Dertli halde mevcut leyleğe esnaf sahip daha çok

Çorlu halde bulunan leyleğe esnaf ehil artık

TOKAT – Tokat’ta yaralı halde mevcut leyleği bakkal esnafı elleri ile işyerinde besleyerek ehil daha çok

Tokat’ın Pazar ilçesi esnaflarından Mehmet Demirel otomobili ile tutum halinde iken Tokat- Zile karayolu üstünde sabit kendisine duran leyleği fark etti. Dertli olan leyleğe aynı aracın çarpmaması amacıyla yakalayan Demirel, otomobili ile aksiyon hesabına getirdi. Bakkal dükkanında leyleğe elleri ile balık yediren Demirel’in o anlarını arkadaşları çökertme telefonları ile görüntüledi. Can halleri ile özen çekici leylek ilişki odağı oldu.

“Kusurlu kilo balığımızı yedi, helal olsun”

Demirel, güçsüz ve aç durumda olan leyleği iki zaman konuk ettikten sonraları Tokat Huy Himaye ve Milli Parklar Müdürlüğüne doğrulama ettiğini söyledi. Leyleğin gücük sürede sargı odağı olduğunu tabir fail Demirel, “Yolun ortasında duruyordu. Çarpacaktım, çarpmaktan kurtardım. Sonraları gaileli olduğunu gördüm. Durup yakalayarak arabama aldım. İş yerime getirdim. Kalık kilogram balığımızı yedi, helal olsun. Acıkmıştı. bir iki devir misafir ettikten bilahare Natür Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne teslim ettim” dedi.

Yaralandığı için göç edemedi

Demirel, leyleğin kanadından dertli olduğunu belirterek, “Tahminî 2 ay önceki kafile etmesi gerekiyordu amma tahminim gaileli olduğu için gidememiş. Kanadından yaralanmış uçamıyor. Doğayı hayvanları seven birisi kendisine topluluk çıktık” dedi.

Tokat Huy Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünde esirgeme altına alınan leyleğin rehabilitasyon merkezine gönderilerek kış mevsimini orada geçirmesi bekleniyor.

Share: