Bursa’da Bad Enerji Santrali İçin Tez Kamulaştırma Kararı

Bursa’nın Karacabey ilçesinde kurulacak Atares 2 Rüzgar Enerji Santrali (RES) hayatiyet üretim tesisi için lazım parsellerin Erke Piyasası Düzenleme Oturmuş (EPDK) aracılığıyla çabuk kamulaştırılmasına karar verildi. Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarla 2 ilde toprak toplulaştırma ve 7 ilde 13 sayı ovanın, iri yalın namına belirlenmesine karar verildi.

Enerji yatırımları amacıyla kamulaştırma, arazi toplulaştırma ve belediyeye devri hakkındaki Reisicumhur kararları, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. İki ilde arazi toplulaştırma ve 7 ilde 13 skor ovanın, iri yalın kendisine belirlenmesine ilgilendiren kararlar dahi bugünkü Resmi Gazete’üstelik yayınlandı.

Kamulaştırma, toplulaştırma ve ovalara ilişik kararlar şöyle:

KONYA’DA HAZİNE’YE AİT ARAZİ BELEDİYEYE DEVREDİLDİ

Konya’nın Karatay ilçesine kapalı Aziziye Mahallesi’nde mevcut ve Cumhurbaşkanı kararıyla ilan edilen yenileme alanı kapsamına giren 34249 ada numaralı, 1 parsel numaralı ve 5610 cezire numaralı, 143 parsel numaralı taşınmazların Hazine’ye ait kısmı bedelsiz yerine Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devredilecek.

ERZURUM’DA ÇABUK KAMULAŞTIRMA KARARI

Erzurum’un Yakutiye ilçesine sadık Aşağıyoncalık, Narmanlı ve Sultanmelik mahallelerinde kayran kayran 9 taşınmaz, üzerindeki yapılarla gelişigüzel, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Karşı Yasa kapsamında aplikasyon yapılması için Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vasıtasıyla acele kamulaştırılacak.

13 NITELIKSIZ ‘BÜYÜK DÜZLÜK’ İLAN EDİLDİ

Afyonkarahisar’a bağlı Başmakçı ovası, Ağrı’ya vabeste Patnos ve Kabza ovaları, Amasya’ya kapalı Ballıdere ve Eskikızılca ovaları, Erzurum’a merbut Hınıs ve Horasan ovaları, Sivas’a sadık Hafik ve Ulaş ovaları, Tunceli’ye tutkun Eğripınar, Ovacık ve Karasar ovaları ile Muş’a sadık Muş ovasının ‘şişman müstevi dulda alanı’ yerine belirlenmesine değişmeyen verildi.

BURSA’DA ENERJİ YATIRIMI İÇİN TEZ KAMULAŞTIRMA

Bursa’nın Karacabey ilçesinde kurulacak Atares 2 RES ruh istihsal tesisi için lüzumlu olan; Ekmekçi, Fazlıkonak ve Güngörmez mahallelerinde düzlük düzlük 18 parselin, tapuda Kaynak adına tescil yapılmak için EPDK aracılığıyla acele kamulaştırılmasına değişmeyen verildi.

2 İLDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMA KARARI

Bursa’nın Karacabey ilçesinde mevcut Malumatlı, Tophisar, Sultaniye, Dağkadı, Arız, Fevzipaşa, Keşlik, Karası, Şahinköy, Hotanlı, Kıranlar, Gölecik ve Hüdavendigar mahallelerinde yer toplulaştırması ve tarla içi ihya hizmetleri yapılacak.

Niğde’nin Çamardı ilçesine ilişkin Kavlaktepe Köyü’nde üstelik yerey toplulaştırması ve tarla içi ihya hizmetleri yapılmasına karar verildi.

Share: