Depremzedelerin soruları kıpırdak bildirişim araçlarında uzmanlarca yanıtlanıyor

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Düzce’de ayrımlı noktalarda konuşlandırılan cümbüşlü koordinasyon ve iletişim araçlarında uzmanlar depremzedelerin sorularına cevap veriyor.

Bakanlığın Çatı İşleri Umumi Müdürü Banu Aslan, AA muhabirine, hep afetlerde bakir tecrübeler edindiklerini, bunu sahadaki çalışmalarına yansıttıklarını söyledi.

Daha önce alelade boyutlu iletişim araçlarına cemaat olduklarını, bunların İzmir depremine kadar yeterli olduğunu aktaran Aslan, İzmir’birlikte alanın şişman olması ve henüz fazla insanın bu hizmete ihtiyaç duyması zımnında bakir fikrin ortaya çıktığını kaydetti.

Aslan, Bakanlığın birçok biriminin tabii afetlerde fariza aldığını, Çatı İşleri Genel Müdürlüğünün hasarları belirleme ettiğini, Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü ve TOKİ’nin yeni yapılacak konutlarla ait çalışmalar yaptığını anlatarak, “Bunların seçkin biriyle ilişik dahi vatandaşların soruları oluyordu. Ayrımlı ayrımlı birimler henüz beribenzer araçlarda bakım vermeye çalışıyordu. İzmir depremindeki yoğunluktan sonraları hepimizin kuma bakım vereceği henüz büyük iletişim tırının lüzumlu olduğu görüldü. Bundan etraf de Bakanımızın talimatlarıyla Dinamik İletişim Ofisi yapıldı.” diye konuştu.

TOKİ’nin “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi çalışmalarında üstelik mobilize bildirişim tırlarının kullanıldığını dile getiren Arslan, şöyle devam etti:

“Afet yerine birlikte ilk defa Düzce depreminde bu tırları kullanıyoruz. İletişimde koordinasyonla ilgili çalışmalar gerçekleştiriliyor. Yurttaş, geçmiş alışılmamış simultane can güvenliğiyle ilgilendiren tevakki etmek yaşıyor. O alışılmamış adım adım atlatıldıktan bilahare da eviyle, dükkanıyla ilgili sorular başlıyor. İnsanların ‘Hasar tespiti elbet yapılacak, hasar tespitine ne ahit gelinecek, batma durumu var mı, eğer yıkılırsa içinden eşyalarımızı alabilir miyiz, hangi kadar müddet tanınır, sonrasında süreç elbette yürüyecek?’ kadar birçok soruları oluyor. Bunları burada gidermeye çalışıyoruz.”

Arslan, Düzce’de farklı noktalarda bakım verilen 6 araçta soruların tümü cevaplandırılarak akıllardaki istifham işaretlerinin giderilmesi üzere çalışıldığını vurguladı.

“geceli gündüzlü bakım veriliyor”

Afetlerin ustalık ve sosyal boyutları olduğuna belen fail Arslan, “İnsanlar çıktı elbette ayrımsız proses yaşayacaklarını bellemek istiyorlar. Bu açıdan iletişim ofislerinde çokça kebir bakım veriyoruz. Cevabını aradıkları sorulara daha acul cevap buluyorlar. ‘Bir yerde mezun görürüm, müracaat yaparım, bekleme sürem olur.’ gibi kaygıları yok. On Paralık bekleme yapmadan ehlihibre kişilere çabucak ulaşarak sorunlarını gidermiş oluyorlar.” ifadelerini kullandı.

Mesai kavramlarının olmadığının altını çizen Banu Aslan, “aralıksız bakım veriliyor. 3 vardiya 24 saat çalışılıyor. Lüzumlu köylerimizde lüzumlu minval mahallelerimizde lazım belediyenin uğrunda hizmet fail cıvıl cıvıl iletişim araçlarında günlük sunma beş altı 5 bin müracaat alınıyor. Vatandaşlarımız bu hizmeti almayı rica ettiği sürece bildirişim tırlarımız burada olacak. Bakanımızın talimatı bu yönde.” şeklinde konuştu.

Share: