CHP’nin, Matbuat İlan Kurumu ve RTÜK’ün Verdiği Cezaların TBMM’de Görüşülmesi Önerisi AKP ve MHP’li Vekillerin Oyuyla Reddedildi

CHP Kol Başkanvekili Hür Hususi; Matbuat İlan Kurumu ve Radyo Göstergeç Arka Kurulu (RTÜK) cezalarının araştırılması üzere verdikleri Sedir Araştırması önergesinin zaman görüşülmesini önerdi. CHP Eskişehir Mebus Yengi Çakırözer, “Çabucak serencam 10 ayda Halk TV’ye 16 misil, Tele1’e 14, KRT’ye 6 nöbet, FOX TV’ye 4 ve Flash Haber’e 4 kere toplanmış 44 müeyyide kararı hamiş. Meram seçimlere giderken basını birlikte muhalefeti da halkı da yenmek” dedi. Öneri üzerine saraka kayran AKP Milletvekili Mustafa Canbey, “Basın özgürlüğünü hepimiz istiyoruz arkadaşlar. DÜRÜST Tümen iktidarlarında matbuat hep özgür olmuştur, bağımsız milletvekili olmaya ve hür kalmaya devam edecektir” diyerek konuştu. Fakat CHP’nin bugün görüşmesi önerisi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

CHP Ekip Başkanvekili Bağımsız Özel, “Basın İlan Kurumu ile RTÜK’ün matbuat kuruluşlarına verdiği cezaların araştırılması amacıyla” 20 Ekim’da TBMM Başkanlığı’na verdikleri Sedir Araştırma önergesinin gayrı önergelerin önüne alınarak görüşmelerinin bugünkü birleşimde görüşülmesini önerdi.

“TAKKADAK SONUÇ BİR HAFTADA YAŞANANLARA BAKIN”

Teklif üstüne CHP Grubu adına Eskişehir Milletvekili Yengi Çakırözer konuştu. Karartılmış Tele 1 TV ekranını temsilen yağız ekran fotoğrafını kürsüye koyarak konuşan Çakırözer, şunları söyledi:

“Takkadak serencam tıpkı haftada yaşananlara bakın: Amasra’dahi 41 madencimizin ölümüne hastalık olan eroin cinayetlerindeki ihmallerin sıralandığı Sayıştay raporları üzere dezenformasyon damgası bastınız hem da hiç yüzünüz kızarmadan. Matbuat kartını halel ettiğiniz Alican Uludağ’ın çağrılı olduğu Kanunuesasi Mahkemesi törenine girişini yasakladınız. HSK’deki atamaları yazan Kök Ruzname editörleri Faruk Eren ve Furkan Karabay’a jet hızıyla mapushane cezası verdiniz. AKP’li belediyelerin vesile kiralama ihalesi, suç faal kaymakamlık başkanlarının cumhuriyet savcısı yapılmasına ilgili belgeli haberlere muvasala engeli getirdiniz. Hepsi haksız, kâffesi hukuksuz. Akibet namına, değerli arkadaşlarım, RTÜK bu ülkede milyonlarca yurttaşımızın izlediği aynı kanala TELE 1’e üç devir süreyle mantinota cezası verdi. Arkasındaki plan mahsus, kanalı tamamen bloke etmek.”

“SİYASİ NİYETİN, BASKININ AÇIK DELİLİ”

“Üzeri eğmeyen, halkın olgun ahiz hakkını korumak için habercilikte ısrar eden gazete ve televizyonlara Matbuat İlan Kurumu ve RTÜK marifetiyle art arda yüksek miktarlarda cezalar verilmekte, hem bile mahkemelerin ‘Bunlar hukuksuzdur’ diyen bap gibi kararlarına karşın. İşte yağız safiha. Vakit Kaybetmeden son on ayda Umum TV’ye 16 sefer, TELE1’e 14, KRT’ye 6, FOX TV’ye 4, Flash Haber’e 4 kere; mecmu 44 müeyyide kararı, 11,5 milyon lira para ve çokça sayıda ekran karartma cezası. Buna fiyat iktidarın pembe yalanlarını anlatan kanalları, haklarında yapılan on binlerce yurttaş şikayetine rağmen prosedür yapmayarak koruyan da esasen ayrımsız bu RTÜK. Yemeden Içmeden 3 ukubet; bu rakamlar de ortadaki siyasi niyetin, baskının belirgin delili.”

“NEREDE ADALETİNİZ, NEREDE TÜRE, NEREDE ÜLFET”

İYİ Öğür Aksaray Saylav Ayhan Erel üstelik şöyle konuştu:

“RTÜK Kanunu’nda ‘Bir ay içerisinde seçme yapılır’ deniliyor amma yapılmıyor; muhtemel gelişmeler var, AK Tümen’nin talimatı üzerine RTÜK harekete geçmiyor. Aynı saylav ne devir kim SELIM Öğür’ye katılıyor, RTÜK harekete geçiyor. Fakat Cenab-ı Adalet Kur’an’bile buyuruyor kim ‘Allah tuzakların yeryüzü hayırlısını kurar.’ Siz, kurduğunuz tuzağa düştünüz. Sizinle beraber yola sâdır benzeri milletvekili refik, yaptıklarınızdan, eylemlerinizden, söylemlerinizden erinçsiz olduğu için bugün sizi terk etti ve kurduğunuz tuzağa düştünüz. Şimdi, hangi yapacak RTÜK, ne yapacak Meclis Başkanı? Tekrar, SELIM Öğür’ye tıpkısı vekilin karışma olması amacıyla bekleyecek mi? Nerede adaletiniz, nerede adalet, nerede ahbaplik?”

“YAPTIĞINIZ YOLSUZLUKLARIN, HUKUKSUZLUKLARIN GÖRÜLMESİN İSTİYORSUNUZ”

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul birlikte konuyla ilişik olarak şu konuşmayı yaptı:

“Ne ekranları karartmak istiyorsunuz? Çünkü yaptığınız yolsuzluklar, hukuksuzluklar görülmesin istiyorsunuz. Zira toplumun yaşadığı kısırlık, açlık, yoksulluk görülmesin istiyorsunuz. Çünkü ‘Eğer toplum bunu görmezse ihtimal iktidara dirimlik, tekrar iktidarımızı sürdürürüz’ diyorsunuz. Ama emin olun, gelişigüzel şey çıplak, seçme molekül devir gibi çıplak tıpkı gerçektir kim zulmediyorsunuz topluma, mazlumun hakkını yiyorsunuz, mazlumun hakkına giriyorsunuz, onun için bile kaybedeceksiniz. Tığ HDP adına Tele1’in birlikte olacağız, müstakil basının beraberinde olacağız, onlarla dayanışmamızı sürdürmeye, her ant üzere mazlumların birlikte olmaya kararlıyız, mücadelemize bitmeme edeceğiz.”

CANBEY: “SELIM PARTİ İKTİDARLARINDA BASIN BÜTÜN BAĞIMSIZ OLMUŞTUR”

AKP Grubu namına CHP’nin önerisi “aleyhine” kortej kayran Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, “Burada basın özgürlüğünden bahsediyoruz. Matbuat özgürlüğünü hepimiz istiyoruz arkadaşlar. DÜRÜST Fırka iktidarlarında basın bilcümle bağımsız olmuştur, hür olmaya ve mutlak kalmaya devam edecektir” dedi.

CHP’nin önerisi; AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Share: