Denizli’ye Kazakistan Gönüllü Konsolosluğu açıldı

Denizli’birlikte Kazakistan Cumhuriyeti Gönüllü Konsolosluğu düzenlenen resmi tören sonrası açıldı.

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde Kazakistan Gönüllü Konsolosluğu amacıyla resmi tören düzenlendi. İlçenin Akçeşme Mahallesinde planlı program Türkiye ve Kazakistan milli marşlarının okunmasıyla başladı. Kazak ve Türk vatandaşlarının da katılma sağladığı törende konuşan, önceki Kazakistan Cumhuriyeti Denizli Fahri Konsolosu olmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Okan Oğuz, “İki kadim Türk Devleti’ne hem hıyanet öncü hem dahi gök bayrağa çalışmak çokça nazik tıpkısı haysiyet. Denizli site tarihinin ilk gönüllü konsolosu yerine bu konuşmayı yapıyor olmaktan, henüz da önemlisi bu konsoloshane açılışında esas vatanımız Türkiye’mizin İstiklal Marşı ile bu arada soydaş cömert ülkemiz, ağababa vatanımız Kazakistan’ın Milli Marşının çalınıyor olmasından ayrı guru duyuyorum. Kazakistan elbette bizim dede yurdumuzsa, Türkiye’üstelik Kazak kardeşlerimizin ikinci evidir” dedi.

” Herhangi Bir birimizi Kazakistan’ın gönüllü konsolosuyuz”

Kazakistan’la Türkiye’nin ahi olduğunu söyleyen Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Zolan, “Bizim kardeşimiz, köklerimiz, tarihimiz, dilimiz ve hedefimiz bir, inşallah bu birliktelik daim olacak. Kardeşin konsolosluğunun burada olması bizlere çetin verir. Şunu da belirteyim seçme birimizi Kazakistan’ın gönüllü konsolosuyuz. Tığ kardeşiz ve ayrımsız büyüklük kadar sizleri hissediyoruz. Resmi boyutta burada olması üstelik bir haddinden fazla imkanı ortaya koyacaktır” şeklinde konuştu.

“Bakir konsolosluğumuz körpe uğurlu olsun”

30 yılın anısına Denizli’nin öncü olduğunu tabir fail Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, “Bizim cömert ülkelerimiz arasındaki iş birliğimiz bu sene 30 yıl oldu. Diplomatik ilişkilerimizin kurulmasının 30. yıl dönümünde fahri konsolosumuzun Denizli’bile açılmasının simgesel önemi vardır. Bakir konsolosluğumuz adamakıllı hayır olsun” ifadelerini kullandı.

“İki tarafa de yardım sağlayacak faaliyetlerine adım attıracaktır”

Denizli Valisi Mürtefi Fuat Atik, “Başkonsolosluğumuzun açılması lafta olamaz. Konsolosluk, Denizli’miz ve Kazakistan beyninde gelişim adamlarımızın vahim anlamda iki tarafa de katkı sağlayacak faaliyetlerine aşama attıracaktır. Zaman altın büyükelçimiz konuşurken geçmiş teklifini yaptı. Türkistan şehrimiz ile Denizli şehrimizi kardeş yapmayı söylediklerini söylediler. Kul bundan mutlu kalacağımı tabir ettim” dedi.

Açılışa Pamukkale Üniversitesi Rektörü Ahmet Kutluhan, Merkezefendi Belediye Reisi Şeniz Doğan, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu ve Denizli Kombinasyon Endüstri Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Uslu’üstelik katılarak aldatıcı olsun temennilerini iletti. – DENİZLİ

Share: