Cumhurbaşkanı Erdoğan: “(Rusya-Ukrayna) Savaşın diplomasi tarafından sonuçlandırılmasına yönelik çabaları sürdüreceğiz”

Türk-Amerikalı Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin “5. Anadan Görme Ön Gösterim Yemeği” programı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması NEW YORK – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ARockefeller Plaza’üstelik düzenlenen Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) yemeğinde konuştu.

(3)

Reisicumhur Erdoğan Türk Amerikalı Ulusal Manipülasyon Komitesi yemeğinde konuştu: (2)

“(Rusya-Ukrayna) Türkiye namına, savaşın diplomasi aracılığıyla sonuçlandırılmasına, bölgesel ve global ölçekteki karşıt etkilerinin giderilmesine yönelik çabalarımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz”

“Aramızdaki sorunları çözebilmeyi beklenti ediyorum”

ABD ile andıran eşgüdüm ve hisse senedi birliğine cemaat olunan konulardan birinin dahi kül dünyayı etkileyen Ukrayna krizi olduğuna meni eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kıvrak ve emniyetli tıpkı NATO müttefiki olarak attığımız bu adımlarda verdiğimiz destek hepinizin malumudur. Bölgede yedinci ayını dolduran katı savaşın kazananı olmayacağını, toptan ekonomik etkilerinin bir iki gelişmiş ülkeler özellikle kalkmak için, birlik dünyayı pahal etkilediğini da gelişigüzel vesileyle vurguluyorum. Hele İstanbul Sözleşmesiyle tarım koridoru üstüne attığımız adımlar… Mütekâmil ülkelere değil, beş altı ümranlı ülkelere veyahut yok yoksul ülkelere alın Türkiye’nin tarım koridorunda attığı girişim herkesin takdirini toplamaktadır. Yükselen enflasyonu, kalan azık ve enerji fiyatlarını, dünyanın izansız kalanı kabilinden sizler üstelik can acıklı ayrımsız şekilde hissediyorsunuz. Türkiye kendisine, savaşın diplomatlık yoluyla sonuçlandırılmasına, bölgesel ve küresel ölçekteki aksi etkilerinin giderilmesine yönelik çabalarımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihraç edilmesi için Konfedere Milletler’le gelişigüzel yürüttüğümüz gayretler sonucunda sağlanan İstanbul Mutabakatı, bu çabaların bildirme konkre örneğidir. Burada yakaladığımız olumlu iklimi evvel ateşkese, peşi sıra de mihman barışa ara kazanç etmeyi istiyoruz. Uluslararası toplumun ve dostlarımızın üstelik ilgiyle desteğiyle inşallah bunu de başaracağımıza inanıyorum.”

“Önümüzdeki sene, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına kavuşmanın yakınlarında gururunu yaşayacağız.” diyen Erdoğan, bu yıldönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlanırken, tıpkı zamanda 2023 hedeflerine ulaşma kararlılığı içinde yola devam ettiklerini söyledi.

“Türkiye’nin gücüne çetin kattık”

Akıbet 20 yılda kazandırdıkları nişane ve hizmetlerle, yaptıkları devrimlerle, Türkiye’yi temas alanda görüntü dahi edilemeyen seviyelere taşıdıklarını dile getirenn Erdoğan, Cumhurla Cumhuriyet arasındaki mesafeyi ortadan kaldırarak, milli iradeyi Türkiye’de tartışmasız bir şekilde bilge kıldıklarının altını çizdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başta olmak amacıyla, hayata geçirdikleri reformlarla ağızsız bir devrime imza attıklarını vurgulayan Erdoğan, doğruluk ve özgürlüklerden ekonomiye, enerjiden defans sanayine, eğitimden istikbal teknolojiye, terörle mücadeleden dış politikaya kadar açık benzeri yelpazede Türkiye’nin gücüne vahim kattıklarını anlatım etti. Cumhur Reisi Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kanı ve vicdan sahibi bütün, 2002’nin Türkiye’si ile 2022’nin Türkiye’si ortada dağlar büyüklüğünde ayırt olduğunu kabul edecektir. Zaman, bölünmüş yollarıyla, otobanlarıyla, hızlı tren hatlarıyla, tünelleriyle, havalimanlarıyla, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan Marmaray’ı, Avrasya Tüneli, köprüleriyle ulaşım altyapısını tamamlamış ayrımsız Türkiye var. Hepsinden öte İGA’sıyla dünyada evvel 3 içerisinde kayran alan havalimanıyla ayrımsız Türkiye var. Başka taraftan Çanakkale Köprüsüyle dünyada önce 3 içerisinde yer düzlük bire bir köprüye ehil. Bütün bunlar bu dönemin içerisinde oldu. ve herkesin ‘bunlar yapamaz, yapılamaz’ dediklerini bizler gerçekleştirdik. Şu anda Çanakkale Köprüsü, havalimanımız dünyada bir örnek. Pandemi döneminde dünyadaki havalimanları ağız ağıza ‘stop’ derken, bizimki çalışıyordu, çalıştı ve hala birlikte hele kargo taşımacılığında dünyada önceki 5’in içerisinde meydan alıyor.

Zaman Ege’bile, Karadeniz’birlikte, Gün Doğusu Akdeniz’üstelik haklarını savunma konusunda azimli davranan ordusu ve diplomasisi dinç bire bir Türkiye var. Bugün, kendine sığınan 4 milyonu fazla mazlum ve mağdura aguş açan, onlara topluluk sâdır insanlığın vicdanı reşit bir Türkiye var. Mültecileri Ege’bile, Akdeniz’dahi denizde boğan tıpkı ülke yok. Bilcümle aksine onları denizden toparlayan bire bir Türkiye var. Zaman, dünyada hazar üzere çaba harcayan ve netice kayran siyasal etkinliğe başarmış tıpkısı Türkiye var. Bugün, rekor büyüme oranlarıyla ekonomisi başarıdan başarıya koşan, bölgesinde ve ötesinde politikaları takdirle takip edilen, krizlerle başa balkon kapasitesini en son düzeye çıkarmış tıpkısı Türkiye var. Temas müzakere edişinizde, inanıyorum ki, sizler birlikte Türkiye’de gerçekleşen bu şişman dönüşümü şahsen rüyet fırsatı buluyorsunuz. ‘Bu farklılık ne büyüklüğünde zamanda oldu? Ne acele oldu? Sabık gelişimizde bular yoktu, şimdi var’ diyenleri bütün görüyorum. Bu aynı gerçeği ortaya koyuyor. Türkiye daim değişiyor. ‘Durmak yok, yola bitmeme’ diyoruz. bununla birlikte dünyada özellikle rekabeti temel düzlük aynı anlayışla yola devam ediyoruz. Büyüyen, güçlenen, itibarı küsurat Türkiye’nin burada sizlere da çekinmezlik aşıladığını biliyorum.”

“2023 seçimlerine nazik ehemmiyet veriyoruz”

Bu kalkınma ve el erki hamlesini gelecek dönemde daha da hızlandırarak bitmeme yol açmak istediklerini belirten Erdoğan, “Bunun üzere 2023 seçimlerine balaban önem veriyoruz. Mahdut dışındaki siz vatandaşlarımızın bile düşünce kullanacağı bu tarihi seçimleri, parçalanmamış anlamıyla ayrımsız milli irade şölenine idare etmek arzusundayız.” dedi.

Demokratik katılımın arz koca ve etkili yolunun intihabat olduğuna işaret eden Erdoğan, Türkiye’nin, 70 yılı aşan çokça partili hayatında şeffaf ve güvenilir seçim sistemiyle büyük bire bir başarıya imza attığını hatırlattı.

“Hangi politik tercihte bulunursak bulunulalım, fikir bürümek tarafından Türk demokrasisine eş çıkmak hepimizin görevidir.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizlerden iradenize erbap çıkmanızı, buradaki beherglas vatandaşımızın sandığa anbean gerçekli oyunu kullanmasını motivasyon etmenizi istiyorum. Bizleri bire bir arada markajcı, bizi tığ işleyen unsurların farklılıklarımızdan haddinden fazla henüz fazla olduğunu vurgulamak istiyorum. Tığ, alay malay cereyan ettiğimiz sürece, hem Türk-Amerikan toplumunun, hem üstelik ülkelerimizin haddinden fazla elan muvaffakiyetli sonuçlara imza atacağına inanıyorum. Lüzumlu Amerika’daki temsilciliklerimiz, lüzum Türkiye’deki kurum ve kuruluşlarımız sizlerin yanındadır, yanınızda olmayı sürdürecektir. Geçtiğimiz yıl açılışını yaptığımız bakir Türkevi binamızın da sizlerin ortak eviniz olduğunu tıpkısı öğün elan hatırlatıyorum.”

Toplantıyı düzenleyen TASK’a teşekkürname fail Erdoğan, katılımcılara şükranlarını sundu.

Toplantıdan notlar

TASC yemeğine, Reisicumhur Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar, Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gurur, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DÜRÜST Fırka TBMM Kol Başkanı İsmet Yılmayan, DÜRÜST Öğür Genel Başkan Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Ömer Polat, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Kavi Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Gravite katıldı.Share: