Bulunmaz tanıdık yeşil katışıksız kuşlarının Dert Dağı eteklerini elbet kullandığı araştırılıyor

Iğdır’daki akademisyenler, Afrika’dan ilkbaharda Dert Dağı eteklerine kafile fail yeşil arı kuşlarının, bölgeyi elbette kullandığını aramak üzere 6 aydır takip ediyor.

Türkiye’de bulunmaz görülen ve ornitoloji camiasının demet gösterdiği türlerden muhacir yeşil temiz kuşları, Dert Dağı’nın Iğdır tarafında mütezayit eteklerinde yaşıyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi’nde (KUŞMER) memur akademisyenler ile Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Melez Hayatı programı öğrencileri, mart ayında hayata geçirilen çalışmayla yeşil salt kuşlarını strateji etmeye başladı.

Sahaya çıkan akademisyenler ve öğrenciler, bilimsel adı merops superciliosus olan kuşun yaşadığı, beslendiği, ürediği ve dinlendiği alanların tespiti için 6 aydır Veca Dağı eteklerinde araştırma yapıyor.

Akademisyenler, Afrika’dan ilkbaharda bölgeye kafile eden kuşla ilgilendiren gördükleri verileri kayıt altına alıyor.

“Türkiye’de kıymetli bölgelerde görülüyor”

KUŞMER Müdürü Emrah Çelik, AA muhabirine, yeşil günahsız kuşunun bölgenin melez hayatı çeşitliliği açısından tıpkısı naz olduğunu söyledi.

Kuşun mart ayından beri izleme altına alındığını tamlayan Polat, şöyle konuştu:

“Türün muhtemel bulunabileceği alanlara gittik, analıkızlı alanlarını izledik, beklenen yayılış göstereceği ya birlikte kullanabileceği canlı yuva alanlarına baktık. Türü hala izliyoruz, burada sıklıkla görülüyor fakat şöyle benzeri özelliği var. Türkiye’de eşsiz bölgelerde görülüyor fakat türün burada popülasyonunun gani durumda olduğunu görüyoruz. Çalışmamızla türün bu bölgede üreyip üremediğini, bu bölgeyi hoppadak kafile zamanlarında mı kullandığını, takkadak tagaddi için mı bu alanı kullandığını tespit etmeye çalışacağız.”

Çelik, kuşun Türkiye ornitoloji camiasında az çok sargı calip, turizm potansiyeli erdemli benzeri tür olduğunu belirterek, “Bu soy eşsiz görülür. Bu yüzden bu türü araştırmak isteyen kuş gözlemcileri, kuş meraklıları birlikte olacaktır. Hakeza benzeri kaydın buradan verilmesi Türkiye’nin ciharıyek tarafından gözlemcilerin bu alana gelmesine anahtar olacaktır. Bu çalışmaya şu anda ehemmiyet vermekteyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: