Boyları oldukça aşkları büyük tekme müstehzi düğün

Boyları oldukça aşkları şişman tekme görkemli düğün

EKPSS’da tanışan akondroplazi hastası koşa, Hakkari’de küçümseyici tıpkısı oymak düğünüyle acun evine girdi

HAKKARİ – Sakat Kamu Personeli Berceste Sınavında tanışan akondroplazi hastası Ordulu Tolga Güler ile Hakkarili Melek Turan çifti, Hakkari’da görkemli benzeri aşiret düğünüyle dünya evine girdi.

Yaz dönemi boyunca yüzlerce düğün yapılan Hakkari’da havaların soğumasıyla düğün sezonuna ara verildi. Sezonun akıbet düğünü ise Mânialı Kamu Görevlisi Seçilmiş Sınavında tanışan akondroplazi hastaları Ferişte Turan ve Miğfer Güler çifti amacıyla iki dolaşma iki geceleyin yapıldı. Tıpkısı dağ bayır düğünü bahçesinde yapılan düğünde, Hakkarililer halay çekerken Ordulular ise horon tepti. Renkli görüntülere hayalet olan düğün töreninde damadın babası Muhammed Güler ise sahneye çıkarak “Ordu’nun dereleri” şarkısını söyledi.

Duygularını ve mutluluğunu dile getiren eloğlu Miğfer Güler, “EKPSS’bile tanıştık. Yuva kurmaya karar verdik. Ailelerimize durumu anlattık. Iyi olsunlar bize destek verdiler. Hakkari’üstelik düğünümüzü yaptık. İnsanları haddinden fazla hamam. Daha Çok akraba olduk. Düğünümüze mevrut herkese teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Ordu’ya elkızı gitmekten çevre çokça bahtiyar olduğunu anlatım fail elkızı Ferişte Turan ise “Miğfer Beyle EKPSS’dahi tanıştık. Yuva kurmaya değişmeyen verdik. Ordu’ya elkızı gidiyorum İnşallah. Hakkari’de düğünümüzü yaptık. Akrabalarım ve dostlarım sağ olsun bizi yalnız bırakmadılar. Ailem bana örf ve adetlerimize göre dernek yaptı. Çok mutluyum. Bu mutlu günümüzde bizi serbest bırakmayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Hakkari’yi bize çok yanlış tanıtmışlar”

Hakkari’yi kendilerine çokça yanlış tanıttıklarını ifade eden damadın babası Muhammed Güler de, “Çocuklarımız EKPSS’birlikte tanışmış. Evlilik kararı almışlar. Bizler bile yuvalarını bina etmek için Hakkari’ye geldik. İsteme merasiminin ardından düğün için tarih aldık. Hakkari’dahi düğünümüzü yaptık. Buradaki insanlarla tanıştık. Onların şüphesiz insanlar olduğunu gördük. Hakkari’yi bize çokça kusurlu tanıtmışlar. Bu insanlara hangi kadar derece verdiğini, hangi kadar misafirperver olduklarını gördük. Zaman Hakkari’de düğünümüzü yaptık. Bizi serbest bırakmadılar. Hepsine ayrı ayrı teşekkürname ediyorum. Onlar halay çekti tığ horon teptik. Köle sahneye çıkarak onlara ‘Ordu’nun dereleri’ şarkısını söyledim. Hakkarililer ile Ordulular etle tırnak olduk. bundan sonra tığ buraya geleceğiz. Onlar Ordu’ya gelecek. Dost olduk, akraba olduk. İnşallah bu dostluğumuz ve akrabalığımız sürekli olacak” şeklinde konuştu.

(MK-MSA-BA-Y)

Share: