Depremden etkilenen 59 doğruluk sahibi amacıyla “kıyamet konutları” kurası çekildi

Elazığ’bile depremlerde evleri yıkılan ya üstelik kırıcı hasar gören vatandaşlardan 59 doğruluk sahibi için kura çekimi yapıldı.

Sivrice ilçesinde 24 Eş 2020’de meydana mevrut, 41 kişinin hayatını kaybettiği 6,8 ve 27 Aralık’ta eşkal üssü Elazığ olan 5,3 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra evleri yıkılan veya bunaltıcı hasar gören depremzedelerin yaralarının sarılması için başlatılan icraat sürüyor.

Depremde evleri yıkılan evet da güç hasar gören 59 adalet sahibi üzere çekince alanlarda ve köylerdeki toplu alanlarda, Dolgun Hane İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) yapımı tamamlanan afet konutlarına yönelik İl Afet ve Acil Ebat Müdürlüğü bakım binasında kura çekimi gerçekleştirildi.

Vali Ömer Toraman, programda yaptığı konuşmada, kentte kurası çekilen göz sayısının zaman itibariyle 20 bin 564’e ulaştığını belirtti.

Kırsalda birlikte imalatı tamamlanan karye konutlarının vatandaşlara konfirmasyon edildiğini dile getiren Toraman, “Mart ayında Süfli Holpek’te kurasını çektiğimiz 1164 içtimai hane vardı. Bunların anahtarlarının hak sahiplerine doğrulama edilmesi için mücahede gösterdik. Pazartesinden itibaren bu konutların anahtarlarını peyderpey vatandaşlara konfirmasyon edeceğiz.” dedi.

Share: