Diyabet Kongresine katılan doktorlardan al çorapla farkındalık hareketi

Yara Bakımı ve Doku Onarımı Derneği Başkanı Prof. Dr. Kağan Uncu, aza kaybı ve ölümlere hastalık olan diyabet hastalığının yaygınlaştığına dikkati çekerek, farkındalığı tezyit etmek için “al çorap” sembolüyle debi başlattıklarını bildirdi.

İzmir’deki otelde Türkiye Diyabet Derneği vasıtasıyla 7. Diyabet ve Eşlik Fail Hastalıklar Tedavisi Kongresi düzenlendi.

Kongreye katılan doktorlar, hastalığın sembolü kendisine belirlenen ve diyabet hastalarına hususi tasarlanan kırmızı çorapları ellerine giyerek gurur verdi.

Kötü ve Doku Tamir Derneği Umumi Heyet Başkanı Uncu, AA muhabirine, Türkiye’bile

yaklaşık 10 milyon şeker hastalığı hastasının olduğunu ve bu hastaların dörtte birinin ayağında maslahat bulunduğunu söyledi.

Kırmızı çorapla diyabette kıç sağlığının önemine dikkati yolmak istediklerini anlatım fail Uncu, şu bilgileri verdi:

“Ayakta şeker hastalığı olunca tıpkı duyum kaybı oluyor, uzanım soluyor. Al rengi berceste sebebimiz bile bu oldu. Diyabetli hastaların ayağında örneğin ayakkabısının içine kum girdiğinde ya de sahilde yürürken tıpkısı diken battığında küçücük bir biberli açılır. Ant içerisinde amiyane bire bir delikle başlayan incitici, bilcümle aynı bacağın kesilmesiyle sonuçlanabiliyor. Bacağı kesilen hastaların yüzde 50’si üstelik 3 yıl içre hayatını kaybediyor. Sosyal ayrımsız problem, ailede bire bir denge, gider, işkence, iş kaybı… Bunlar gayrı yönleri ama serencam yerine züğürt hem bacağını hem hayatını kaybedebiliyor. Bu yüzden bu yaralar olmadan önceki geciktirmek seçkin devir tedaviden iyidir.”

Diyabet hastalarını kadem tabanlarını ağır ezgi kontrol etmeleri, ayaklarını ılık suyla yıkamaları ve ıslak bırakmamaları üstüne uyardıklarını rapor fail Uncu, kaliteli malzemeyle yapılmış, ayaklarına vurmayan başmak ve çorapların giyilmesini önerdiklerini dile getirdi.

Diyabetin göz ve böbrek kabil bölgelere dahi hasarlar verdiğini ancak basamak yaralarını civar plana çıkardıklarını kaydeden Uncu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hastalar diyabeti yarayla haddinden fazla bağdaştıramıyor ve maatteessüf sorunu yanlış önerilerle, bazı kremlerle çözmeye çalışıyorlar. Bu hastaların tıpkı kısmında içki şekerine bile bakılmıyor. 2050 yılında diyabetli sayımızın iki katına çıkacağı öngörülüyor. Bu, haddinden fazla dokunaklı tıpkı mehabet. Avrupa ülkelerine bakarsak diyabet oranının en çabuk yükseldiği mutluluk biziz.”

Share: