CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin kol toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Misyon Türkiye’yi mübalağa etmek, bu ülkeye huzuru yayımlamak. O yüzden zaman zaman sorarlar, ‘Efendim ne oluyor, altında apayrı fırka var mı, üzerinde bambaşka öğür var mı, bulunmayan bilinmez fırka var mı?’ Bunların hep münhal ve net söylüyorum, safsatadan ibarettir, topu safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda planlı partisinin ekip toplantısında mütekellim Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk defa sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi kesinlikle getireceğini anlatım etti.

Gençlerin umum hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bilcümle bu arada motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimesne kimsenin inancıyla kimliğiyle dirim tarzıyla kavga etmeyecek. İnsanı kayırıcı namına göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle gençler, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, yegâne isteğim zinhar ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların vurmak zorunda olduklarını rapor fail Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak darülfünun yurtlarına ilişkin sorunların olduğunu, kudret olduklarında dar sorununu aynı yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ilişik afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın büyük tıpkı istihsal üssü olduğunu söyledi. Mukaddema 5 bir tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Buradan yıldızlı ve kesin söylüyorum, Allah şans şayan kuvvet olduğumuzda, aynı hafta içre o Tank Palet Fabrikası’nı alacağım balaban ordumuza aynıyla iadeli edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, kuvvet olduklarında ayrımsız hafta içerisinde askeri hastaneleri birlikte düşüncesiz alarak Türk ordusuna iadeli edeceklerini belirtti.

“Herkesin geçim içerisinde yaşadığı bir Türkiye düz yazı edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşpençe Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, “Tığ bunlar gibi değiliz. Namevcut efendim, ‘Ben geliyorum, namevcut kolaylıkla geleceğim, yok bir sabahleyin gelirim…’ Rahmetli Ecevit ne dedi? Leşker gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar işgal edildiğinde 50 posta söyledim, nehiy ediliyor, Lozan Antlaşması’na çap yapılıyor bilcümle bunların cümlesi. Tık çıkmadı. Demin ruzname iktisat, ulus kenef vaziyette evet. Oturuyor, ‘Vay ego gelirim, bak tıpkısı gece gelirim, namevcut ferda sabahleyin gelirim.’ Sana okuntu mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diyerek? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz namevcut. Heybet böyle yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Büyüklük liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin tıpkısı ahit ülkenin sorunlarına sahip geçmek manasına geldiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

” Gün Doğusu Akdeniz’de doğal gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Küçük Asya kesimi var, İsrail, Filistin var, sistem var. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yok, illet bulunmayan? Maşrık Akdeniz’in ayrımsız tarafında Darı var, özge tarafında tığ varız, iki iri ululuk. Sebep savaş ettik tığ Akdarı’la? Hangi gerekçeyle çarpışma ettik. Bana bir Tanrı’ın kulu çıkıp mantıklı aynı karşılık verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Cesamet yönetemedikleri amacıyla memleket bu ayla geldi ama Allah kader ederse devleti baştan nesir edeceğiz. Hak, ülfet, beraberlik üstüne inşa edeceğiz. Herkesin yaşayış içerisinde yaşadığı Türkiye’yi inşa edeceğiz.

Bunlar diyor evet ‘Tığ milliyetçiyiz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez, benzeri hükümet özlük toprağından kaçtı, özlük bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Demincek bana dönüp diyorlar kim, ‘Tığ milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Tığ olsak hangi olurdu onu da söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, gerekirse hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Tanrı felek ederse erk olduğumuzda önce aynı hafta içre ne pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada yeniden dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin eski yerinde yeniden dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların hep meydanda ve açık söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın ciddi konumda bulunduğunu ve lojistik üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Şişman uran kuruluşları, denizle bağlantısı var, kara yolu haddinden fazla dinamik, demir yolu zehir elan birlikte faal ayla getirilebilir. Bura istihsal üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar amma tığ Türkiye aşığıyız. Biz hiçbir ayrım yapmayız. İster Hakkari’dahi icap Diyarbakır, lüzumlu Bingöl, gerek Edirne’da, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’üstelik nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu sıfır herkesin başımızın üstünde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, demokratlık, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması üstüne anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Her birimiz yegâne biricik Türkiye Cumhuriyet Altını Devleti’nin bozulan çarklarını yeniden onaracağız ve o çarklar saat kabilinden çalışacak ama zamanı akla yatkın gösteren aynı saat kadar. Bundan emniyetli olmanızı isterim. Hiçbirimizin hususi bir beklentisi, amacı namevcut. Garaz Türkiye’yi izam etmek, bu ülkeye huzuru aktarmak. O yüzden zaman zaman sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında ayrıksı parti var mı, üstünde ayrıksı parti var mı, yok muamma fırka var mı?’ Bunların topu vazıh ve net söylüyorum, safsatadan ibarettir, hep safsata. Herhangi Bir birimiz oradayız, bu arada birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi elbette yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 reis altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı uran üssü haline getireceklerine işaret eden Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve düşünce vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: