Cumhur Reisi Erdoğan, “Kızılay nerede?” diyenlere sert artık: Bunlar baskısız, şarlatan, aşağılık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milliyetçi Cereyan Partisi Umumi Başkanı Ululuk Bahçeli, depremden etkilenen Osmaniye’birlikte incelemelerde bulundu. Bölgedeki akıbet duruma ilgilendiren bilgelik vermek için kameralar karşısına sabık Erdoğan, muhalefete sert sözlerle yüklendi.

“AHLAKSIZ, KALTABAN, ADİ”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, mugayeret yönelik, “Esas muhalefetin başındaki ve yanındakiler ‘Heybet namevcut, iktidar yok’ diyorlarsa bile bunların gören gözü âmâ, kalpleri mühürlenmiş. İlk günden itibaren şevket polisiyle, askeriyle, jandarmasıyla bu arada 11 ilimizde yerini almıştır. Kamu hizmetler için 271 bin görevlimizle vatandaşımızın imdadına koştuk. Ama terbiyesiz terbiyesizliğini bırakmaz. Balkon birisi ‘Kızılay nerede’ diyor. Be düşkün, kaltaban, ağır… Kızılay 2,5 milyon insana yemek ulaştırıyor. Hakeza insafsızlık evet mu? Bu yenilir yutulur tıpkı molekül değil” ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“Osmaniyeli vatandaşlarımla birlikte kül depremzedelerimize esbak olsun dileklerimi uyarlamak istiyorum. Geçmiş Hatay merkezli 6.4 ve 5.8 gücündeki iki depreme tığ birlikte Kahramanmaraş’ta yakalandık. Bu depremde dahi kayıplarımız oldu. 6 Gücük Ay’tan bu yana yaşadığımız depremler zımnında yüreğimize düşen ateşi anlatmakta kelimeler ancak kalıyor. Acımızla beraber kayıplarımızın sayısı de artıyor. Hareket bölgesinde hayatını kaybedenlerin sayısı 41 bini geçe 115 bini çorlu kurtarıldı.

“BİLİM İNSANLARI KARADAKİ EN ŞİDDETLİ YER SARSINTISI YERINE TARİF EDİYOR”

Marifet insanları 6 Küçük Ay haset maruz kaldığımız zelzele felaketini dünyada karada meydana gelen en incitici sarsinti kendisine tarif ediyorlar. Bölgeye yaptığımız ziyaretlerde yıkımın şiddetini bizzat yerinde görme imkanım olmuştu. Geçmiş Hatay ve Kahramanmaraş’ı gine ülfet ettik. Cemaziyelevvel birileri önemsizleştirmek istese üstelik insanlık tarihinin yeryüzü balaban tabiatıyla afetlerinden biriyle karşı karşıya olduğumuz gerçektir. Hayata yeniden tutunmaya çalışıyoruz. Lazım bölgenin genişliği icap aheste şita koşulları çalışmaları zorlaştırsa bile tamam imkanları şehirler üzere seferber etmiş durumdayız.

“KALICI KONUTLAR İÇİN ADIM ATMAYA BAŞLADIK”

13 bine andıran hisse senedi makinesi atıf ettik. Göçük tahammül çalışmalarını yürütürken eğreti tahaffuz merkezlerini devreye alıyoruz. Bölgeye gönderme edilen 300 bin çadırın kurulumuyla 3 milyon 265 bin battaniyenin dağıtımı gerçekleştirildi. Hâlihazırda 865 bin vatandaşımız çadırda. 23 bin 500 vatandaşımız konteynerlerde. 376 bin vatandaşımız de bakanlıklarımıza vabeste yurtlarda ikamet ediyor. Temelli konutlar için adımları atmaya başladık. 1 sene bize cevaz edeceksiniz. 1 yılda bu konutları yetiştireceğiz, vatandaşlarımızı da yerleştireceğiz. 139 bin binadaki 458 bin hür bölümün yorgun, gösterişli hasarlı olduğu tespit edildi.

“TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI YAPANLARI KULAK ASMAYIN”

Yaşadığımız afetten 85 milyon namina hepimizin çıkarması gereken dersler olduğu açıktır. Eksiklerimizi gidermemiz nazik ehemmiyet arz ediyor. 17 Ağustos sonrası attığımız adımların hangi kadar doğru olduğunu sınama etmiş olduk. Icabında kamu yasal altyapıyı oluşturacak ona göre adımlar atacağız. Şehirlerimizin tarihi, kültürel ve sosyolojik dokusunu koruyarak hepsini ayağa kaldıracağız. Sarsıntı bölgesindeki vatandaşlarımıza 1 yıl içerisinde konutlarını teyit etmeye başlayacağız. Konutlarımızın hiçbiri zemin +3 ve +4 allahsız geçmeyecek. Vatandaşlarımızdan 1 sene cevaz etmelerini istiyorum. Ihtişam ile kavim arasına kargaşa sokmaya çalışanlara prim vermeyin. Türkiye düşmanlığı yapanlara kulak asmayın.

Share: