin yemeğini meslek liselerimiz üretiyor. Gecenin geç saatlerinde okullarına gelen meslek lisesi öğrencilerimiz balaban bir cansiparane bu yemekleri yapıyor.” dedi.

Öğrencilerin bu yemekleri yaparken benzeri zamanda mesleği birlikte tamam manasıyla öğrendiğini dile getiren Küçükali, öğrencilerin etraf için aranan elaman namına okullardan mezun olduğunu, rahatlıkla otellerde, lokantalarda hisse senedi bulabildiklerini tabir etti.

Küçükali, öğrencilerin ocak ve ülke ekonomisine katkı sağladığını, mezun olduklarında alanlarında cümle anlamıyla yetik olduğunu kaydetti.

“Öğrencilerimize arz kaliteli yemeği ulaştırıyoruz”

Yenişehir Dicle Mesleki ve Teknik Küçük Asya Lisesi Müdürü Gürkan Beyaz ise okullarına bu sene kazandırılan tahminî 200 metrekarelik alana sahip endüstriyel mutfakta öğrencilerin nazari yerine aldığı eğitimi pratiğe dönüştürdüğünü belirtti.

Yiyecek ve meşrubat alanında yetişek gören 40 öğrencinin Uğur ilçesinde taşımalı yetişek gören kısaca 6 bin 800 öğrenciye kemirmek hazırladığını anlatan Beyaz, öğrencilerin bu emekleri karşılığında nakdi destek aldıklarını rapor etti.

Beyaz Zehir, şunları söyledi:

“Öğrenciler familya ekonomisine yardım sağlıyor, mesleğe bile kendilerini henüz dolgunca hazırlıyorlar. Öğrencilerimize yer kaliteli yemeği ulaştırıyoruz. Şişman tıpkı özenle hazırlanan yemekleri köydeki öğrencilere ulaştırdığımız üzere mutluyuz.”

“Annemin yaptığı yemeklerin tıpkısı”

Yenişehir Dicle Mesleki ve Beceri Rum Lisesi 11. sınıf öğrencisi Aleyna Eroğlu, öğretmenlerinin nezdinde arkadaşlarıyla taşımalı sistemle yetişek gören öğrencilere kemirmek hazırladıklarını belirtti.

Okulu bitirdikten sonra mebzul bire bir aşçıbaşı olmayı hedeflediğini dile getiren Eroğlu, şunları söyledi:

“Köydeki kardeşlerimize, arkadaşlarımıza aşındırmak hazırlamaktan çok memnunuz. Aynı otelde çıkabilecek arz gani ve temiz yemeği yapmaya çalışıyoruz. Köydeki kardeşlerimiz yaptığımız yemekleri beğeniyor. Bunun amacıyla haddinden fazla mutluyuz.”

Yemek ulaştırılan Talih ilçesinin Küçükkadı İlkokulu/Ortaokulu’nda okuyan Semanur Biberli üstelik ablalarının kendileri için hazırladığı yemekleri çok beğendiklerini belirterek, “Evdeki yemekler büyüklüğünde içimli. Annemin yaptığı yemeklerin aynı. Bakanımıza, İl Milli Eğitim Müdürümüze teşekkürname ediyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: