Cumhur Reisi kararları Resmi Gazete’de

Ankara, Antalya ve Yalova’bile bazı turizm bölgesi ve merkezlerine ait sınırların baştan belirlenmesi ile 4 ilde bazen taşınmazların tez kamulaştırılmasına ilgili Reisicumhur kararları Resmi Gazete’da yayımlandı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlara bakarak, Ankara Kızılcahamam Turizm Bölgesi, Antalya Alanya İncekum Turizm Merkezi ve Yalova Armutlu Termal Turizm Merkezi’nin sınırları baştan belirlendi.

Söz konusu karar 2634 sayılı Turizmi Isteklendirme Kanunu’nun 3’üncü maddesi uyarınca verildi. Kararda, tamlanan turizm bölgesi ve merkezlerine ilişkin kullanılmamış sınırların gösterildiği krokiler de düz aldı.

4 ilde acele kamulaştırma kararı

Bitlis’in Ahlat ilçesine bağlı Tunus Mahallesi sınırları içerisinde mevcut bazen gayrimenkul Şişman Göz İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca başlatılan göz projesi kapsamında gerekseme duyulan yapılaşmanın ivedilikle sağlanması üzere TOKİ aracılığıyla tez kamulaştırılacak.

Sakarya’nın Glokom ilçesine ilişkin Üst İncilli Mahallesi’nde mevcut tıpkı taşınmaz restore edildikten sonraları “firez evi” yerine içtimai, kültürel ve ayrımsız içerikli faaliyetlerde kullanılmak amacıyla Karasu Şehremaneti Başkanlığı vasıtasıyla, Kocaeli’nin Dilovası ilçesi Tavşancıl Mahallesi’ndeki bazen taşınmazların bile bölgedeki tescilli yapıların ve çevresinin canlandırma edilmesi üzere Dilovası Uray Başkanlığınca çabuk kamulaştırılması yapılacak.

Muğla’nın Bodrum ilçesi Mazıköy Mahallesi’ndeki belirlenen parsel üzerindeki taşınmazın ayrımsız kısmı ise Anastasiapolis Antika Kenti 1. Rütbe Kazı Bilimsel Sit Alanı’ndaki çatı kalıntılarının ortaya çıkarılması amacıyla Firez ve Turizm Bakanlığınca acele kamulaştırılması gerçekleştirilecek.

Bu arada Van’ın Edremit ilçesi Çarkıt Cami ve Eskimemiş Cami mahalleleri sınırları içerisinde kayran alan kâh alanlar Kentsel Transformasyon ve Hisse Senedi Proje Alanı zar edildi.

Karar doğrultusunda kentsel inkılap ve iş projesi içre düzlük kayran ve harca anne derece üzerinden belediyelere devredilen Hazineye ilgili emlak, kentsel transformasyon ve hareket amacına müteveccih imar planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

Kütahya’birlikte “Iyesiz Hayvanları Siper Birliği” kuruldu

Resmi Gazete’üstelik yayımlanan ayrımsız apayrı Reisicumhur kararı ile Kütahya’de “Sahipsiz Hayvanları Koruma Birliği” kurulmasına izin verildi.

Söz konusu müsaade 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 4’üncü maddesi layıkıyla verildi.

Share: