Çavuşoğlu: “Gana ile tecim hacmimizi 1 milyar dolara arttırabileceğimizi düşünüyoruz”

– Çavuşoğlu: “Gana ile ticaret hacmimizi 1 bilyon dolara arttırabileceğimizi düşünüyoruz”

AKRA – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Gana ile geçtiğimiz yıl ticaret hacmimiz 560 milyon dolar civarında seyretti. Bunu sunma kısa müddet içerisinde 1 milyar dolara arttırabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gana’daki temasları kapsamında Gana Dışişleri Bakanı Shirley Ayorkor Botchwey ile eş basın toplantısı düzenledi. Nazır Çavuşoğlu, Gana’birlikte bulunmaktan bahtiyarlık duyduğunu anlatım ederek, “Shirley’in de ifade ettiği kabilinden 2020 yılında ülkemize bir ziyarette bulundu ve İkinci Antalya Diplomasi Forumu’na katıldı. ve orada yönetişim ve asayiş konusundaki panele konuşmacı namına katılmıştı. Bu de Afrika ve Afrika’daki ülkeler üzere serencam derece yüce bir konu. Ihtimal da global anlamda da arz makro konulardan biri. Antalya Diplomatlık Forumu’na vermiş olduğunuz katkıdan etraf teşekkürname emreylemek istiyorum. April ayındaki Üçüncü Antalya Diplomatlık Forumunda sizi tıpkısı kere henüz ağırlamadan balaban tıpkı bahtiyarlık duyacağımı tercüman olmak istiyorum” dedi.

Temasları kapsamında Gana Cumhurbaşkanı ile görüşeceğini üstelik dile getiren Icra Vekili Çavuşoğlu, “Kendisine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bereketli dileklerini aktaracağım. Namına ziyaretiyle ilişkin bir davetimiz olacak. Bu ziyaretin gerçekleşmesi amacıyla tarihler üstünde çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Son etap bol toplantılar gerçekleştirdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Bu toplantılarda ikili ve çok cepheli işbirliğimizi genişletme üzerine ayrımlı fırsatları değerlendirdik. Bu süre içerisinde politik anlamda istişareleri uyumlu namına devam ettirmeye değişmeyen verdik. İkinci politik istişareleri andıran tıpkısı zamanda gerçekleştireceğiz. en üst bu diyaloğu 2020 yılında Covid döneminde gerçekleştirmiştik. Yine ayrımsız şekilde parlamentolar arası ilişkilerimizi elbette güçlendirebileceği konusunda görüşmelerde bulunduk ve bu çerçevede Gana parlamentosunda bir dostluk grubunun kurulmasıyla ait kendisine çalışmalarımızı gerçekleştirebileceğimizi değerlendirdik. Geçtiğimiz yıl ticaret hacmimiz 560 milyon dolar civarında seyretti. ve bu çerçevede bunu en kısa müddet içerisinde 1 bilyon dolara arttırabileceğimizi düşünüyoruz. Hakeza bire bir potansiyel var, birlikte çalışırsak bunu gerçekleştirebiliriz. Bunun üzere elbette ki konuşu ve tecim ilişkilerimizin temellerini güçlendirmemiz geçişsiz. Eş Karma Ekonomik Komisyonun 5. Toplantısı geçtiğimiz sene gerçekleştirdi gerçekleştirildi. Türk-Gana İş Konseyi, Gana Tecim Odasıyla Haziran ayında tıpkısı derinti gerçekleştirdi. Bu birlikte akıbet paye yararlı tıpkı toplantıydı. Türk firmaları Gana’bile yüce bire bir noktada vadi alıyorlar. Ancak bugünkü görüşmelerimizde tığ bunu henüz da haydi ve Türk firmalarının burada kuma yatırımlarını arttırabilmesi amacıyla heveslendirme edilmeye devam edilmesi konusunda düşün birliğine vardık. Yetişek tekrar iş birliği sergilediğimiz bir başka düz. Maarif Vakfı, ilişkilerimize katkıda bulunmaya devam edecek” açıklamasını yaptı.

“FETÖ yıldırıcılık örgütüyle mücadelenin öneminin altını çizdik”

Ganalı öğrencilere yönelik bursların sayısının arttırılacağını sözlerine ekleyen Icra Vekili Çavuşoğlu, “Zaman askeri ve defans uran alanlarında birlikte ilişkilerimizi pekâlâ güçlendirebileceğimiz konusunu ele aldık. Gana ile terörizmle uğraş ve temel güvenliği konusundaki çalışmalarına destek verebileceğimizi ifade ettik. Bu bölgedeki ülkeleri tavlandırmak için amade olduğumuzu nakletmek istiyorum. Tıpkısı el daha FETÖ terörizm örgütüyle mücadelenin öneminin altını çizdik. Bu terörist teşkilat yalnız bize değil benzeri çokça ülkeye karşı gözdağı. Bildiğiniz üzere ülkemizde benzeri çarpış girişimi bulundular ve rate oldular. Ama 251 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını tıpkısı gün içerisinde öldürdüler ve bir nice kişiyi üstelik yaraladılar. Bu yıldırıcı örgütün işler halinde bulundukları ülkeler üzere de tehdit olduğunu bir el elan bu görüşmelerimizde yineledik” açıklamasını yaptı.

Nazır Çavuşoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Gana, Birleşmiş Milletler Asayiş Konseyi’nin eğreti üyelerinden birisi ve oldukça sonuç derece enerjik aynı gösteriş oynuyor. Gana, sadece asayiş değil arsıulusal kamu alanlarda son adım aktif ayrımsız tekellüf oynayan tıpkısı ülke. Bu çerçevede küresel sulh ve istikrarın korunması için vermiş olduğunuz kızıl katkıların hangi kadar yüce olduğunu tıpkısı misil elan ifham etmek istiyorum. Afrika halkının sesini henüz dinamik benzeri şekilde duyurmak üzere çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz. Gana’nın bu dönemdeki üyeliğini desteklemeye devam edeceğiz. Tıpkısı şekilde hazar bölgesi ile ilişkin namına, lehçe konuları, terörizmle savaş konularını değerlendirdik. Sevgili mevkidaşıma, İstanbul’daki Hububat Antlaşması’yla ilişik yerine detayları aktardım. Afrika kıtasını ve gelişmekte olan arz az gelişmiş ülkelere bu tahılın pekâlâ aktarılabileceğiyle ilgili bilgiler paylaştım”

Ganalı Icra Vekili’dan “Türkiye” hassasiyeti

Ganalı Nazır Shirley Ayorkor Botchwey, uluslararası toplantılar ve kurumlarda İngilizce kendisine Turkey yerine Türkiye kullanımına ilgi çekti. Ganalı Nazır, “Sürekli İngilizce ‘Turkey’ kelimesini kullanıyorum amma âdemoğlu değişti. Hepimizin bunu gerçekte çıktı tanımlamamız gerekiyor. ‘Türkiye’ ismini kullanmamız gerekiyor” diyerek hassasiyeti gösterdi.

Share: