Çükündür bereketi Kars Şeker Hastalığı Fabrikası’nda mesaiyi üç katına çıkaracak

Yağışlarla pancarda bereket yaşanan Kars’ta, geçmiş yıllarda sezonda ortalama 30 dönem etkin şeker hastalığı fabrikasında bu sene kestirmece 90 dönem faaliyet yapılacak.

Dönemin Cumhur Reisi Süleyman Demirel’in 29 yıl önceki Kars’ın antagonist işgalinden kurtuluşu olan 30 Ekim’de hizmete açtığı Kars Şeker Fabrikası’nda, yöredeki çiftçilerin şişman emeklerle yetiştirdiği pancarlar şekere dönüştürülüyor.

İlkbahardaki yağışlarla 15 bin dekar alanda ekimi yapılan pancarda eli nimetli sezon nâkil çiftçiler, hasat ettikleri ürünleri traktörlerle fabrikaya ulaştırıyor.

Fabrikada bant sistemiyle yıkama bölümüne taşınan ve basınçlı suyla yıkanan pancarlar, yer ve çamurlarından büyük ölçüde arındırıldıktan sonraları kanallar vasıtasıyla makinelere taşınıyor.

Soyma, kesme, rendeleme, haşlama ve edisyon işlemleri geçerli pancar, faziletli sıcaklıkta şerbet filtrelerinden geçirilerek belli benzeri alev düzeyinde kristalleştirilip şeker hastalığı haline dönüştürülüyor.

Bu yıl 155 bin ton civarında pancar işlenmesi hedefleniyor

Fabrika Müdürü Ayhan Babacan, AA muhabirine, fabrikanın Kars ve mutluluk ekonomisine oylumlu ulama sunduğunu söyledi.

Kars ve Ağrı’nın Patnos ilçesinden ati ürünlerle bu yıl 155 bin titrem civarında çükündür işlemeyi hedeflediklerini ifade eden Babacan, şöyle konuştu:

“Çiftçilere sevkiyat programı veriyoruz. 23 Eylül’de söküm talimatı verdik, icraat devam ediyor ve pancarlar geliyor. Günde 2 bin, 2 bin 500 titrem civarında pancar, fabrikamıza geliyor.”

Babacan, Kars için fabrikayı tıpkı dönüm noktası olarak gördüğünü belirterek, “Geçmiş yıllarda sezonda ortalama 30 çağ çalışan üretimevi, demincek 85-90 aktarılma faaliyet yerinde. Geçen sene 68 bin 300 bin titrem işledik, bu yıl 160 bin tona çıkma ihtimalimiz var. Bu bile bizim amacıyla çalım donör bir fenomen. Bu fabrikanın dumanının tütmesi için elimizden geleni yapacağız.” diyerek konuştu.

Share: