Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dürüstsen gel, anayasa değişikliğini yapalım (2)

‘TÜRKİYE BUGÜNLERE HAZIRLIK YAPTI’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toptan sistemin yapısından kaynaklı sorunlar dönem yüzüne çıktıkça Türkiye’nin haklılığının ve savunduğu değerlerin isabetinin çok elan bol anlaşılacağını söyleyerek, “‘Türkiye yüzyılı’ ifademiz inşallah tezce değme alanda üzeri bulacak ve gelişmemiş sürede gerçeğe dönüşecektir. Seçme akse risklerle tehditlerle alay malay fırsatları da beraberinde getirir. Mücehhez olanlar için kriz anları tıpkı zamanda yıpranmamış tıpkı dönemin muştusu, henüz vazıh günlerin müjdecisidir. Türkiye, son 20 yılda hayata geçirdiği projeler, yatırımlar, reformlarla aha bugünlere hazırlık yapmıştır. Birileri, şairin ifadesiyle ‘oyunda oynaşta’ iken biz; tıpkı satranç oyuncusu ustalığıyla tarihten, ecdattan ve medeniyetimizden aldığımız ilhamla milletimizi bugünlere hazırladık. Politikalarımızı belirlerken ülkemize yapılan dayatmalara değil bütün neye ihtiyaç duyulduğuna, insanımızın neye dilek ettiğine baktık” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ FARKLI KONUMA TAŞIDIK’Cumhurbaşkanı Erdoğan, günü yönetmek namına geleceği biçimlendirmek niyetiyle akıntı ettiklerini belirterek, “Hangi günce siyasetin eğreti tartışmalarının hangi vesayet güçlerinin tehditlerinin hangi da üzerimize salınan envaiçeşit yıldırı örgütünün bizi hedeflerimizden ve ideallerimizden koparmasına izin ettik. Mikro dışında yazılmış reçetelerle sorunlara hal özlemek yerine zat göbeğimizi kendimiz kestik; 10 yıllık, 20 yıllık programlarla ülkemizin varlıklı potansiyelini ortaya çıkarmanın mücadelesini verdik. Göreve geldiğimizde Türkiye’yi terbiye, sağlık, adalet, güven konusunda inşa edeceğimizi söylemiştik ardından birlikte muvasala, enerji, istihsal, tarım, diplomasi bunlarla ayağa kalkacağımızı ülkemizi kalkındıracağımızı söylemiştik. Ülkemizin şartları hangi olursa olsun 20 yıl boyunca sözümüzün arkasında durduk ve bu 4 başlıktan başlayarak herhangi bir alanda Türkiye’yi çokça değişik aynı konuma taşıdık. Birileri bizimle dalavere geçti. Biz 76 üniversiteden 209 üniversiteye çıkarken ‘Ne lüzum var’ dediler amma bilmiyorlardı ki zaman Iğdır’bile, Muş’ta, Kars’ta darülfünun olmazsa oradaki yavrularımız, oradaki gençlerimiz nerede darülfünun tahsili yapacaktı” diye konuştu. ‘TÜRKİYE’NİN 100 YILI BU ALTYAPIYLA GÜÇLENDİ’Erdoğan, şu anda profesörlerin, doçentlerin, bütün akademisyenlerin Kars’a da Ağrı’ya bile Hakkari’ye de gittiğini belirterek, “Zekâ budur. Ufkunuz varsa işte bu nesli yetiştirirsiniz. Ufkunuz yoksa o antlaşma yapılacak değme molekül birlikte yok. Türkiye şu anda bu gelişimi sağlıyorsa atılmış bu adımlarla sağlıyor. Gençlerimizin yükseköğretime erişimini kolaylaştırmak üzere devletimizin tamam imkanlarını seferber ettik. Bağımlı evvelden şu etki dahi vardı. Neydi o? ‘Güneydoğu’evet, Doğu’ya hocalarımız neyle gidecek; otobüsle mi gitsin?’ Herkesin altında araba de namevcut. Hep bunlar konuşuluyordu amma demincek 26 havalimanından 59 havalimanına çıktı. Dolayısıyla hocalarımız imdi uçağa binip, Muş’a gidebiliyor, Ağrı’ya gidebiliyor nedeniyle burada da aynı bastırık kalmadı. Mesele izan. Varsa ufkunuz bu işi başarırsınız yoksa yolcu kalırsınız. Imdi bunlar aşıldı. Artık ‘Türkiye yüzyılı’ diyoruz ya aha Türkiye’nin 100 yılı bu altyapıyla güçlendi” dedi.’DOĞAL GAZI ÇIKARDIĞIMIZDA TADINA TATMIN OLMAZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin rastgele güzeşte zaman daha iyiye gittiğine meni ederek, “Hele hele inşallah şöyle bu sene sonu, önümüzdeki yılbaşı kabil Karadeniz’den saf gazı üstelik çıkardığımız anda bunun tadına yetinme olmaz. Bizim bir zamanlar öyle sondaj gemimiz falanca yoktu. Demin bizim 2 tane sismik araştırı gemimiz var, 5 sunum tetkik gemimiz var ve bilcümle bu muayene gemilerimiz, 12 bin metrekareye araştırı yapabiliyor. Bunlara ulaştık ayrıca antrparantez burada işimiz bittiği ant uluslararası sularda birlikte dünyanın değişik ülkelerine gidip bu muayene çalışmalarını yapabilecek kabiliyete, güce sahibiz. Bunlar artık bizim. Anca çokça nazik rakamlarla birlikte bunlara ulaşmadık. Akıllıca rakamlarla bunları aldık ve deminden bir yandan sismik tetkikat, aynı yandan de istikşaf çalışmaları yapılıyor. Henüz dolgunca olacak, elan kıpırdak kendisine bu yola devam edeceğiz” diye konuştu.

Share: