Çankırılılar, Yaren Gecesi’nde buluştu

Esenler Belediyesi, temeli ahilik müessesesine raci ve Çankırı’nın sosyo-kültürel yapısına alnaç veren Yarenlik geleneğini “Yaren Gecesi” ile Esenler’e taşıdı. TBMM DÜRÜST Fırka Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Esenler Şehremini Mehmet Tevfik Göksu ile Çankırılıların katıldığı programda, tuz ve keşkek ikram edildi.

Türkiye’nin kültürel zenginliğini ve lokal çeşitliliğini ortaya koyan etkinlikleri meraklılarıyla buluşturan Esenler Belediyesi, bu defa Yaren Gecesi’hangi ocak sahipliği yaptı. Esenler Belediyesi ve Esenler Çankırılılar Derneği teşrikimesai ile düzenlene programa, TBMM AK Fırka Takım Başkanvekili ve Çankırı Mebus Muhammet Güvenli Akbaşoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, YANLIŞSIZ Tümen Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, Çankırı Dernekler Federasyonu Zeynettin Münevver, Esenler Çankırılılar Derneği Başkanı Osman Kelber ve sayıda yurttaş katıldı. Cömertlik geleneğinin tıpkısı parçası olarak günümüze kadar meri Yaren Gecesi, Esenler’deki Çankırılıları tıpkı araya getirdi. Katılımcılara tuz ve keşkeğin ikram edildiği programda Türk Halk Müziği sanatçısı Sami Yalçın, seslendirdiği lokal eserlerle programa kalite kattı.

Çankırı’nın milli savaşım yıllarından itibaren majör aynı fonksiyonu olduğunu söyleyen TBMM SELIM Fırka Grup Başkanvekili ve Çankırı Mebus Muhammed Emniyetli Akbaşoğlu, “Milli mücadelede Kastamonu ve Ankara beyninde bire bir anahtar taşı olarak bire bir ‘İstiklal Yolu’ yerine tarihe geçmiştir. Milli mücadeleyle beraber bağımsız devletimizin kurulmasında kayırıcı ve cebe sevkiyatı anlamında bu yol ‘İstiklal Yolu’ adına tarihe tescil edilmiştir. 15 Orak Ayı arsıulusal çarpış ve nehiy girişimi esnasında Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Haydi meydanlara!’ davetine icabet fail hep milletimizle beraber, Sayın Başbakanımız Binali Saika satma birlikte 15 Orak Ayı’da milletin başına bomba yağdıran uçakların kalktığı Ankara Mürted’deki havalimanı pistinin fonksiyonsuz hale gelme talimatını de Çankırı Ilgaz’de iken vermiştir. Nedeniyle Çankırımız, hem birinci İstiklal mücadelesinde hem de ikinci İstiklal mücadelemiz olan 15 Orak Ayı’un karargahı olmuştur. Bu vesileyle yürekli Çankırılı hemşehrilerimizi sevgiyle, hürmetle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu toprakların ruhunda yarenlik vardır”

Esenler Belediye Reisi Mehmet Tevfik Göksu ise, “Bugün Yaren Gecesi vesilesiyle Çankırı’dan buraya onurlandırma eden kardeşlerimize üstelik hele aynalı geldiniz diyorum. Yarenlik nedir diye niteleyerek tıpkısı istifham sorsak ihtimal siz yarenliğin tarihi üst planını sakim saat bize anlatırsınız. Yarenlik nedir dediğimizde az sonradan izleyeceğimiz ve dinleyeceğimiz ritüellerle ilişik bize çok öz söyleyebilirsiniz. O kültürün içerisinde büyüdüyseniz özgür surette o kültürün içinizdeki yansımalarını dahi dışa vurursunuz. Biz yarenliği kitaplardan okuyan biz yarenliği seyrederek öğrenen insanlar üzere Yarenlik nedir diyerek sorarsanız tığ bunu iki kelimeyle tarif ederiz: Dostluk ve kardeşlik. İnsanlık tarihinde iki modül dostluğun zirvesi vardır: Öleceğini kasten Hz. Peygamber’in (s.a.v.) yatağına yatan Hz. Mualla. O dostluğun zirvesinde, ötekisi bile efendimize uzun hayvan dokunmasın diye ayağıyla deliği kapatan mağara arkadaşı, Kaş-i Gar dediğimiz Hz. Ebubekir. İnsanlık tarihinde dostluğun zirvesi bu iki isimle anlatılır. İşte tığ, seçkin birimiz bu dostluk zirvesini aylamak ve bunu yaşatmak ve görmek üzere gelişigüzel birimiz durduğumuz kavuşum neresi olduğuna bakıp gideceğimiz yerin neresi olduğunu bilmemiz gerekiyor. Yarenlik yalnız Çankırı’nın Kastamonu’nun değil bu bölgenin kültürüdür. Bu toprakların ruhunda yarenlik vardır” diye konuştu.

“Belediyemizin destekleri çok bulunmaz”

Esenler Çankırılılar Derneği Başkanı Osman Kelber dahi yaptığı konuşmada, “Esenler’bile Çankırı sevdamızı yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyoruz. Esenler Çankırılılar Derneği kendisine hemşehrilerimizin bol gününde, kırıcı gününde yanlarında olmaya hız ediyoruz. Maddi ve manevi yönden hemşehrilerimizin yanında oluyoruz. Esenler Belediyemizin ve sayın belediye başkanımızın Sivil Cemiyet Kuruluşlarıyla olan destekleri ve gayretleri tartışmasız bizler üzere çok kıymetlidir. Belediyemizin destekleriyle hemşehrilerimizi hars gezileriyle buluşturduk. Ramazan aylarında gerekseme sahibi ailelerin yanlarında bulunduk. Esenler Çankırılılar Dernek yönetimi namına bizlerden desteklerini esirgemeyen uray başkanımız Sayın Mehmet Tevfik Göksu’ya siyasal büyüklerimize haddinden fazla teşekkürname ederim” dedi.

“Yeryüzü şişman öksüzlük köksüzlüktür”

Çankırı Dernekler Federasyonu Zeynettin Okumuş ise, “Çankırı’dan Kardeş Yaren ekibi buraya geldi. Benzeri el henüz uray başkanımıza ve Çankırılı hemşehrilerimize teşekkürname ediyorum. 450-500 kilometre engin gelerek kültürümüzü, ananemizi burada neşelendirmek amacıyla mevrut baş ağalarımıza, yaren ağalarımıza, çavuşumuza ve sazendelerimize çokça teşekkür ediyoruz. Yahya Kemal diyor evet ‘Bildirme büyük yalnızlık köksüzlüktür’ diyerek. Ecdada yağmur olsun kim bize yaren kültürünü bıraktı. Yaren kültürünü daim olmak, onların varlığını ve birliğini takip etmek, dostluğun, kardeşliğin, muhabbetin ne olduğunu biz o meclislerde öğrendik. O meclislerde samimiyeti, ihlası öğrendik” diye niteleyerek konuştu. – İSTANBUL

Share: