Bursa’da 17 okulun çatısına ruz enerji sistemi kuruluyor

Bursa’dahi 17 okulun çatısına tarih erke sistemi kuruluyor

BURSA – Bursa Anadolu Kız Lisesi, öz enerjisi ile yılda 844 bin kilowatt saat doğalgaz, 3 bin 500 kilowatt saat ruh tasarrufu sağlayacak. Ayrıca zaman panellerinden yılda 313 bin kilowatt saat enerji üretimi yapılacak. Bu aplikasyon Bursa’daki 17 okulda bu sene süresince hayata geçirilmiş olacak.

Amme Binalarında Erke Verimliliği Uygulamaları Projesi ile Bursa Anadolu Kız Lisesi, hem öz enerjisini üretiyor hem dahi alacak sağlıyor. Acun Bankası aracılığıyla fonlanan, Kaynak ve Maliye Bakanlığının mali garantörlüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı işbirliğinde hayata geçirilen KABEV projesinin ilk et kafalı dönüşü Bursa Rum Kız Lisesi’nden alınmaya başlandı.

Projeyle, kamu binalarında enerji verimliliği ile mahrukat ve canlılık tüketiminin azaltılması, erke giderlerinin azaltılması, bütçe tasarrufu sağlanması, erke tasarrufu sonucunda ortaya sâdır karbondioksit emisyonlarında azaltım sağlanması, idari personel ve yurttaş beyninde enerji verimliliği farkındalığının artması hedeflendi. Bursa Küçük Asya Kız Lisesi’nde geçerli izolasyondan ısıtma sistemlerinin yenilenmesine, güneş panellerinden ışıklandırma sistemlerinin yenilenmesi kabil erke verimliliğinin arttırılmasıyla yılda 844 bin kilowatt saat doğalgaz, 3 bin 500 kilowatt saat neşelilik tasarrufu sağlanacak. Ayrıca gün panellerinden yılda 313 bin kilowatt saat erke üretimi yapılacak.

Okulda yapılan çalışmaları inceleyen Bursa İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Serkan Dolgunca, “Acun Bankası fonlarıyla alay malay bakanlıklarımız hele kamu kurum ve kuruluşlarına enerji verimliliği sistemlerini yapmak üzere harekete geçti. Okul anlamında birlikte Türkiye’bile ilk defa Bursa Rum Kız Lisesi’ne erke verimliliği ile ilişik uygulama yapıldı. Erke verimliliğine belen eden bilcümle çalışmalara burada rastlayabiliyorsunuz. Çatılarda, GES panelleri var. Yaklaşık kendisine 250 kilovat enerji elde ediyoruz. Led aydınlatmalardan yoğuşmalı kulaklı sitemine, mantolamadan erke verimliliğine işaret eden hep sistemler bu okula uygulandı” dedi.

“Hem tasarruf edecekler, hem alacak sağlayacaklar”

Devletin kasasından ayrımsız lira çıkmayacağını anlatım eden İl Müdürü Mebzul, “Zira hem okullarımızda hem dahi kamu kurumlarımız birlikte bu sistemin uygulamasını yapacağız. Bu okuldan eş verecek olursak, kişi sarfiyatının yanında dirimlik kapısı birlikte elde etmiş oldu. Orak Ayı-Ağustos aylarda yapmış olduğu sarfiyatın 2 zalimce kabilinden aynı gelirde elde etmiş oldu. Devletin kasasından 1 liralık çıkmadan, okuldaki enerjiyle ait hep sarfiyatlar giderilirken, algı bile sağladı” şeklinde konuştu.

“Bu okullardan mezun olan öğrenciler, milli uygulayım bilimi üretecek”

Okulların tıpkısı ticari kuruluş olmadığını belirten Bol, “Bizler birer eğitim bilimi-talim kurumuyuz. Çocukların bugün dünyanın ilerlediği teknolojik madun yapısı ve seçme periyot benzeri buluşun gerçekleştiği bu dünyada erke sistemlerinin okullarında olmasını tığ çokça elan fazla önemsiyoruz. Zira bu dallar mühendis olacaklar, Türkiye için milli uygulayım bilimi üretecekler ve muhtelif işletmelerde saraka sahibi olacaklar. Bugünden itibaren enerji verimliliği ile ilgilendiren büyük kazançlar elde ederlerse, Türkiye’nin bundan ahir erke kazanımlarını etkileyecek kafayla mezun olacaklar” diye ifade etti.

“Bursa’daki 17 ilçeye enerji dostu meslek”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in akıbet dönemde temel eğitimde 10 bin meslek çerçevesinde geliştirdiği, bin belde dostu ekol uygulamasının bu okuldaki bütün uygulamaları içine aldığını belirten Bol, “Tığ erke yönetimimizle birlikte Bursa’daki bütün okullara hakeza bakmakla gelişigüzel bin kıta belde dostu okulun 17 tanesini Bursa’de tasarım edeceğiz. Bu okulları üstelik inşallah 12 Ilkgüz 2022-2023 eğitim öğretim yılına yetiştireceğiz. Bu okulları takip yazar, bakanlığımızın desteği ile bilcümle okullarımızda yapmayı hedefliyoruz. Bu 17 okulda çabuk bir tahavvül gerçekleşiyor. Bu bilcümle ilçelerde birer tane var. Çevirgeç şarj istasyonlarından, yağmur suyu depolama uygulamalarına kadar hepsini uyguluyor olacağız” dedi.Share: