CHP’li Öztrak: Enflasyonu azdıran benzeri tahaccüm oldu

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Yüksek Öztrak, “Büyümede çoğalma deniliyor, istatistiksel hatalar olduğu kanaatindeyim. Pahalılık zaman yüzde 80. Bu bir zamanda enflasyonu azdıran tıpkısı tahaccüm oldu. Bu tahaccüm aynı zamanda aut dengeyi üstelik bozuyor” dedi.

Üstün Öztrak başkanlığında çalışmalarını sürdüren CHP Iktisat Masası Heyeti, Kocaeli’nin Başiskele ilçesindeki aynı otelde hisse senedi insanlarıyla bire bir araya geldi. Azerbaycan’da martir olan askerlere yağmur dileyerek konuşmasına başlayan Öztrak, “Şu temel büyüklüğünde 42 ili ülfet ettik. 61 bin kilometre posta yapmışız. Bu ziyaretlerimiz sırasında ülkemizin yaşadığı buhranı elan yakından izlemek ve yaşamlarını sürdürmeye çalışan gelişim insanlarından yakından dinleme imkanı bulduk. İçinde bulunduğumuz sıkıntının nedenine değinmek istiyorum; Türkiye bir anda iki krizi dangadak yaşıyor. Tıpkısı tanesi tıkanan tahaccüm modeli ve bunun bozukluk olduğu kazançlı akse. Başkası üstelik ülkede kurulan ucube; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Biricik eş rejimi ve devlette sebep olduğu akse, büyüme modeli. KÖLE Eşkal Bankası’nın 2013 yılında ‘Artık eskisi üzere servet basmayacağım’ demesiyle alay malay Türkiye’nin izlemekte olduğu sıcak paraya dayanan tahaccüm modeli de tökezlemeye başladı. Yegâne eş rejiminin gelmesiyle gelişigüzel ülkede kaide kalmadı, krallar ortaya artık. Kurumsal kapasitemiz aşındı. Türkiye’nin dışarıda emniyetsiz olduğu ortak izlenimi güçlenmeye başladı. Küresel fırsatları kaçırma riskimiz arttı” dedi.

‘BÜYÜME FİNCANCI KATIRI GİBİ KIRIP, DÖKÜYOR’

Büyüme modelinin tıkandığını söyleyen Öztrak, “10 yıldır başka safi hasıla değişmiyor, yerimizde sayıyoruz. Büyümede artış deniliyor, istatistiksel hatalar olduğu kanaatindeyim. Büyümenin kalitesinde alçak aksaklık var. Birincisi, büyümeden ücretlilerin aldığı pay; 2016’dan itibaren düşmeye, 2018 tarihinden itibaren üstelik çakılıyor. Ücretlilerin büyümeden yüzde 31’lerden 10 puan düşüp, yüzde 21’lere geriliyor. Bilcümle acun, sürdürülebilir olması üzere büyümenin kapsayıcı olmasından küçümseme ediyor. Ayrımsız eksantrik sav büyümeyle alay malay enflasyon azdı. Enflasyon zaman yüzde 80. Bu aynı zamanda enflasyonu azdıran ayrımsız nema oldu. Bu tahaccüm bir zamanda aut dengeyi da bozuyor. ‘Akan vazıh düzelecek, haricen dövizler ati, rezervler artacak şişkinlik düşecek’ deniliyordu ama bunların hiçbiri olmuyor. Akan münhal rekor üstüne rekor kırarak, gidiyor. Bu büyümeyi tanımlarsak, bu büyüme değiştirmeden züccaciye dükkanına giren fincancı katırı kabil kırıp, döküyor. Böylece ne oluyor? Zaman olduğumuz yere geliyoruz” diyerek konuştu.

– Başiskelekocaeli

Share: