DİYARBAKIR – Hasadı süren tescilli Karacadağ pirinci verimiyle üreticiyi mutlu etti

Diyarbakır’bile yetiştirilen tescilli Karacadağ pirincinde ürün artışı, üreticinin yüzünü güldürdü.

Çınar ilçesinin Yarımkaş köyünde üretilen Karacadağ pirincinde hasat sürüyor.

Kaymakamlık, Çınar Ekincilik Odası ve Çınar Zerzevan Kalesi Domestik Gösteri Grubu Derneği hisse senedi birliğiyle köyde hasat etkinliği yapıldı.

Etkinliğe katılan Ilçebay Muhammed Fatih Günlü, çiftçilerle benzeri müddet orakla elan bilahare biçerdöverle çeltik hasadı yaptı.

Günlü, AA muhabirine, hasadın bereketli olmasını dilediklerini belirterek çokça iyicene tıpkısı temel tanıklık ettiklerini söyledi.

Bugün üreticinin hasat sevincini paylaştıklarını dile getiren Tarihli, 3 bin 500 dekar alanda üretilen çeltiğin hasadının sürdüğünü belirtti.

Tarihli, “Karacadağ pirinci şeker oranının düşük olması zımnında gayrı pirinçlere göre daha sağlıklı. Protein değeri de sair pirinçlere göre daha efdal. Bu dahi Karacadağ pirincini kaliteli ayla getiriyor. Elimizdeki bu yetişkin değeri daha ferah noktalara değirmek hesabına çalışma başlatmak amacıyla buraya geldik.” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar birlikte Karacadağ pirincine coğrafi meni tescili alarak bölgeyi dulda altına aldıklarını söyledi.

Karacadağ pirincinin değerli benzeri iz olduğunu dile getiren Atalar, “Diyarbakır’bile tahminî 7 bin 500 dekar alanda bu yıl çeltik tarımını gerçekleştirdik. Vekâlet ve Büyükşehir Belediyemizin de katkılarıyla üreticilerimize bu yıl 63 ton zürriyet dağıttık. Tohumlar nisanda toprakla buluşturuldu ve zaman da hasat üzere burada bulunuyoruz. Sabık yıl dekar başına 400 kilo olan verim bu sene averaj 450 kilograma yükseldi.” dedi.

Üretici Haydi Gulçer ise bu sene verimden memnun olduklarını rapor etti.

Share: