Çorum haber: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çorum’da şişman küşat töreninde konuştu: (4)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi’nde 6 milyar liralık yatırımla barut, fişek ve kapsül istihsal tesisi kuracaklarını belirterek, üç ayrı fabrikadan oluşan tesisin önce etabının 2023 Mayıs’ında hizmete alınmasını planladıklarını bildirdi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Kadeş Sulh Meydanı’nda planlı “Çorum Şişko Küşat Töreni”ne katılarak, vatandaşlara seslenme etti.

Vatandaşların son 20 yılda girdikleri 15 seçimin tamamında kendilerine erbap çıktığını ve rekor görüş oranıyla desteğini esirgemediklerini tamlayan Erdoğan, kendilerinin da akıbet 20 senedir kamu ve uray yatırımlarıyla Çorum’un çehresini değiştirdiklerini anlattı.

Bugün “Çorum” denilince akla artık elden tarımın gelmediğini tabir eden Erdoğan, sanayisi, ihracatı, ticareti, yer düzenlemesi, parkları, yolları, tünelleri, geniş caddeleri, çağdaş amme binaları, spor tesisleriyle Türkiye’nin yüz seyelan tıpkı şehrin akla geldiğini vurguladı.

Erdoğan, 15 Orak Ayı’dahi Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimi sırasında martir olan Erol Olçok ve Abdullah Tayyip’in meydandaki afişlerini gösterip, rahmetle andı.

Akıbet 29 yılda Çorum’un ikmal ettiği küşayiş ve Çorumluların başarılarından çalım duyduklarını dile getiren Reisicumhur Erdoğan, yaşı 40’ın üzerinde olanların 20 yıl öncesi ile bugünün Çorum’unu haddinden fazla bereketli mukayese edeceklerini, 2002 öncesindeki talih ve kentin durumunu gençlere anlatmalarını istedi.

“Serencam 20 yılda Çorum’a 23,5 milyar lira envestisman yaptık”

Çorum’a sonuç 20 yılda bugünün rakamlarıyla hep 23,5 bilyon lira tutarında envestisman yaptıklarına meni eden Erdoğan, eğitimde 1698 yıpranmamış dershane düz yazı ettiklerini ve şehre Hitit Üniversitesini kazandırdıklarını anlattı.

Toplam 5 bin 220 birey kapasiteli yüksek tahsil mahdut binaları açtıklarını ve hep 26 spor tesisi yaptıklarını anlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Toplumsal yardımlarda Çorumlu gerekseme sahibi vatandaşlarımıza toplam 3 bilyon liralık tutarında kaynakla destek olduk. Sağlıkta 14’ü hastaneden oluşan bütün 29 afiyet tesisi düz yazı ettik. Şehir hastanesi standartlarında hep 805 yataklı vagon Eti Üniversitesi Erol Olçok Yetişek ve Araştırı Hastanesi’ni sizlerin hizmetine verdik. Çevre ve şehircilikte Çorum’bile 7 bin 858 konut projesini hayata geçirdik. Bu konutların 6 bin 97’sini tamamlayıp adalet sahiplerine tasdik ettik. Kalan 1761 konutun yapımına bitmeme ediyoruz. Şehrimizin 5 millet bahçesi projesi var. Bunlardan Çepni Ulus Bahçesi’ni tamamlayıp hizmete aldık. Artan 4 budun bahçemizle ilişik çalışmalarımız sürüyor. Eski Çorum Stadı’nın olduğu 56 bin metrekarelik alanı üstelik şehrimizin işaret değerini zait vizyoner aynı projeyle değerlendiriyoruz. Kayran şeş ve saha üstü parkları, bisiklet ve koşu yolları, bala oyun alanlarının beraberinde değme cins spor tesisinin meydan alacağı bu budun bahçesi projemizle ilgilendiren adımları geçenlerde atıyoruz.”

Reisicumhur Erdoğan, İç Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan Kırkdilim Geçidi’nde yaşanan acıları, kaybolup revan hayatları yeryüzü gani Çorumluların bileceğine bel ederek, “Hele yapımı bitmeme eden ve hızlı katar noktasında bile atılacak aşama üzerine Ulaştırma Bakanımız bu çalışmaları sürdürüyor.” dedi.

Hızlı şimendifer projesi

Merzifon- Amasya tarafındaki posta çalışmalarını devam ettirdiklerini, Samsun-Amasya-Çorum- Kırıkkale aceleci tren projesini henüz ilk açıkladıklarını anımsatan Erdoğan, “Saatte 200 kilometre hız yapacak aceleci tren hattımızın Çorum’a büyüklüğünde kim kesimini yatırım programına aldık.” diye konuştu.

Tarımda, Çorum’a 13 baraj, 3 gölet düz yazı ettiklerini, 3 baraj ve 1 akmaz daha düz yazı edeceklerini belirten Cumhur Reisi Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Enerjide Çorum, Alaca, Dodurga, İskilip, Mecitözü, Biçim, Oğuzlar, Osmancık ve Sungurlu’ya doğal gaz arzını sağladık. Önümüzdeki biraz sene süresince Aşdağul, Günü Geçmiş, Laçin ve Ortaköy’e birlikte doğalgaz arzı sağlamayı planlıyoruz. Deminden bire bir müjdeyi uran ile ait verelim. Çorum’u ülkemizin en iddialı alanlarının başında gelen savunma sanayiinde öne çıkarıyoruz. Sungurlu Tevhit Endüstri Bölgesi’nde 6 bilyon teklik tıpkısı yatırımla barut, fişek ve kapsül üretim tesisi kuruyoruz. Üç ayrı fabrikadan oluşan ve ilk etabını 2023 Mayıs’ında hizmete almayı planladığınız bu envestisman, defans sanayiine ayrı tıpkı ağırbaşlı katacaktır. Cumhur İttifakı adına, cemi kapasiteyle Çorum’un genelinde halk ele vererek, bire bir olacağız, beraber, olacağız, kardeş olacağız, bilcümle alay malay Türkiye olacağız.”

Törenden notlar

Şişko açılış töreninin yapıldığı ayan, “Leblebi koydum beliye, doldurdum basa basa, ağzınızla kuş tutsanız size oy namevcut 6’lı masa”, “6’lı masa menüsü: Dolma çorbası, dayak kebabı, Mum dolması, bahis salatası, Selo kahvaltısı, Washington portakal” ifadelerinin bulunduğu pankartlar dikkati çekti.

Diğer pankartta ise üzerinde Reisicumhur Erdoğan ile 15 Orak Ayı şehitleri Erol Olçok ve Abdullah Tayyip Olçok’un fotoğrafları ile “Sayın Cumhurbaşkanımız yiğidin harman olduğu yere yavuz geldiniz” ifadesinin yer aldığı görüldü.

Törene, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, SELIM Öğür Genel Başbuğ yardımcıları Hamza Kötü, Erkan Kandemir, Vedat Demiröz, Mustafa Bayındır, DOĞRU Parti Genel Sekreteri Fatih Delicesine, MHP Umumi Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, milletvekilleri, Çorum Şehremini Halil İbrahim Aşgın, DÜRÜST Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı ve MHP İl Başkanı Agah Karapıçak üstelik düz aldı.

(Bitti)Share: