Bursa’da ormana bırakılan mahiyet köpeğin bicik kanseri tedavisi devam ediyor

Bursa’dahi ormana bırakılan gerçeklik köpeğin meme başı kanseri tedavisi bitmeme ediyor

BURSA – Bursa’birlikte ormanlık alana bırakılan ve bicik kanseri teşhisi koyulan cocker cinsi köpeğin tedavisi bitmeme ediyor.

Bursa’dahi geçtiğimiz günlerde ormanlık alana bırakılan cocker cinsi dişi kapik hayvanseverler yoluyla Nilüfer Belediyesi Baytar İşler Müdürlüğü Hayvan Hizmet ve Tedavi Merkezi’ne getirildi. Burada görevli veteriner hekim Ayşe Edip yoluyla kontrolleri yapılan köpeğin afiyet durumunun ongun olmadığı belirleme edildi. Zamanında ayn ve beniz felci geçirdiği galiba kapik, dem değerlerinde ve memelerinde amansız hastalık olduğu anlaşıldı. Alınan dokuların patolojiye gönderilmesiyle, kimyasal tedavi tedavisine başlandı. Tamlık memeleri alınan köpeğin tedavisi devam ederken, bozuk günlere dönmesi üzere kül kadro seferber oldu.

Nilüfer Belediyesi Veteriner İşler Müdürlüğü’nde işyar baytar doktor Ayşe Edip, “Bu güzel kızımız cocker cinsi benzeri köpek. Diş yapısından gördüğümüz kadarıyla yaşını almış. Bize gelmeden evvel ormanlık bölgede bulmuşlar ve bize getirdiler. İlk geldiğinde genel durumu çokça kötüydü. Göz ve yüz felci de geçirmiş. Burada majör olan bu köpeğin durumunun hastalık keskin olduğudur. Koku değerlerine ve memelerine baktığımızda meme başı kanseri teşhisi koyduk. Çokça espas harcamadan ameliyat yaptık ve hep bicik loplarını aldık. Aldığımız dokuları patolojiye gönderdik ve çarçabuk kemoterapiye başladık. Patolojiden ati sonuçlara göre kemoterapinin doz ayarını yapacağız. Bu kadar domuzuna aynı kızın sokaklarda olması beni çok üzdü. Kimyasal Tedavi insanlarda olduğu üzere çok azaltan tıpkı proses. Meme kanserinin yayılıcı tipleri var. Şu an akciğerlerinde yayılma görünmüyor. Amma lenf bezlerine gelecek sonuçlara göre bakacağız. Umuyorum ki hayat tutunur. Umarım birisi dirimlik ve bu nemli kızımızı besleme alır” dedi.

” Kol kendisine bu konuda haddinden fazla hassasız. Hayvan sahiplenmek güzelce bire bir madde amma sahiplendikten sonraları sokaklara bu canları bırakmasınlar” diyen Müellif, “Yaşlandıkça sokaklarda bu şekilde yaşayamazlar. Sadece bu değil elimizde geçmiş ameliyatlarını yaptığımız iki devam seter cinsi köpeğimiz var ve ikisinin de gözlerinde bati sorunları var. İkisinde bile memelerinde tümör var. İnsanın aklına şu geliyor, bu hayvanları alırken, bu kadar mal verirken ya üstelik sahiplenirken çok bereketli amma yaşlanınca evet de büyüyünce sebep bu hayvanlar bırakılıyor” diye konuştu.Share: