Bursa’nın bu köyünü görenler, kendilerini Karadeniz’de sanıyor! Yılda 60 ton fındık üretiyorlar

Bursa’dahi Kurşunlu köyünün encam gelenlerinin 1990 yılında Karadeniz bölgesine yaptığı ziyarette gördükleri fındık bahçelerini köylerinde da üretmeye değişmeyen verdiler. 1990’lı yıllarda Karadeniz bölgesinden getirilen fındık fideleriyle geçmiş fındık bahçesi kuruldu.

“60 TITREM FINDIK ÜRETİMİ YAPILIYOR”

Verim alınmasıyla alay malay köyün yüzde 90’ı tarlalarına fındık ağaçları yalaka. Kurşunlu köyünde yılda 45 ila 60 ton arasında fındık üretimi yapılıyor. Bu yılda hasatlarını fail üreticiler açıklayan fındık fiyatlarından ise az çok kıvançlı. Bu sene köyden 60 ton fındık üretimi yapılırken; üreticiler fındığı anlaştıkları firmaya şişman şekilde kilosunu 45 liradan bey yaptı. Köyde rastgele sabık yıl fındık üretimi artarken bölgedeki komşu köyler bile fındık üretimi yapmaya yavaş yavaş başladı.

“400 DÖNÜM FINDIK BAHÇESİ VAR”

Bu sene bereketli benzeri mevsim geçirdiklerini tabir eden Kurşunlu Köyü Muhtarı Bilal Bayırlı, “Köyümüzde 400 dönüm fındık bahçesi var. Köyümüze ‘küçük Karadeniz’ diyebiliriz. İl fındık bahçesi köyden Karadeniz’e gidip fındık bahçelerini müzakere fail köyün encam gelenleri aracılığıyla kurulmuş. Burada üstelik yetişince köydeki dizge ekmeye başladı. Fındık köyümüzün gerçek dirimsel kaynaklarından biri oldu.

“BU YIL FINDIK FİYATLARI ÇOKÇA İYİ”

Köyün yüzdelik 90’ı fındık üretimi yapıyor. Her sabık dönüş köyümüzde fındık bahçeleri büyüyor. Bu sene fındık fiyatları haddinden fazla bereketli rakamla açıklandı. Cümle fiyatlardan mutlu. Bizim köydeki fındık kalitesi haddinden fazla iyi. Bu yıl vurdumduymaz olarak topluca fındığımızı 45 liradan satışını gerçekleştirdik. Çevre köylerdeki arkadaşlarımız da bizden görerek fındık üretimine başladılar” dedi.Share: