CHP’li Öztrak: Vatandaşı, avlu pahalılığına bir defa daha ezdirmeyin

CHP’li Öztrak: Vatandaşı, sahn pahalılığına bir defa henüz ezdirmeyin

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Yüksek Öztrak, “Algı ve harçlara uygulanacak zammı yarıya inzal yetkiniz var. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde bile yüzde 80 tenzilat yetkiniz var. Bu yetkileri kullanın. Vatandaşı, sebep olduğunuz hayat pahalılığına hele elan ezdirmeyin” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak, genel merkezde basın toplantısı düzenledi. Öztrak, Düzce’dahi meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depreme değinerek, “Depremin değil, çürük binaların öldürdüğünü daha çok hepimiz biliyoruz. Fakat bildirme sağlam olması müstelzim kamu binaları Düzce’deki depremde yeniden enkaza döndü. 1999’de yıkılan, 2008’de yeniden yapılan Düzce Adliyesi, depremde en haddinden fazla hasar gören binalar beyninde. Sarsıntı devir olsa o temelsiz adliye binası, çokça cana mal olurdu. Sağlık ocakları, okullar, camiler derseniz kapsam tıpkısı. ‘Hareket vergisi’ denen ‘özel bildirişim vergisi’ni bunlar kalımlı ayla getirdi. Milletin konuştuğu çökertme telefonundan, izlediği televizyondan, dinlediği radyodan, kullandığı internetten bugüne büyüklüğünde 36 bilyon 378 milyon dolar vergi topladılar” diyerek konuştu

CHP’li Öztrak; götürü harçlara, yurt vergisine, işaret vergisine, trafik dünyalık cezalarına, pasaport ve ayrıksı zer kağıt bedellerine yüzdelik 122,93 remiks yapıldığını belirterek, “Bu, baştan valüasyon oranında elan önceki yepyeni ayrımsız rekor. Bunlarda insaf namevcut, millete acılaşmak yok. Hükumet, kişi alacağına yüzde 122,93 remiks yapıyor. Onu bunu suçlamayı bırakın. Kazanç ve harçlara uygulanacak zammı yarıya indirme yetkiniz var. ‘Motorlu taşıtlar vergisi’nde üstelik yüzde 80 tenzilat yetkiniz var. Bu yetkileri kullanın. Vatandaşı, sebep olduğunuz sahn pahalılığına bir defa henüz ezdirmeyin. Kullanılmamış amme zamlarıyla çifte kavurmayın. Umumi başkanımız, otomobilde ÖTV indirimi sözünü verince bunlar de ‘Matrah indirimi yapacağız’ dediler. Yaptıkları matrah düzenlemesinde elem fare bile doğurmadı. Hangi kürsü hangi bile yurttaş bahtiyar oldu. Yapılan düzenleme mecbur araçta ve sonuç basamak vabeste modellerde deli dolu olacak. Yılbaşında otomobillere gelecek kullanılmamış zamlarla bu düzenlemenin etkisi dahi ağız ağıza kaybolacak ama kimse umutsuzluğa kapılmasın. Sandık ufukta göründü” dedi.

Share: