Bozcaada’da denizden 40 çuval gübür çıkarıldı

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde, Uluslararası Ibik Temizliği Haset zımnında planlı deniz peş temizliğinde 40 çuval yararsız çıkarıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, ÇOMÜ ile Gestaş Deniz Ulaşım NANIAZIZ aksiyon birliğinde planlı etkinliğin Bozcaada Limanı’nda gerçekleştirildiği belirtildi.

“Denizlerimizi Koruyalım, Birlikte Yaşatalım” içtimai rehavet projesi kapsamındaki çalışmada, ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi’ne tutkun öğretim üyeleri ve Kenar Asayiş Komutanlığı dalgıçları bahir dibinden 40 çuval atık çıkardı.

Çöpler ortada hayalet balık ağları, sargaç, kadeh ve plastik şişeler, metal teneke, kumsal sandalyeleri, seramik tabaklar saha aldı.

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan Bahir Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Şanver Polat, etkinliğin amacının, denizlerin bozulmamış kalması amacıyla tıpkı farkındalık bina etmek ve deniz kirliliğine dikkati kullanmak olduğunu belirtti.

Bunun yanında denizlerin temizliğine dahi katkıda yatmak istediklerini nâkil Çelik, “Denizlerimiz bizim dirim kaynağımız, müvellidülhumuza depomuz. Benzeri zamanda besin kaynağımız. Antrparantez milyonlarca deniz canlısının yaşadığı tıpkı kayran. Balıkçılarımız için dahi konvansiyon kaynağı. Denizlerimize çok iyi bakmalıyız, özellikle çocuklarımıza saf tıpkı çevre bırakmamız gerekiyor. Görevimiz doğamızı, çevremizi müzaheret etmek ve bu bilinçte nesiller çoğaltmak olmalı.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe Bozcaada Kaymakamı Muhammet Mustafa Esmer, Belediye Reisi Melik Can Yılmaz, Bozcaada Liman Başkanı Hüseyin Bilimci, Çevre ve Kentçilik İl Müdür Muavini Funda Yalaz, Gestaş Genel Müdürü Ateş Parçası Neşe, ÇOMÜ Sualtı Araştırı ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Adnan Ayaz katıldı.

Share: