Çorum’da Üreticiler Fiyatları Itiraz Etmek İçin Ayçiçeğini Il Önüne Açığa Vurmak İstedi, Polis Güçleri İzin Vermedi

ERKAN KARACA

Ayçiçeği fiyatının 7 liraya kadar düşmesini çıkıntılık etmek isteyen Çorumlu üreticilerin traktörlerle getirdikleri ayçiçeğini valilik önüne dökmesine polis ekipleri izin vermedi. 85 yaşındaki üretici Nafiye Yılmayan, “Çiçeği kurutacağız diye bu yaşta ellerim mahvoldu. 12 teklik dediler geldik 8 liralık fiyat veriyorlar bu kadar emeğe yazık sorumluluk” diyerek aksülamel gösterdi.

Çorumlu üreticiler, günâşık fiyatının 12 teklik adına açıklanmasına karşın çekicilik fiyatının 7-8 liraya kadar düşmesini çıkıntılık etmek için ayçiçeği hamile traktörleri ile şehre geldi. Ancak Tuzcular Kavşağı’nda polis güçleri engeli ile karşılanan üreticilerin merkeze girmesine müsaade verilmedi. Öte yandan polis güçleri ekipleri vasıtasıyla İskilip kavşağı, Burunçiftlik ve ilin antre noktalarında önlemler alınarak gündöndü gebe traktörlerin memleket merkezine girişleri önlendi. Firma sahiplerinin verdiği fiyatların yetiştirici ile dalga boşamak anlamına geldiğini, gündöndü için harcanan giderlerin doğrusu 11-12 lirayı bulduğunu tamlayan çiftçiler, seslerinin duyulmasını istedi. “Sesimizi duyan kimesne namevcut” diyen çiftçiler, mağduriyetlerinin giderilmesini rica etti.

“SESİMİZİ DUYURAMIYORUZ”

Alaca’nın İmat köyünden mevrut Süleyman Taşar, 600 dönüm yerey işlediğini ve aynı haftadır borsaya günebakan getirdiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın denk kendisine 12 lira açıkladığını ancak borsadakilerin 7-8 liradan gelgel düzenlemek istediğini anlattı. Mazot alamayacak duruma geldiklerini vurgulayan Taşar, “Ürünümüzü değerinde almıyorlar kıygın edildik, sesimizi duyuramıyoruz” dedi.

Ticaret borsasında ayçiçeğine 7 liralık kıymet verildiğini ve bedel verirken tüccarın güldüğünü dile getiren Oran Erdal isimli çiftçi, “Ihtişam 12 liralık ayak tabanı fiyat açıkladı” denildiğinde ise tüccarın ‘Git o zaman devlete sat’ yanıtını verdiğini anlattı.

“DEPOLAR MEŞBU OLDUĞU İÇİN BAĞAN FİYAT VERİLİYOR”

Borsaya günebakan getiren çiftçilerden Orhan Boran, tüccarın depolarının dolu olması nedeniyle bağan kıymet verdiğini belirterek, “Depolar boş olsaydı onlar bizim peşimizden koşardı” dedi.

Çiftçilik fail oğlunun huzursuz olması dolayısıyla bindi amacıyla onunla alay malay köyden geldiğini anlatan 85 yaşındaki Nafiye Yılmaz, “Çiçeği kurutacağız diye bu yaşta ellerim mahvoldu. 12 liralık dediler geldik 8 liralık eşit veriyorlar bu büyüklüğünde emeğe eyvah sorumluluk” dedi. Oğlunun 5 kat işler olduğunu ve başına bir şey gelecek endişesi ile akşam yanı sıra geldiğini anlatan Yılmaz, “Güneşin altında akşam ezanı yediğim ekmekle duruyorum. Üzümcü geçiyor utanarak tıpkısı salkım istedim ağzım kurudu. Pres geçiniyoruz ayakta tahakküm duruyoruz. Ağlıyorum öfkeden sıkıntıdan” ifadelerini kullandı.

Ticaret Borsası’na güzeşte rençper, sorununa umar bulamayınca eyleme aylamak istedi, ancak polis ekipleri eyleme izin vermeyerek borsanın kapılarını araçlarla kapattı.

KAYNAK DÖKÜMÜ

Çiftçilerin EylemiTraktörlerin GeçişleriBorsa Önü Bekleyen ÇiftçilerPolis Ekiplerinin Araçlarla Borsa Çıkışını KapatmasıÇiftçi Süleyman TaşarÇiftçi Cesamet ErdalÇiftçi Orhan BoranNafiye YılmayanShare: