Bitlis balı Londra’da ‘Altın Bal’ yarışmasında bir numara oldu

Bitlis balı, dünyanın genişlik prestijli bal yarışmalarından olan London International Honey Competıtıons (Londra Uluslararası Bal Yarışmaları) çerçevesinde bilcümle testleri başarı ile geçerek acun birinciliği elde etti.

Türkiye’nin yer önemli bal merkezlerinden olan Bitlis’te bal hasat çalışmalarına başlanırken, varlıklı floraya ehil erdemli rakımlı yaylalarda üretilen bal, erbap olduğu kaliteyi dahi başarıyla ortaya koydu. 3 kamer ilk uluslararası bal yarışmaları üzere Londra’daki laboratuvarlara gönderilen Bitlis balı; prolin değeri, gönen oranı ve polen sayımı itibarıyla bir numara seçildi. Yaklaşık 130 ülkeden 153 arıcının katıldığı bu değerlendirmede 28 kategoride Bitlis balı acun birincisi seçilmesi, kentteki arıcılara balaban bahtiyarlık yaşattı.

Bitlis adına ürettiği balları, laboratuvarlardaki testlerden başarıyla geçen ve yargıcılar kurulu üyelerinin verdiği puanlarla Londra Arsıulusal Bal Yarışmalarında birincilik elde eden Güven Güngördü, ödülünü ise 27 Ağustos’ta İstanbul’de düzenlenen 47’nci Apimondia Dünya Arıcılık Kongresinde aldı. ‘Golden Honey’ (Altın Bal) ödülünü alan Güngördü, kestirmece 45 yıldır 3 kardeşi ile gelişigüzel bal üretimi yaptıklarını söyledi. Bal alanında dünyanın sunma prestijli ödüllerinden biri olan ‘Golden Honey’ ödülünü aldıkları üzere mutlu olduklarını tamlayan Çekinmezlik Güngördü, ödülü Bitlisli arıcılar namına aldıklarını belirterek, “Babadan kalma mesleğimizi 2 bin 500 rakımlı Karçinbaşı dediğimiz bölgede sürdürüyoruz. Endemik bitkilerin ciddi olduğu bu yaylada edebiyat konaklarız. Bugüne büyüklüğünde birçok yarışmada ödül almıştık. Amma sunma prestijli ödülümüz bu oldu. Bitlis Saf Yetiştiricileri Birliği marifetiyle yarışmaya bizim balımız gönderildi. Ürünümüz tüm laboratuvar ortamlardan geçtikten bilahare altın bal ödülüne layık görüldü. Bu iki aylık bire bir süreçti. 47’ncisi planlı Apimondia Dünya Arıcılık Kongresinde planlı törenle ödülümüzü aldık. Tığ bu ödüllü Bitlis arıcıları, Bitlis balı namına aldık. Emeği geçenlere çok teşekkürname ediyorum. Bu başarıda yer nazik behre, Bitlis Münezzeh Yetiştiricileri Birliği Başkanımız Medeni Avcil’in. Bitlis balı köken değerini bulmaya başlıyor. Bitlis balı doğruluk ettiği yere gelecek. Apayrı yerlerde tümce bal ormanı yaparken, bizim burada doğal bal ormanı var. Dünyadaki 300 endemik gevenden üçü dahi Bitlis’te bulunuyor. Balda yer önemli kalitelerden birisi prolin miktarıdır. Türkiye’birlikte kolaylıkla çarçabuk yer erdemli prolin miktarı dahi Bitlis balında çıkıyor” dedi.

Bitlis Günahsız Yetiştiricileri Birliği Başkanı Medeni Avcil ise kentteki hasat döneminin başladığını söyledi. Avcil, kentte 240 bin sili kovanının bulunduğunu ve 3 bin titrem bal ürettiklerini belirterek, “Bitlis; abuhava, coğrafya ve tabiat zenginliği bakımında arıcılık merkezidir. Plato ve varlıklı nebat örtüsüne cemaat olduğu üzere da kalitesi yüksektir. Dünyadaki birçok arsıulusal yarışmada, Bitlis balı alelacele çabucacık temas yıl armağan alıyor. Bu yıl ise arıcı arkadaşımız Çekinmezlik Güngördü’nün ürettiği balları Londra Arsıulusal Bal Ödülleri Yarışmasına gönderdik ve balımız altın kalite ödülüne layık görüldü. Bunun amacıyla İstanbul’birlikte 47’ncisi planlı Apimondia Acun Arıcılık Kongresinde ödüllerimiz takdim edildi. Bu vesileyle Çekinmezlik arkadaşımıza ve diğer arıcılarımıza bu başarılarının devam etmesini diliyorum. Bitlisli arıcılar çok şişman ayrımsız hazinenin üzerinde oturuyorlar. Arıcı arkadaşlarımız istediği takdirde ve kendilerine imkan verildiğinde bu tür uluslararası platformlarda henüz ongun dereceler alacağına üstelik inanıyorum” diye niteleyerek konuştu. – BİTLİS

Share: