CHP Ekincilik Komisyonu Üyeleri, Osmaniye’deki Arıklıkaş Göleti’nin Depremde Hasar Gören Setini İnceledi

CHP Ekincilik Komisyonu üyeleri, Osmaniye’nin Bostan ilçesindeki Arıklıkaş Göleti’nin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar gören setinde incelemelerde bulundu. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Sayın Vekil, ‘Hiçbir barajımızda, göletimizde depremden ufuk bire bir sorun yok’ demişti amma Osmaniye’de, işte bu gördüğünüz barajdaki inhilal, herhalde Icra Vekili’a genişlik sunturlu yanıt olacaktır” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra oluşturulan CHP Tarım Komisyonu, bölgedeki incelemelerine zaman başladı. Alt Kurul üyesi CHP Edirne Mebus Okan Gaytancıoğlu, Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel ve Tekirdağ Saylav İlhami Özcan Aygun, evvel durak adına Osmaniye’nin Bahçe ilçesindeki Arıklıkaş Gölet’inin depremde uymazlık gören setinde incelemelerde bulundu.

“YERİNDE TESPİT ETTİK”

Edirne Saylav Okan Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“CHP Tarım Komisyonu sarsıntı bölgesine geldi ve milletvekilleri olarak biz çalışmalara başladık. Osmaniye’den başladık. Illet? Çünkü tarımsal zararlar nelerdir? CHP depremin yaralarını kabul etmek amacıyla bütün milletvekillerini sahaya gönderdi amma imdi üstelik komisyonlar adına sahada olacak. İlk fariza yerimiz Osmaniye ve baraja geldik. ‘Barajlarımız sağlam’ diyorlar. Olup olmadığını durumunda tespit ettik.”

“ŞU ANDA BARAJIN SUYU TAHLİYE EDİLİYOR”

Mersin Ağacı Milletvekili Cengiz Gökçel ise şöyle konuştu:

“Osmaniye ili Bahçe ilçesindeyiz. Arıklıkaş köyü sulama göletindeyiz. 6 Şubat’ta Pazarcık merkezli olan depremden sonradan Arıklıkaş Göleti setinde iri aynı açılma var. Arıklıkaş, 3 bin dönüme yakın yerey suluyor. Maatteessüf şu anda filhakika kuraklıktan ufuk barajda tam su yoktu. Şu anda barajın suyu tahliye ediliyor. 3 bin dekarda üretim eden çiftçilerin mağduriyeti bahis konusu. Burası Arıklıkaş Göleti seti. Maatteessüf setin depremden periferi ne ayla döndüğünü üzülerek görmekteyiz. Geçmiş olsun.”

“RASTGELE ÖZ KAĞIT ÜZERINDE”

Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise şunları söyledi:

“6 Şubat’taki depremde yaklaşık adına 3 metreye yakın aynı açılma var. Sayın Vekil, ‘Hiçbir barajımızda, göletimizde depremden kıran ayrımsız ülkü yok’ demişti. Ama Osmaniye’de, aha bu gördüğünüz barajdaki teferrüç, herhalde bakana sunma domuzuna cevap olacaktır ve şu anda barajın suyu dahi tahliye ediliyor. Geldiğimiz noktada benzeri dakika evvel, kuraklığın civar planda olduğu dönemde barajlarımızın ön plana alınarak onarılması gerekiyor. Orada, Ankara’üstelik oturarak değil sahada gezerek ancak anlaşılıyor. Amma maatteessüf Sayın Nazır ve yetkililer, bu akmaz ve barajlarda dava olmadığını söylüyorlar. Buyurmak kim gelişigüzel özdek kağıt üzerinde. Ama gerçekler gezince yüz üzerine çıkıyor.”

Share: