Çorak arazilere erbap Iğdır’ın ağaçlandırılması amacıyla yılda 100 bin rekiz üretilecek

Külüstür arazilere cemaat Iğdır’da kurulan fidanlıkta rastgele sene 100 bin amut yetiştirilecek.

Yurdun sunu doğusunda düzlük kayran kentin ağaçlandırılması için düzentileme yürütülüyor. Bu kapsamda ayrıksı şehirlerden getirilen fidanlarla Halfeli beldesinde yıllık yaklaşık 100 bin fidanın üretileceği 50 dönümlük düzlük oluşturuldu.

Özenle büyütülen fidanlar, kentin ağaçlandırılması çalışmalarında kullanılacak.

Orman İşletme Müdürü Taner Tazegün, AA muhabirine, fidanlığın kurulması amacıyla Vilayet desteğiyle faaliyet başlattıklarını ve şu zaman bunaltıcı oranda istihsal gerçekleştirdiklerini söyledi.

Halfeli beldesindeki kullanılmayan bir kamu arazisinin fidanlık yerine değerlendirildiğini rapor fail Tazegün, “Yaklaşık 50 dönümlük tıpkı alanda dikmelik kurduk. Burada 50 bin vazıh doğru fidanı toprağa repikaj yaptık. 50 bin birlikte ilimizde yetişecek türlerin tohumunu ektik.” dedi.

Yapılan himmet sebebiyle kentteki ağaç sayısının artacağını anlatan Tazegün, “Şimdi fidanları 1-2 yıl içerisinde boylandırıp ilimizde kullanacağız. Özellikle tüplü olanları ve yetiştirdiğimiz bu boylu ağaçları öz ihtiyaçlarımızın beraberinde amme kurum ve kuruluşları, askeri birlikler, okul, cami, bamyatarlası ve misil kenarlarında kullanacağız.” diyerek konuştu.

Tazgeün, üretilen bu fidanların kuraklıkla mücadelede kente ciddi ulama sağlayacağını belirterek, “Bu yılki programımız 100 bin direk üretimi üstüne. Bu fidanları ilimizin ihtiyaçlarına göre kullanacağız. Bazılarını boylandırıp sonraki yıla bırakacağız, onun amacıyla değme yıl hane kısım artış yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Share: