CHP’li Erol, Tunceli ve Bingöl’de depremle ilgilendiren engelleyici tedbirlerin alınmasını istedi

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, uzmanların bölgedeki yıpranmamış kırık hatları ile ilgilendiren uyarılarına dikkati çekerek, 2020’deki Elazığ depreminden sonradan inşa edilen TOKİ evleri sebebiyle birçok fert ve mal kaybı engellendiyse Tunceli’nin ve Bingöl’ün üstelik facia bölgesi kapsamına alınarak inhibitör tedbirlerin alınmasını istedi.

Erol, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile benzeri telefon görüşmesi yaparak, Elazığ’ın facia bölgesi zar edilmesi talebini ilettiklerini hatırlattı.

Elazığ’ın sarsıntı sonrasında 50 bine mail barhana aldığını, 11 il içerisinde alçak hasarlı çatı sayısı bakımından altıncı tam olduğunu dile getiren Erol, şehrin 15 bin eskimemiş konuta ihtiyacı olduğunu söyledi.

Elazığ’da 2020’da yaşanan hareket sonrasında TOKİ’nin kestirmece 25 bin göz yaptığını dile getiren Erol, “Şayet 2020 yılında o deprem sonrası bu büyüklüğünde ev yapılmasaydı, inhibütör tedbirler alınmasaydı, bugün tığ bile Malatya, Adıyaman, Maraş, Hatay gibi çok yara bire bir tabloyla yüz yüze kalabilirdik.” diyerek konuştu.

Bilim adamlarının bölgedeki bakir kırık hatları ile ilgili uyarılarına dikkati calip Erol, bittabi Elazığ’da önleyici tedbirler alınarak inşa edilen TOKİ evleri sebebiyle, bir nice fert ve dünyalık kaybı engellendiyse Tunceli’nin ve Bingöl’ün dahi kıyamet bölgesi kapsamına alınarak benzer tedbirlerin sağlanması gerektiğini belirtti.

Erol, aynı riziko dalavere anlayışının orada uygulanması gerektiğini tabir etti.

Gürsel Erol, muhtemel tıpkı sarsıntı sürecinde Elazığ’ın bugünden lojistik merkezi ilan edilerek bölge müdürlüğü statüsünde değerlendirilmesini, AFAD, Kızılay ve İçişleri Bakanlığının ilgilendiren birimlerinin burada yığılım yapmasını rica etti.

Share: