BM Genel Sekreterinden tahıl anlaşması için davet

Birleşmiş Uluslar Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın hububat anlaşması açıklamalarının arkası sıra davet yaparak Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yenilenmesi ile Rusya’nın hububat ve basma ihracatındaki geriye mütezayit tam engellerin bir anda kaldırılması çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Karadeniz Tahıl Girişimi Anlaşması üzerine açıklamalarda bulunmuş ve anlaşmanın gereği yerine Zalim tahılını ve gübresini kapsayan yaptırımların birlik olarak kalkmadığını belirtmişti. BM Umumi Sekreteri Guterres yerine geçkin yapılan kayıtlı açıklamada, başta mağrip koyulmak için gayrı ülkeleri Rusya’nın hububat ve gübre ihracatını kapsayan engellerin kaldırılmasını hızlandırmaya çağrıldı.

BM’den yapılan basın açıklamasında “Genel Yazman, Karadeniz Tahıl Girişiminin yenilenmesi ve tamam namına uygulanmasının yanında Rusya Federasyonu ile imzalanan anlaşmanın tamam yerine uygulanmasına sarsılmaz bağlılığını ve faal desteğini rapor şayan. Seçme iki barışma da Ukrayna ve Rusya Federasyonu’ndan mevrut hububat ve gübrelerin toptan ayrımsız azık krizini çelmek ve gıda güvenliğini çıkarmak üzere müstelzim yordam ve fiyatta toptan pazarlara ulaşmasını sağlamayı amaçlıyor. Mürekkep Milletler, bu amaca müteveccih yerine tamam taraflarla enerjik ve sonsuz angajmanını sürdürmektedir” denildi.ENGELLERİN HIZLA KALDIRILMASI”Eş Eş Güdüm Merkezi’ne familya sahipliği yaptığı ve faaliyetlerini etken kendisine desteklediği üzere Türkiye’ye şükranlarımızı sunarız” ifadelerini kullanan Genel Yazman, “Ukrayna’dan tahıl ve gübre ihracatını teshil anlaşmasının önceki baştaki süresi 120 gündür ve tek yan itiraz etmezse 19 Kasım’da otomatik namına uzatılabilir. Eksiksiz tarafları Karadeniz Hububat Girişimi’ni yenilemek için her türlü çabayı göstermeye ve Rusya’nın hububat ile basılmış ihracatındaki geriye küsurat bilcümle engellerin hemencek kaldırılması da dahil oluşmak için gelişigüzel iki anlaşmayı dahi sonuna büyüklüğünde uygulamaya çağırıyoruz” dedi.

Share: