Çanakkale gündem haberi: ÇANAKKALE – Marmara’da hamsi Karadeniz’de sivri balıkçıları umutlandırdı

Denizlerde av sezonunun başlamasına basit eyyam kaldığında onarımını tamamladıkları teknelerini baştan suyla buluşturan balıkçılar, hamsi ve palamutta gürlük bekliyor.

Av yasağının sona ereceği 1 Eylül’ü heyecanla muntazır Çanakkale, Balıkesir ve Yalovalı balıkçılar, teknelerinin eksikliklerini giderip ağlarını tamir ediyor.

Onarım sonrası teknelerini baştan suya haiz balıkçılar, bu sezon Marmara Denizi’nde hamsiden, Karadeniz’üstelik palamuttan artağan av beklentisiyle sonuç hazırlıklarını gözden geçiriyor.

Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Minval Birliği (SOLUK-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Işık, AA muhabirine, 2022-2023 avcılık sezonuna mahdut günler kala balıkçının herhangi bir zamanki kabilinden denizden beklentisinin çok olduğunuz söyledi.

Işık, bereketli av bekledikleri balık çeşitleriyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Umumi duruma bakacak olursak, Karadeniz’deki palamudun yüzdelik 10’u Marmara’dan Iye Denizi’ne akıp gitti. Yaz döneminde avcılık yapanlarda sardalya beklentileri bir iki oldu. hava raporu üstelik cevaz vermedi ateş balığı avlanmasına. Marmara Denizi’nde hamsi çokça verimli. Ayn ve radarlarla yapılan gözlemlerde kâh bölgelerde daha kırıcı gözüküyor. Mevsim açılmadan onunla ait ne kadar peki, ne büyüklüğünde yakalanır bilemiyoruz tabii amma gözlemlediğimiz kadarıyla şu anda Marmara Denizi’nde bereketli miktarda hamsi görülüyor. Karadeniz’bile görünen sivri geçişlerinde, Marmara’de balıkçılarımız yakalayıp, değerlendirip parasını kazanabilir.”

Mazot fiyatlarındaki artım dolayısıyla balıkçıların ağırlık yaşadığını tamlayan Işık, hem bu konuda hem bile bildirme aşkın 24 metre derinliğe kadar avlanılabilmesi uygulamasının esnetilmesi amacıyla bindi beklediklerini ifade etti.

Geçiş dönemlerinde pelit, lüfer üzere balıkları yakalayıp tüketicilere arz etmek istediklerini anlatan Işık, “Sezondan umutluyuz. Balıkçılarımız ümitli. Kazasız belasız artağan artımlı tıpkı mevsim diliyorum.” dedi.

“İstanbul Boğazı bölgesinde son yılların arz iri lüfer popülasyonunu bekliyoruz”

ÇAĞ-BİR Çanakkale- Tekirdağ Kesim Birliği Başkanı Naci Karabiber de bugünlerde denize çıkış üzere vizelerini, teknelerinin sörvey kontrollerini yaptırdıklarını bildirdi.

Biga ilçesi Kemer köyünde düzenlenecek törenle “Arasız Besmele” diye niteleyerek denize açılacaklarını nâkil Karabiber, şu ifadeleri kullandı:

“İki sene geçmiş müsilaj nedeniyle kötü benzeri zaman geçirdik. 2021-2022 sezonu ise daha keder geçti. Sebebi, müsilaj dolayısıyla balığın alışılagelen döngüsünü tamamlayamamış olmasıydı. Ama bu yılki verilere bakarak, öngörülerimiz Karadeniz’dahi zorlu benzeri palamut olduğu yönünde. Belki dahi denizlerimizde akıbet 50 yılın arz gani palamut popülasyonunu göreceğiz. Erken olmasına karşın şu anda pelit alelhusus Çanakkale Boğazı’ndan dahi geçmeye başladı. Karadeniz’bile o kadar çokça palamut var kim Çanakkale’bile de görülüyor. Çokça erken olmasına rağmen lüfer görülmeye başladı. Yalova, İzmit Körfezi ve İstanbul aracılığıyla lüfer görülüyor. İstanbul Boğazı bölgesinde sonuç yılların yer büyük lüfer popülasyonunu bekliyoruz. Marmara Denizi’nde çok bol bire bir hamsi popülasyonu var. Ege’birlikte ateş balığı var, kolyoz var. Bir hafta sonra buut henüz kesin galiba olacak ama şu anda denizin durumu çokça dolgunca görünüyor.”

Yalova Şekil İlçe Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Karataş, balıkçılar olarak Karadeniz endeksli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Karataş, Yalovalı balıkçıların çoğunun pelit için Karadeniz’e gideceğini dile getirerek, “Denizlerde gelişmeler var. Hiç görmediğimiz balıkları Yalova’birlikte görüyoruz. Söz Gelişi yıllardır mercan balığı yavrularını görmüyorduk. Bu yaz kıtipiyoz aynı mercan balığı yavrusu oldu. Balık çeşitlerinde gelişme var. İnşallah bu henüz da ileriye gidecek.” değerlendirmesini yaptı.

Kooperatif üyesi balıkçı Bülent Katışıksız ise özellikle çinekop, lüfer, pelit gibi çeşitlerde bol av beklediklerini, maliyetlerinin akla yatkın olması yerinde tüketicilere bozuk para fiyatlardan balık beslemek istediklerini tabir etti.Share: