Çanakkale’de Troya Kültür Yolu Festivali’nin lansman toplantısı

Ekin ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, 16 Ilkgüz’dahi başlayacak Troya Kültür Yolu Festivali’nde seçme yaştan insana hitap fail etkinlikler sunulacağını bildirdi.

T???????ürkiye Firez Yolu Festivalleri kapsamında 25 Ilkgüz’e büyüklüğünde sürecek Troya Kültür Yolu Festivali’nin lansman toplantısı, Tarihi Anadolu Hamidiye Tabyaları’nda bir restoranda yapıldı.

Ağır, Ekin ve Turizm Bakanlığınca Türkiye’nin uluslararası ayraç değerine katkıda çıkmak üzere organize edilen Türkiye Firez Yolu Festivalleri’nin İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’da 16 Eylül-23 Ekim’de gerçekleştirileceğini söyledi.

Troya Hars Yolu Festivali’nde 10 dönme boyunca 40 ayrı mekanda 112 etkinliğin sunulacağını aktaran Müşkül, şöyle devam etti:

“Festivalde 1000’den çok artist fariza alacak. 19 sergi, 34 dinleti, 15 peyda hava etkinliği, 9 seyretme gösterimi, 18 çocuk etkinliği bunun beraberinde Çanakkale’nin değerlerini anlatan söyleşimiz, panellerimiz olacak. 7 görüşme, 9 film gösterimiyle karşınızda olacağız. Her yaştan insana, gelişigüzel makule zevke seslenme fail haddinden fazla şümullü curcuna hazırladık. Herkes bu festivalde kendisi üzere tıpkısı şey bulabilir ve bu festivale katılabilir. Etraflıca benzeri festival düzenledik. Buna çok inanıyoruz, güveniyoruz. Bu hem Çanakkalelilerin esenlik alması, kültürden, sanattan beslenmesi için benzeri yandan ekin projesi, değişik yanıyla bu süreçte dünyanın çeşitli ülkelerinden Çanakkale’ye yabancı basın mensuplarını getiriyoruz. Onlar dahi festivale katılacaklar, gözlemleyecekler. Çanakkale’yi hem sunduğu katıksız güzellikleriyle hem birlikte sunduğu ekin imkanlarıyla hem dahi alanlarıyla ve elbette kim tarihi yarımadayla cesim aynı arsıulusal turizm destinasyonu haline getirebilmek için yabancı basın nezdindeki çalışmalarımız bile bu festivalle gelişigüzel başlatıyoruz.”

Çetince, Turizm Ihya ve Danışma Ajansının Çanakkale’nin elverişsiz dışında daha fazla reklamını ve tanıtımını yaptığını dile getirdi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün, kentin erişilebilirliğini haddinden fazla değişik bir noktaya taşıdığını anlatan Zor, şunları kaydetti:

“Hele otelciler, konaklama tesisleri, yeme, içmece tesisleriyle yaptığımız toplantılarda bunun etkilerinin ortaya çıkmaya başladığını görmekten çok balaban sevinme duyuyoruz. Çanakkale temiz benzeri geleceği olan, sevinçli, evire çevire yaşanan ayrımsız şehir. Bu model etkinliklerin kaldıraç vazifesi görmesi, bu kentin ayrımsız firez ve turizm destinasyonu olması anlamında hem Türkiye’de hem da uluslararası anlamda balaban aynı aşama atmakta olduğunu da benzeri kez henüz afişe etmek ve altını çizmek istiyoruz. Şehrin imajına bile ekonomik boyutuna de katkı sağlayacak. Çanakkaleliler festivallerine topluluk çıkarlarsa, bu festivalinde gelenekselleşmesini, değme sene Çanakkale’da Troya Hars Yolu Festivali olmasını ve Türkiye’nin ciharıyek yanından insanlarımızı Çanakkale’bile ağırlayacağımız günlerin gelmesini istiyoruz.”

Toplantıya, Çanakkale Valisi İlhami Denizköpüğü, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, bakanlık temsilcileri ile curcuna sorumluları katıldı.Share: