CHP Çorum Mebus Köse: Valilikte Olan Belgeyi Yok Sayıyorlar

ERKAN KARACA

CHP Çorum Saylav Tufan Köse, Çorum Valiliği kayıtlarında olan evrakın yok sayıldığını argüman etti. Köse, Çorum’un Sungurlu ilçesinde OSB’da yapılan barut fabrikasıyla ilgili tahsis edilen alanda yapılan ümran değişikliğine itiraz olduğu halde, askıya çıkıldığını ve vilayet kayıtlarında olan evrakın namevcut sayıldığını söyledi.

CHP Çorum Mebus Tufan Köse, zaman CHP Çorum İl Başkanlığı’nda basın toplanhtısı düzenledi. Valiliği kayıtlarında olan evrakın namevcut sayıldığını kanıt eden Köse, Haziran ayı başında CHP Grup Başkanvekili Bağımsız Müstakil Özel’in kendisini aradığını belirtti.

“GEREKLİ İZİNLER ALINMADAN İMAR PLANI ASKIYA ÇIKARILDI”

CHP Çorum Saylav Tufan Köse şunları söyledi:

” Ticaret Bakanlığı’nda iki sunum bürokratın Sungurlu Kombinasyon Endüstri Bölgesinde olmak maksut imar planı değişikliğinin getirdiği benzeri hane izinler alınmadan bayındırlık planlarının askıya çıkarılacağını bildirdi. Bana gönderdiler. İnceledik hakikaten da askıya çıkmamıştı ama söyledikleri husus bile şuydu İmar Planını değiştiriyorlar, İmar Planı değişikliği üzere bazı kamu kurumlarının görüşlerinin alınması eşya. Nedir söz gelimi? Tarım Bakanlığı’nın görüşünün alınması araç.  Bu plan yapmanın askıya çıkarmanın şartı yani. İşte TEİAŞ yetkilileriyle benzeri antant boşaltmak gerekiyor. Onun sözleşmesinin yapılması kayıt fakat ondan bilahare siz planı askıya çıkartabilirsiniz diyerek benzeri mızıka bilgiler verdiler. Akilane mu bu doğru. 17 Haziran’üstelik  askıya eski bunun da bilgisi geldi.”

“YATIRIMA İTİRAZ DİLEKÇESİ HAZIRLAMAK DOĞRU OLMAZDI”

Köse, benzeri milletvekili namına itiraz dilekçesine imza atmasının akıllıca olmadığını söyledi. Köse açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bu işlemler manipülasyona ve dezenformasyona haddinden fazla müsait işler. Biz hangi yaparsak yapalım doğruyu söyleyeceğiz ama hem mebus olarak gelip, şahsen itiraz dilekçesine imza alaşağı etmek akıllıca olmaz. Sonuçta benim görevim değil, Çorum’dahi bu işleri severek eden bir dünya avukat var. Hem işini istekle fail hareket sağlığı güvenliği uzmanları var.  Ben Iye Kılıç’ı buldum.  Namına hakeza hakeza bir konu var dedim kendisi birlikte hazırlayıp itiraz dilekçesini sundu. Bildirme büyük problemlerden birisi şu; Veli Kılıç itiraz yapıyor. TEİAŞ ve Ekincilik Bakanlığı’nın izni olmadan askıya çıkartamazsınız diyor imzalamış vermiş.  Buna benzeri karşılık geliyor. Çorum Valiliği İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü 7 Orak Ayı 2022’bile bire bir yanıt veriyor.  Bunların bütünü resmi kayıtlar.  Ege Kılıç’ın verdiği dilekçeye benzeri alındı işareti yapıyorlar. 24.06.2022 tarihinde 24564 numarası ile araç yapıyorlar. Ki vasıta yapıyor. Çorum Valiliği yapıyor.  Endüstri Teknoloji İl Müdürlüğü’ne havale ediyor.  Devamında Endüstri ve Teknoloji İl Müdürlüğü aynı yanıt yazıyor Veli Tığ’a ilanı kesinleştiriyorlar itiraz olduğu halde yani imar planını kesinleştiriyorlar.  Böyle tıpkısı his alıyor Ege Tığ Noterden benzeri yazı alıyor.  Sizin 24 Haziran evrak taşıt numaranızda şu diyor, itiraz dilekçesi olduğu halde planı neye göre yaptınız hakeza şeyler duyuyoruz diyor. Bu evrakları matbuat mensuplarına birlikte vereceğim. Bakın Valiliğin kayıtlarında olan belgeye yok diyorlar.

“ONAYLANAMAZ MADDELERİN EKLENDİĞİ GÖRÜLDÜ”

Nezaret diyor ki. Bakanlığımız tarafından onaylanan Çorum Sungurlu Tevhit Uran Bölgesi arttırma mamure planı değişikliği 17.06.2022 tarihinden itibaren bakanlığımızın web sayfasında ve Çorum Valiliği’nin car panosunda 1 hafta müddet ile car edilmiştir. Akilane zar edilmiştir. Planlanan askı süresi içerisinde tarafınızca Çorum Uran ve Uygulayım Bilimi İl Müdürlüğü’nüze yapmış olduğunuz itiraz sargı B bağlanmış ekinde bakanlığımıza iletilmiştir. İtirazda ezcümle bakanlığımızca onaylanan ümran planının tarım dışı kullanma izni alınmadan ve TEİAŞ protokolü imzalanmadan onaylandığının anlaşıldığı bu yönde Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün makul görüşü alınmadan ve TEİAŞ protokolü imzalanmadan imar uygulanması onaylanamaz maddelerinin eklendiği görüldü.”

Share: