Davutoğlu’ndan, Direnişlerinin 13. Günündeki Kemerköy Sakinlerine Ülfet: “Bu Ülkeyi İmar Rantına Konfirmasyon Etmeyeceğiz”

EDDA SÖNMEZ

İstanbul’birlikte, Demirören Grubu’nun cesaret borçlarına bedel Ziraat Bankası’na sabık Göktürk Mahallesi’ndeki Kemerköy Sitesi’nin yeşil alanına Emlak Göz GYO’nun nesir edeceği projeye alın toprak halkının ihtarname eylemleri 13’üncü gününde bile bitmeme etti. Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu, eşi Hekim Sare Davutoğlu ile alay malay bölgeye giderek mahalleliye bindi verdi. Davutoğlu, “Bu ülkeyi mamure rantına teslim etmeyeceğiz. Onların aşağılık çıkarları amacıyla ülkemizin, yeşilini, doğasını namevcut edilmesine müsaade vermeyeceğiz. Sonuna büyüklüğünde yanınızdayız. Hangi gerekiyorsa yapacağız yeşilimizi ve ülkemizi mamure rantlarına asla bırakmayacağız” dedi.

Emlak Ev Yurt Yatırım Ortaklığı AŞ’nin, Demirören Grubu’nun borçlarına değer Ekincilik Bankası’na devredilen Köktürk Mahallesi’ndeki 224 bin metrekarelik arazideki yapım çalışması sürüyor. Araziye konut inşa edilmesine alın götürüm başlatan mahalleli, itirazlarını zaman üstelik sürdürdü. Şehir uğrunda aynı araya gelen mahalleliye Çarkıt Başvekil ve Ati Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Dr. Sare Davutoğlu üstelik destek verdi. Davutoğlu çifti, Kemerköy sakinlerinin metanet çadırını müzakere etti.

10 MİLYON İNSAN BİR HAFTA KADERİNE TERK EDİLECEK EĞER BURASI YIKILIRSA”

Mıntıka sakinlerinden, Kontrol Istirdat Derneği (IVEĞEN) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Pınar Beard, Ahmet Davutoğlu ve eşi Dr. Sare Davutoğlu’na bilgi verdi. “İstanbul’un tek sıçrama noktası burası yegâne. 10 milyon insan ayrımsız hafta kaderine tecezzi edilecek eğer bura yıkılırsa” diyen Beard şunları söyledi:

“Buralar, 200 bin metrekare İstanbul’un Avrupa Yakası’nın bir tane sıçrama noktası var. Bakın tığ depremle profesyoneliz genişlik bağan muhtemel yer sarsıntısı 7 ila 7.2, yıkılmasını beklediğimiz bina sayısı 70 ile 90 bin arası. Biz AKUT olarak ‘İyi kim bura var’ diyorduk. Hep yilbik hastaneleri, kurtarmalar, üçüncü köprü ve yıpranmamış havalimanı. Bura her kavuşum sıçrama alanı. Alibeyköy kabil zelzele açısından kabus bir saha var. Deniz kıyıları bütünü gidecek başkanım. Birinci ve ikinci köprüler kullanılamayacak. İstanbul’un Avrupa yakası 10 milyon. Ekmeği, suyu, tutarık hastaneleri ilk kurulacağı yeri bura ve etkin çıkardığımız halkı burada tedavi edeceğiz. Biz bunu Gölcükte, İzmit’te hepsini yaşadık biliyoruz. Rakamlar bu. Biliyoruz, bili konuşuyor efendim. Önümüzde üç-beş yıl var. Yani buranın yeşili önemli, doğası mühim, İstanbul amacıyla mühim. İstanbul’un bir tane sıçrama noktası burası biricik. 10 milyon adam bir hafta kaderine metrukiyet edilecek şayet bura yıkılırsa. Burası peyda kalırsa bura kurtaracak 10 milyon insanı. Yilbik hastaneleri buraya kurulacak, gıdalar buraya gelecek size bunu alıntılamak istedim.”

Ati Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu dahi “Bu ülkeyi ümran rantına doğrulama etmeyeceğiz. Onların basit çıkarları üzere ülkemizin, yeşilini, doğasını yok edilmesine müsaade vermeyeceğiz” diye niteleyerek, şunları söyledi:

“HEP BU ARADA OMUZ OMUZA BU MÜCADELEYİ VERMEMİZ LAZIM: Hakkımızın, hukukumuzun takipçileri hepinizi saygıyla dostlukla selamlıyorum. Sizlere teşekkürname borcumuz var, o teşekkürname borcu için zaman buradayız. Komşunuz olarak bile teşekkürname ediyorum. Her şeyden geçmiş Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı yürütmüş, şevket görevlerini ödeme etmiş benzeri kardeşiniz, dostunuz adına ülkemizde yeşil alanın koruması yönünde verdiğiniz savaş için teşekkürname ediyorum. Bu savaş, Göktürk ve İstanbul’la merbut değil hep Türkiye’da verilmesi gereken ayrımsız savaşım. Hatırlayacaksınız; Başbakanlığımın akıbet günlerinde Türkiye genelinde imar rantının karşısında ve yeşili koruyacak benzeri çaba içerisindeydim. O ant bundan erinçsiz olan ümran rantiyesi, getiri rantiyesi bütün bu arada bunu engellemeye çalıştılar. İşte son yıllarda Türkiye’nin hızla değme yerinde betonlaşma, bayındırlık rantı, bu rantlar üzerinden tıpkı dakika önceki zenginleşenleri görünce tıpkısı kere daha söylüyorum bu betonlaşma ve imar rantına karşı savaşım fail kim olursa olsun ister İstanbul’da, Köktürk’te lüzumlu Hakkari’üstelik lüzum Artvin’üstelik lüzum Muğla’üstelik hep bu arada yaninda bu mücadeleyi vermemiz geçişsiz. Bu ülkeyi ümran rantına doğrulama etmeyeceğiz. Onların hoşur çıkarları üzere ülkemizin, yeşilini, doğasını bulunmayan edilmesine cevaz vermeyeceğiz.

SONUNA KADAR YANINIZDAYIZ, HANGI GEREKİYORSA YAPACAĞIZ: Köktürk, yeşilin göründüğü bölgelerden birisi. Gülseren Onanç hanımla her sürecinde konuştuk görüştük. Burada hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hem İstanbullu hem ayrımsız komşunuz yerine yanınızdayız. Bizim sesimiz olduğunuz üzere hepinize teşekkürname ediyorum. Bilcümle bu yeşili bulunmayan etmenin arkasındaki hukuksuzluğu, getirim kavgasını hepimiz biliyoruz. 31 Ekim sabahı esasta sizlerle olmak istiyordum amma bir televizyon programına yetişmem gerekiyordu, elhak o televizyon programında de bahsettim. O günden bugüne İstanbul’a bakir geldim. Sare hanıma bile söyledim, ‘İlk fırsatta gidip, komşularımızın beraberinde olmamız gerekiyor’ dedim. Sonuna kadar yanınızdayız. Hangi gerekiyorsa yapacağız yeşilimizi ve ülkemizi mamure rantlarına katiyen bırakmayacağız.”

Share: