Bursa ve belde illerde 19 Eylül Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale ve Yalova’da, 19 Eylül Gaziler Haset zımnında merasim düzenlendi.

Mihraplı Şüheda Anıtı’nda düzenlenen törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Şehremini Alinur Eskişehir Taşı, milletvekilleri, sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ile gazi ve martir yakınları katıldı.

Törende, anıta çelenk sunuldu, çekinmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Mudanya İskele Meydanı’nda mevcut Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen törene ise Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi, Şehremini Hayri Türkyılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Okan Kurtaran, İlçe Uyanık Komutanı Ercan Müşkül, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki merasim, Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona aziz törene, Vali Erol Ayyıldız, Savaşçı Gelgel Kuvveti Komutanı Orgeneral Vazıh Cemal Kadıoğlu, Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Hasan Ünal, MHP Eskişehir Saylav Takatli Nurullah Azmak, çekicilik amirleri, siyasal parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve gaziler katılım etti.

Bilecik

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Vali Eksiksizlik Kızılkaya, Şehremaneti Başbuğ Vekili Ferişte Mızrak Subaşı ve Bilecik Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hüsnü Orion, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra konuşan dernek başkanı Hüsnü Orion, 19 Ilkgüz’ün, bedeli kanla ve canla ödenmiş toprakların yurt olmasında devletin bekası için canlarını adayanların hava ve şerefle hatırlandığı bire bir çağ olduğunu söyledi.

Törene YANLIŞSIZ Parti Bilecik Saylav Güzel Yağcı, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Bilgi, Bilecik Bitirmiş Eğitim Bilimi Komutanı Sancak Murat Ertekin, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, İl Güllabi Komutanı Kıdemli Albay Muzaffer Sandalet, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, gâh hava müdürleri, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve şehit yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Kütahya

Zafer Meydanı’nda düzenlenen törende Ilbay Mualla Polat, Çekicilik Er Eğitim Bilimi Tuğgeneral ve Garnizon Komutanı Hava Piyon Tugay Necati Zaman, Belediye Reisi Alim Işık ile Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kütahya Idarehane Başkanı Şaban Başoğul, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çanakkale

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen merasimde Çanakkale Valisi İlhami Lüle Taşı, Geçit ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Belediye Reisi Ülgür Gökhan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Ardından kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Büro Başkanı Ahmet Doğan, martir ve gazi derneklerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yalova

15 Orak Ayı Demokrasi ve Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Binbaşı Mehmet Meşe ve Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Yalova Büro Başkanı Özcan İla, günün medlul ve önemine dayalı müzakere yaptı.

Tören, Martir Ahmet Detaylı Ortaokulu öğrencisi Zeynep Faika Haber’un okuduğu şiirin arkası sıra akıbet buldu.

Törene, Yalova Valisi Muammer Erol, Garnizon Komutanı Deniz Miralay Savaş Topuz, Belediye Başkan Vekili Mustafa Kaçıngan, gelgel müdürleri ve gaziler katılma etti.

Share: