“Boşanmalardaki çoğalma tensel terapiye talebi artırıyor”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayımladığı verilere göre, son 20 yılda Türkiye’deki izdivaç oranları yüzde 20 azalırken, boşanmalar de yüzdelik 47 arttı. Çiftlerin yüzde 32’si sorumsuzluğu, yüzdelik 14’ü ise aldatmayı metrukiyet sebebi olarak gösterirken, familya ve ilişki danışmanı Sevinç Karakaya, eşeysel okuryazarlığın evlilikteki önemine dikkat çekti. Karakaya, “Akıbet yıllardaki metrukiyet oranlarına paralel kendisine cinsî terapinin yanı sıra ocak ve dünyaevi danışmanlığı üstüne danışanlarımızın sayısı arttı. Bunun nedeni insanların çıktı hem düet alım satım hem dahi cinsî konularda farkındalığının artmasından kaynaklanıyor” dedi.

Cinsellik karşı yetişek eksikliğinden kaynaklanan iletişim ve bağlam kurma probleminin da çiftlerin boşanmasında faal olduğunu aktaran İnteraktif Müşavirlik Ev ve İlişki Danışmanı Bayram Karakaya ise konuya dayalı yaptığı açıklamada cinsî ve üreme sağlığına dair eğitim bilimi alarak seksüel okuryazarlık kazanmanın önemine ilgi çekti.

Birleşmiş Milletler’in bireylerin cinsî esenlik ve cinsellik eğitimine ulaşım olanağı tanıyan yasa ve yönetmeliklere ehil ülkeleri havi verilerinden hareketle, Norveç’in yüzdelik 100’lük puanla evvel tam konumlandığını nâkil Karakaya, şu bilgileri paylaştı:

” Estonya, Türkmenistan, Macaristan, Romanya, İngiltere, Özbekistan, Almanya, Ukrayna, Japonya kabilinden ülkeler vatandaşlarının eşeysel eğitimlere erişmesi için zaruri kanuni düzenlemeleri yaparak yüzde 80’nin üzerinde puanı kayran ülkeler olurken, bu dizilimi yüzdelik 78 ile Türkiye ve Endonezya, yüzde 70 ile dahi Rusya izlem ediyor. Rakamlar gösteriyor ki acun genelinde birçok ülke, sosyal tabulardan periferi bireylerin tensel kimliğini oluştururken hem kendilerini tanımaları hem da sağlıklarını korumaları namına cinselliğe dayalı şümullü bire bir yetişek vermekten kaçınıyor. Oysa tensel yetişek yahut terapiler sadece kişilerin kendisiyle kapalı kalmıyor, bire bir zamanda çiftlerin birbirleriyle makul benzeri bildirişim kurmasında üstelik ciddi aynı tekellüf oynayarak kâin toplum yapısının korunmasını sağlıyor.”

“CİNSEL DANIŞMANLIK VE TERAPİ, SAĞLIKLI İLETİŞİMİN TEMELİNİ OLUŞTURUYOR”

Cinsî terapilerin, kapsamı ve etkisi bilimsel kendisine kanıtlanmış benzeri psikoterapi alanı olarak kabul edildiğini tamlayan Karakaya, “Seksüel sağaltım ve danışmanlıklar, kişilerin tensel alanda yaşadığı sorunları bilimsel yöntemlerle çözmeyi amaçlıyor. Ruh Bilimci, psikiyatrist ya birlikte eşeysel sağaltıcı eliyle hesaplı bu sürecin böylecene erat hem kendileriyle hem da eşleriyle daha dimdik benzeri ilgi oluşturabiliyor. Biz de cinsel sağaltım kapsamında balaban can, koşa yahut ergen güç odaklı seanslarımızla danışanlarımızın cinselliğe dayalı umum sorunlarını fasletmek üzere bindi veriyoruz. Merkezimizdeki bireysel ve akil baliğ hayat terapilerinde danışan seansa biricik başına katılırken, koşa seansların üstelik ise ortak iştirak söz konusu oluyor. Tedavi uygulamaları öncesinde danışan geçmiş adımda fizyolojik ve ruhsal adına analiz sürecinden geçiyor. Sonrasında ise meşveret yöntemi ile kişilerin problemlerini açığa çıkarıyor ve otama ediyoruz. Danışanlarımıza daima namına cinselliğin benzeri kabiliyet değil, öğrenilmesi müstelzim tıpkı laf olduğunu bile hatırlatıyoruz” diye konuştu.

DİSİPLİNLERARASI TERAPİ IÇTIMAI İLİŞKİLERİ KORUYOR

Cinsel terapilerin lüzumlu familya ve dünyaevi danışmanlığı, gerekse dirim yahut iş danışmanlığı seansları ile bütünleşmiş edilmesinin bekâr eşler arasında değil, kişinin farklı insanlarla da sağlıklı iletişim kurmasına kapı araladığının altını çizen Karakaya, “Disiplinlerarası çalışmaları kapsayan metotlar kişilerin sorunlarını haddinden fazla cepheli şekilde çözmesini tür kılıyor. Tığ da eş ve evlilik danışmanlığından cinsî terapi ve psikoterapiye, yaşamdan ilişki ve boşanma danışmanlığına kadar bir nice alanda hizmet vererek, bireylerin kendilerini tanıyarak daha mebzul bildirişim yöntemleri geliştirmelerini sağlıyoruz. Da cinsel terapi özellikle tutmak için kamu danışmanlıklarımızı online ya birlikte yüz yüze yaparak danışanımıza termin kaçırdım derdi olmadan, istediği an çabuk tıpkısı şekilde bize ulaşma fırsatı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Sonuç yıllardaki metrukiyet oranlarına paralel namına cinsî terapinin birlikte ev ve dünyaevi danışmanlığı üzerine merkezlerini ülfet eden danışanlarının sayısının de yükseldiğini söyleyen Karakaya, “Bunun nedeni insanların çıktı hem düet alım satım hem da seksüel konularda farkındalığının artmasından kaynaklanıyor. 2003’ten bu yana eksper kadromuzla bakım verdiğimiz yekpare alanlarda danışanlarımız için bilime dair analitik aynı çare izliyoruz. Sorunlarının konusunda gidip, çözüm odaklı yaklaşım sergileyerek bildirişim gücünü art seviyeye çakozlamak talip eksiksiz çiftlere ve bireylere aç ekiplerimizle destek veriyoruz. Güvenilirlik, şeffaflık ve yeniliğe çıplak girmek üstünde inşa ettiğimiz misyonumuzla, danışanlarımızın gelişigüzel birine içgüdülerinin kaynağının farkına varıp, amma velakin ihtiyaç duyduğu mutluluk ve başarıya ulaşmaları üzere defa haritası çiziyoruz” dedi.

Share: