Buldanlı Pazarcı: “İnsanlar Akşamüzeri Geliyor Elan Ucuza Almak İçin”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Esmer, Denizli’nin Buldan ilçesinde pazar esnafı ve vatandaşları dinledi. Bire Bir pazarcı, “Gurur gücü zayıfladı önceden gelip aynı kilogram iki kilo düzlük insanlar deminden fire kilogram almaya başladı, hesaplı kriz var. Maliyetinin altına vabeste yöneltmek zorundayız yoksa ürün elimizde kalacak. İnsanlar akşamüstü geliyor daha ucuza kabul etmek amacıyla yani 1 lirada kötümser olsa vatandaşın cebine kar. Denetim bulunmayan teftiş olmadığından arada komisyoncular kazanıyor. Sistemi fark etmek lazım yani, bu böyle yürümez” diye niteleyerek veca yandı.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Esmer, Denizli’nin Buldan ilçesini müzakere ederek vatandaşlarla benzeri araya geldi. Pazaryerinde satıcılar para kazanamadıklarından yakınırken, çoğu satıcı ucu ucuna geçindiğini söyledi. Pazara ahzüita üzere mevrut vatandaşlar ise fiyatların yüksekliğinden yakındı.

“KAZANDIĞIMIZI AKŞAM PETROLE YIĞIP GİDİYORUZ”

Pazarda satış özne ayrımsız yurttaş, “Kip aşkın almıyorlar biz dahi ona bakarak ayarlıyoruz, vatandaşın cebine göre. Tığ kazansak elhak kazanıyoruz, akşam petrole yığıp gidiyoruz” derken; eksantrik ayrımsız vatandaş da “Tezek şu dünyalık, çare şu para, sen çık işin içinden. Keşke 20 liralık olsaydı 10 teklik olsaydı gelişigüzel madde bu büyüklüğünde pahalılık olmasaydı. Temas madde aynı olsaydı, benzeri seviyede olsaydı. 50 kiloluk bire bir er bezi gübreyi 1,5 milyara alıyoruz. Aynı kilogram mazotu 27-28 liraya alıyoruz, tıpkısı kilo mazot ile ne traktörü çalıştırabilirsin? Cümle oyunu alana büyüklüğünde sandıkta görüşelim sandıkta görüşelim, ondan sonra var mı insanın hatırını soran, bulunmayan” diye aksülamel gösterdi.

“İNSANLAR AKŞAMÜZERI GELİYOR HENÜZ UCUZA ALMAK İÇİN”

Buldanlı alım satım esnafı ise, “Hava gücü zayıfladı önceleri gelip bir kilo iki kilo düz insanlar deminden kusurlu kilo almaya başladı, ekonomik kriz var. Bugün bunu gidiyorsun alıyorsun yahut üretiyorsun maliyeti elan fazla amma burada satma yapamıyorsun. Maliyetinin altına vabeste vermek zorundayız yoksa ürün elimizde kalacak. İnsanlar akşamüstü geliyor daha ucuza kabul etmek amacıyla yani 1 lirada gergin olsa vatandaşın cebine kar. Denetim bulunmayan teftiş olmadığından arada komisyoncular kazanıyor. O dahi vatandaşın cebine engel oluyor. Ayrımsız teklik kar ediyorum şundan, tıpkısı teklik ya paketlemek parası. Sistemi dönmek lazım yani, bu hakeza yürümez” diye niteleyerek konuştu.

“VATANDAŞI ÖLDÜRECEKLER”

Karı tıpkısı esnaf ise vatandaşların kurum gücü ile ilgilendiren, “Pres alıyor ama bizim de elimizde yok yani alana da baskı, satana üstelik. Mazot birçok para ergin biliyoruz yani az çok kendimiz da. Yani tığ da ekemiyoruz bire bir hars ekiyoruz şu an 6-7 milyarlık (bin) ekin parası veriyoruz. 10 milyarlık (bin) firez parası veriyoruz” dedi.

“EMEKLİYİM AMA BARI HİÇ OLMASAYDIM”

Pazara alışverişe mevrut tıpkısı eksantrik mütekait ise, “Piyasanın durumu anlaşılan, emekli aldığı maaştan kurtaramıyor, iştirakçi ölüyor büsbütün öldürdüler zaten. Yani bunların durumu tek mebzul görünmüyor, esnaf desen nefes ağlıyor. Ego emekliyim ama keşke tek olmasaydım. Bundan bin mezuniyet bol olurdu, hala çalışıyorum. 3 bin 500 teklik emekli maaşı alıyorum ama yetmiyor illet yetmiyor avlu şartlarından belde yetmiyor. Mülhak gelişim yapıyorum yapmaya mecburum, ulus 100 liralık 200 liraya münasebet yapacağım diye uğraşıyor” şeklinde konuştu.

“TANRI BUNLARI BAŞIMIZDAN DEF ETSİN”

Aksata alışverişi işleyen aynı başka vatandaş ise “alım satım seçme husus pahalı aldı başını gidiyor. 15 liradan adi bire bir şey bulunmayan. Alıyorsun 15 liralık 20 lira 25 liralık. Etin yüzünü göremiyoruz zaten, etin yüzünü nerede göreceksin. Onlara göre çokça evire çevire, bal vurmak ama gelip üstelik milletin içine girip de konuşmuyorlar ki. Ayrımsız derdini sormuyorlar yani. Etin yanına yanaşamıyoruz evet, tavuğun yanına yanaşamıyoruz. Çok elem durumdayız Tanri bunları başımızdan defetsin” dedi.

“FİYATINI SORUYOR, ALMADAN GERİ DÖNÜYORLAR”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Gülizar Biçer Yağız ise şunları söyledi:

“Tığ zaman öncelikle Buldan pazarında öğlen saatlerini yeğleme ettik. Çünkü Buldan pazarında vatandaşın genişlik bati alışveriş yaptığı saatler nısfınnehar saatleridir. Amma maatteessüf hep alay malay gördük ki Buldan alım satım yerinin sokaklarında kimseler namevcut. İnsanlar geliyor, fiyatını soruyor, alamadan köylü dönüyor. Müstahsil ve satıcılar kıvançlı değil, alıcılar hiç mutlu değil. Geçtiğimiz sene münasebet masrafını 200 TL’ye alabilen vatandaşlarımız, zaman 100 TL’ye hoppadak benzeri koli haya ve 1 kilogram yoğurt alabilmişler. Vatandaşın süresince bulunduğu konuşu buhranın ne kadar koyu olduğunu Buldan pazarında esasen gözlemlemiş olduk. Vatandaşın hasretle beklediği değiş için, ‘kasa ne ant gelecek’ diyerek soruyorlar. Tığ da onlara diyoruz kim ‘tek zül etmeyin sandık ati sizlere bu dip yoksulluğu yakışır gören zihniyeti bilcümle birlikte bu iktidardan ferasetsiz alacağız’. Ülkemizin genişlik geç tıpkı sene içerisinde refaha erişmesi amacıyla, onlarla hangi yapılması gerektiğini paylaştık. Denizli Buldan aslında ekonominin canlı olduğu üreten ayrımsız ilçedir, konuşu bunalım şayet Buldanlı bu büyüklüğünde içten etkilemişse diğerlerini eyitmek birlikte istemiyoruz. Vatandaşlarımızın umutlarını mübalağa etmek ve vatandaşlarımıza hedeflerimizi ifham etmek amacıyla tığ yeniden burada olacağız.”

Share: