Depremin üstünden 24 saat geçti, korkusu bibi sürüyor

Forma üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 5.9 büyüklüğündeki depremin üstünden tamlık 24 saat geçti. Vatandaşlar korkudan evlere giremezken bazısı çadırlarda, kimisi bile parkta yatarak sabah olmasını bekledi. Depremi ilk defa tüvana dinç kız gözyaşlarına boğulurken, tıpkı özge yurttaş dahi ürkü akış hastası olması sebebiyle eve girmeye korktuğunu söyledi.

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana mevrut ve bir nice ilden hissedilen 5.9 büyüklüğündeki depremin üzerinden 24 saat geçti. AFAD ekipleri bölgede keçe kurulumunu sürdürürken vatandaşlara üstelik battaniye dağıtımını devam ettiriyor. Eve gitmeye korkan vatandaşlar, çadırlarda kalmaya başladı. Bazen vatandaşlar ise çocukları ile parklarda uyudu. Çok karmakarışık olduklarını belirten vatandaşlar, tekrardan sarsıntı olacağı korkusuyla eve gidemediklerini söyledi.

“Uyursam esasen depreme yakalanacağım diye korkuyorum”

Ailesi ile parkta mütezayit Songül Şamurzayeva, “Haddinden Fazla korkuyorum. Ailemle alay malay dışarda kalıyoruz, eve gidemedik. 2 yaşında çocuğum bile yanımda. Evde hasar oluştu, temas öz kırıldı. Eve girmekten korkuyorum. Uyursam tekrar depreme yakalanacağım diye korkuyorum” dedi.

“Yer Sarsıntısı sırasında panik akın geçirdim”

Ürkü atak hastası olduğunu söyleyen Hedef Mercan, “Hareket riski bitene büyüklüğünde çadırda kalacağım. Annem ve babam evde fakat ben korkudan evde duramadım. 17 Ağustos depremini yaşadığım amacıyla bu panik atağı hala üstümde atamadım. Depremde kendimi kuşkusuz dışarıya attığımı bilmiyorum, panik akın geçirmişim ve ailem ambulansa vukuf vermiş. Allah devletimize arızalanma vermesin, onlar sebebiyle çadırımıza kavuştuk. Bibi korkuyorum, uyuyabileceğimi zannetmiyorum. Tekrardan olacakmış kabilinden hissediyorum. Allah beterinden saklasın” diye niteleyerek konuştu.

“Köpeğimizi bile yanımıza getirdik”

Uyuyamadığını belirten Meryem Özata, “Korkudan eve giremediğimiz için bu gece çadırda kalacağız. Haddinden Fazla sallandık, mesafe uzaklık esasen sallanıyoruz. 4 nefis ayrımsız aileyiz, hepimiz çadırlara geldik. Köpeğimizi bile yanımıza getirdik, o üstelik çok korktu. Hala uyuyamıyorum, dünden beri gözüme dalgı girmedi” şeklinde konuştu.

“Haddinden Fazla korktum, çıkamayacağız sandım”

Yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamayan Meliha Özata, “Elan ilk zelzele on paralık yaşamadım. Depreme uykuda yakalandım. Haddinden Fazla korktum, çıkamayacağız sandım” ifadelerini kullandı.

“24 saat geçti, bibi uyuyamadık”

Uyuyamadıklarını belirten Arife Çoşkun, “Apartmanlarımız ayakta ama eşyalarımızın hepsi yıkıldı. Korkudan evlere giremiyoruz, çadırlarda kalacağız. 24 saat geçti bibi uyuyamadık” dedi.

Nebahat Ağır ise “Sallantıyla uyandık. Mobilyalarımızın bütünü devrildi. Kalkıp çıkamadık, sonradan toparladık kendimizi. Eve gitmeye korkuyoruz” diyerek konuştu. – DÜZCE

Share: